2018 için en iyi deneyimsel geziler

Kendinizi yerel kültüre sokun, geleneksel bir beceri öğrenin ve kutlamalarda süpürün. Bu en iyi deneyim gezileri ile yolculuğun her günü öğrenmek için yeni bir şey var

1: Hollanda

Amsterdam sokakları ve köprüleri (Dreamstime)

Avrupa Kültür Başkenti Rayına Giriş

Planet Rail Amsterdam ve Leeuwarden gezisinde Hollanda’nın daha az zevk alanlarından birisini keşfetmek için Londra’dan Amsterdam’a (yalnızca dört saat) yeni Eurostar hizmetine katılın . Ülkenin kuzeybatı ucunda uzanan Leeuwarden, Friesland’ın başkenti ve 2018 Avrupa Kültür Başkenti. Burada, bisiklet yollarının ve kanallarının güzel bir ağı, yürüyüş ve bisiklet turlarını 17. yüzyıl sokaklarını keşfetmek ve casusu Mata Hari’yi doğuran kasabayı çözmek için iyi bir yol haline getiriyor. Dönüş yolculuğunda, bisikletin kral olduğu ve Vondelpark’ı gezen veya (kışın) kanalları patinanın başkentin başka bir köşesinde olduğu, bisiklet yollarına sahip olduğu kadar çok tarihe karışmış olan Amsterdam’da pit stop yapıyor.

Ne zaman: Yıl boyunca

Ne kadar süre: 6 gece

2: Moğolistan

Atında Moğol göçebeği avcısı (Dreamstime)

Kartalların cesaret ettiği yere git

Büyük festivaller kendilerine ilham veren kültürlerden genellikle boşanmış gibi görünebilir. Kartal Festivali hala Altai Dağları’nda yaşayan derin batı göçebe ger kamplarının günlük yaşamlarında kök salmış olan Moğolistan’da değil . Burada, kartallarla avlanmak hayatın bir parçasıdır ve Exodus Travel’in Moğolistan Kartalı Festivali gezisinin doruk noktasını oluşturan olağanüstü olayda ifadesini bulur . Ama batıdan uçmadan önce, bu derin Moğolistan’da kaçış, Gobi halkının yaşamlarına ve tarihine, Khustrain Nuruu NP stepinde vahşi atların izlenmesinden, Stalinist arındırmalarda ortadan kaldırılmış manastır kalıntılarının dolaşmasına ve rozaya yürüyüşe kadar Bayanzag’ın “Alevli Kayalıkları” rengini çizdi. Unutulmaz.

Kim: Exodus Travels (020 3811 3091; www.exodus.co.uk )

Ne zaman: 30 Haziran, 7 ve 22 Temmuz, 12 Ağustos, 9 ve 21 Eylül 2018

Ne kadar süreyle: 19 gün

3: Hindistan

Konyak kabilesinden erkekler Aoling Festivalinde (Dreamstime)

Başörtüsü ile parti

Gerçekten çarpıcı bir karşılaşma için Hindistan’ın uzak bir dilimini gezegenin en ızgaradan bağımsız toplulukla eşleştirin. Wild Rhino Adventures, Nagaland turunun Dövmeli Başörtüsü Kabileleri’nin Aoling Festivalinde sunduğu şey , yoğun mürekkepli Konyak kabilesi tarafından dokunulmuş masalları dinleyeceğiniz ve festival tam isabet ederken antik törenle başlarını selamlama günlerini yaşatacak . Çevredeki alan, bu gizli araziyi, kırsal aşiret hayatının manzaralarını, antik tapınakları andıran peyzajlarıyla ve hatta tarihi bir İkinci Dünya Savaşı’ndaki savaş alanını ziyaret ederek daha fazla bilgi sunuyor.

Ne zaman: 1 Nis 2018

Ne kadar süre: 10 gün

4: Peru

iticaca Gölü’ndeki geleneksel bir Perulu cemaat (Dreamstime)

Yerel Peru’yu tecrübe edin

Perulu folklorik sanat uzmanı John Benavides, Steppes Travel’in Kutsal Vadide Tekstili turunda liderlik görevini üstlenirken el ele tutuşur. Geleneksel Ande teknikleri kullanarak örgü ve boya öğrenin ve hikayelerini, mitlerini ve geleneklerini çözerek yerel Accha Alta, Chinchero ve Pitumarca topluluklarıyla tanışın. Lima’daki Columbus öncesi eseri casusluk yapın, Macchu Picchu’nun kalıntılarını keşfedin ve Kutsal Vadide ait Andean topluluklarıyla tanışın. Titicaca Gölünün zamansız suları arasında, Uros’un kayan topluluklarından, el sanatlarının yalnızca ekonomi için hayati bir ömür değil, bir yaşam biçimi olan Taquille halkına binlerce yıl boyunca devam eden cennetsiz derinlikleri arasında ulaşılmaz derinliklerini tamamlayın.

Kim: Steppes Travel (01285 601050; www.steppestravel.com )

Ne zaman: 19 Ekim 2018
Ne kadar süre: 10 gece

5: İzlanda

Dettifoss şelalesi, Avrupa’nın en güçlü şelalesi olduğu söyleniyor (Dreamstime)

Karadan ve denizden en iyi şekilde yararlanın

Küçük Kruvaziyer Koleksiyonunun Kuzey Işıkları ve Balinaları İzlanda çevresinde gezinen casus buzullar, lav alanları, balinaları ve göz kamaştıran gökleri ihlal ediyor. Dimmuborgir’in siyah lav kraterlerinden Dettifoss’un vahşi şelalelerine ve antik Thingvellir NP’ye (dünyanın ilk parlamentosunun sitesi) kadar, ülkenin jeolojik harikalarına daha yakın iniş yaptığınız Ocean Diamond’da, astrolojik uzman Dr Melanie Windridge’e katılın. Ancak jet gökyüzünün altındaki açık suda, kozmik görüntülere dans eden, orkla ve sessiz pilot balinaların sıçrayan dalgaların üstünde duran bu gezi, ruhunu buluyor.

Kim : Küçük Kruvaziyer Gemi Koleksiyonu (01432 507280; www.small-cruise-ships.com )

Ne zaman: 22 Eylül 2018

Ne kadar süre: Yedi gün

6: Solomon Adaları

Solomon adası mercan kayalığı (Dreamstime)

Melanesia’nın vahşi kalbine bakın

Güney Pasifik, gezegendeki en erişilebilir deniz yaşamının bazılarına ev sahipliği yapıyor, ancak buradaki yolculukların çoğunun hırsları, bozulmamış plajları ve sömürge kasabaları ile başlıyor ve sona eriyor. Naturetrek’in Solomon Adaları: Güney Pasifik’teki Vahşi Yaşam Cruise, “Mercan Üçgeninin” en az ziyaret edilen sularından birini keşfederken, deniz biyolojisti Dr Chas Anderson’la dalgaların altında ovuşturuyor. Başkent Honiara’dan, 18 kişilik MV Bilikiki, batıda Iron Bottom Sound’un (bataklığın tonları olarak adlandırılan, çamurunun altında kalan) ve Süleyman Denizi’ndeki grafiğini çiziyor. Manta ışınlarıyla şnorkel ve Ducorps’un cockatoos’unu ve sarı sarışın lory’ü aramak için uzak adaları sallayarak, geçende keşfedilen Omura balinası için göz atın. Her gün bitip göz kamaştırıcı mercan suları ve tropikal balıklarla çevrili savaş batıkları yüzün.

Ne zaman: 1 Aralık 2018

Ne kadar süre: 15 gün

Yazar: netistanbul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir