İstanbul'da gezilecek yerler

İstanbul’u gezip bitirdiğinizi zannediyorsanız, bir durup düşünün deriz. Hala keşfetmediğiniz pek çok yer var. Seneler önce gittim ben diyerek gitmediğiniz her yer şimdi o kadar gelişti değişti ki bir daha gidip görmemek olmaz dedik ve sizler için gezip görmeniz gereken yerleri bir bir sıraladık.
Santralistanbul - Enerji Müzesi Eski Silahtarağa Elektrik Santrali olan mekan şimdi Enerji Müzesi olarak faaliyet göstermektedir. 1921 yılında inşa edilen ilk makine dairesi olan Santralistanbul, faaliyetini durduktan sonra paslanmaya başlayan makineleri bir müzeye dönüştürme fikrine dönüşerek ortaya çıkmış bir proje.
,
Türkiye’nin ilk endüstriyel arkeoloji müzesi olan Santralistanbul, dönemin ileri teknolojisinin tipik çizgilerini yansıtan AEG, Brown Boveri, Siemens ve Thomson Houston markalı türbin-jeneratör gruplarını ziyaretçilere sunuyor. İçinde elektrik üretiminin ve İstanbul’un farklı semtlerine dağıtımının denetlendiği Kontrol Odası, giriş katına ise, ziyaretçilerin kendi elektrik enerjisini üretebileceği, pil olabileceği, manyetik heykeller yapabileceği, inatçı bir bavulla uğraşacağı, binlerce volta çekinmeden dokunabileceği ve daha birçok deneyi gerçekleştirebileceği, tam 22 etkileşimli ünitenin yer aldığı, eğlence ile bilimin buluştuğu Enerji Oyun Alanı bulunmaktadır.
Ziyaretçilerin ilgisine göre oluşturulan özel rehberli turlarda, Enerji Müzesi gezilebilir.


45 dakika süren bu turlar, ziyaretçi grubun talebi doğrultusunda, Türkçe veya İngilizce gerçekleştiriliyor. Rehberli tur grupları, en fazla 25 kişiden oluşuyor. Turun ücreti ise müze giriş ücreti dahil olarak Yetişkinler: 25 TL Üniversite öğrencileri: 15 TL'dir. Özel rehberli turlara katılmak için önceden rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.
Rezervasyon yaptırmak için, rehberliturlar@santralistanbul.org adresine düzenletilmesini istediğiniz rehberli turun gün ve saati ile iletişim bilgilerinizi içeren bir e-posta gönderilmeniz yeterli.

Santralistanbul'a nasıl gidilir? Santralistanbul, Kağıthane ve Alibeyköy derelerinin Haliç’te buluştuğu nokta olan Silahtar’da yer almaktadır. Enerji Müzesi’ne gidiş oldukça rahattır.
,
,Toplu taşıma araçları ile Halıcıoğlu’ndan ve Mecdiyeköy'den birçok otobüs Silahtarağa'dan geçmektedir. Şehrin farklı noktalarından ücretsiz servisler de mevcuttur. Ayrıntılı bilgi için www.santralistanbul.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. *Her gün saat 10.00-18.00 arası, hafta sonları ise saat 10.00-20.00 arası ziyarete açıktır.

Miniatürk Türkiye’nin önemli tarihi yapılarını bir günde karış karış gezme olanağı sunan Miniatürk, İstanbul’un en önemli müzelerinden biridir. ,

İstanbul’dan 59, Anadolu’dan 55, Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından 12 eser bulunan müzede her eser 1/25 ölçeklerinde maketler halinde tasarlanmıştır.

Her eserin önünde bulunana bilgi bölümünde tarihi yapının sesli anlatısını da dinleyebilmeniz yanında bazı eserlerin üzerinde geçme şansı da yakalayabiliyorsunuz. Bunlardan en güzeli Boğaziçi Köprüsü’dür.
Miniatürk’de tarihi maketlerle birlikte gezme şansı yaklayabileceğiniz iki ektra müze ve ve bir restaurant cafesi bulunmaktadır.
Ulaşımı kolay olan Miniatürk gezmek isteyenler detaylı bilgiye Miniatürk yazımıza göz atarak bütün bilgilere ulaşabilir.
Back To Top