13 aylık bebeğin dil gelişimi nasıldır?

Bu makalede
Bebeğim bu ay ne yapacak?
Benim bebeğim henüz yürümüyor. Endişelenmeli miyim?
Yürümem için yürümeyi nasıl teşvik edebilirim?
Bebeğimin kendini beslemesi mümkün mü?
Bebeğim ne kadar iyi konuşabiliyor?
Bebeğimin ne kadar uykuya ihtiyacı var?
Bebeğim bu ay ne yapacak?
Küçük kaşifin gün geçtikçe daha bağımsız ve meraklı oluyor. İlk adımlarını kendi başına atmaya cesaret edebilirdi. Eğer öyleyse, ona bol bol alkış verin. Bu onu rahatlatır ve yeni bulduğu yeteneğini denemeye devam etmesi için onu motive eder.

Çoğu 13 aylık çocuklar bir blok yakalayıp bir konteynere bırakabilirler. Bebeğiniz bununla çok eğlenecek ve tekrar etmeyi sevdiği için tekrar tekrar neler yapabileceğini göstermekten mutluluk duyacaktır. Çocuğunuz bir mum boya ile karalamak için elleriyle yeterince yetenekli olabilir.

Benim bebeğim henüz yürümüyor. Endişelenmeli miyim?

Endişelenmeye kesinlikle gerek yok. Çocuğunuz kendini desteklemek için mobilya kullanıyorsa, sadece kendi başına yürümenin biraz daha uzun süreceği anlamına gelir. Belki elinize tuttuğunuzda birkaç adım atmaktan mutluluk duyar mı? Ama değilse, bu da tamamen normaldir. Bazı çocuklar 17 ay veya 18 ay ya da daha geç saatlere kadar yürümezler.

Odanın etrafını mobilya üzerine tutarak sürünerek, karıştırırken veya gezerken olsun, önemli olan hareket halinde olmasıdır.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz artık olmak istediği yere ulaşmak için taşınmayı veya itmeyi beklemek zorunda değil. Dünya ona açılıyor ve bu heyecan verici, ama onun için de biraz korkutucu olabilir. Onun keşiflerinin bir takla atması ya da kendine bir korku vermesi anlamına gelmesi durumunda yürümeye devam etmene yakın ol.

Alt kargaşalı bebekler, emekleyen bebeklerden daha geç yürümeye eğilimlidirler. Öyleyse yürümeye başlayan çocuğunuz bir shuffler olarak yürümeye yolculuğunu başlattıysa, sabırlı olmaya çalışın. Sonunda oraya varır!

Yürümem için yürümeyi nasıl teşvik edebilirim?

Yürümeye başlayan bebeğin hızı ayarlamasına izin ver. Onu yürümeyi öğrenmeye acele etmeye gerek yok. Bununla birlikte, onunla oynayabiliyor olsaydı yürümeye devam edersen, yürümeye devam edersin. Elde edebileceği şeyle kendini olabildiğince şaşırtabilir.

Çocuğunuz desteğinizle ayakta durmaktan memnunsa, önünde diz çöküp, el ele tutuşarak, kendinize doğru bir adım atmak için ona bir sürü cesaret verin. Eğer yaparsa dizlerinin üzerine karıştırın ve birkaç adım atıp atmayacağını görün.

Hazır olduğunda, yürümeye devam edebilecek ve itebilecekleri bir oyuncak kamyonu veya benzer bir oyuncak kullanmanın keyfine varabilir. Kararlı ve destek için geniş bir tabanı olan bir toddle oyuncağı seçin. Yürümenin gerçekten motor alması için yeterli alan. Bu onun güvenini oluşturacak ve onu bırakmaya büyük bir an için hazırlayacak.

Bir bebek yürüteç kullanmamak en iyisidir. Bebek yürüyüşçüler devrilebilir ve yürümeye başlayan çocuğunuzun yürümeyi öğrenmesine yardımcı olmazlar.

Bebeğimin kendini beslemesi mümkün mü?

Muhtemelen yapabileceğini düşünüyor! Çocuklarınızın bacakları güçlendikçe, elleri ile daha da yetenekli hale geliyor.

Çocuğunuz kaşığını toplayabilir ve ağzına yakın bir yerde yemek yemeye çalışırken çok karmakarışık hale gelir.

Yürümeye başlayan çocuğunuzun oyununun çoğunlukla deneyi içerdiği için, yeni bir oyuncağın neler yapabileceğini görmek için yiyecekle yeni şeyler denemesi olasıdır. Yürümeye başlayan çocuk, eylemlerinin sonuçlarına meraklı

Bu sizin için sinir bozucu olabilir, çünkü onu keşfetmeye ve karnının dolduğuna emin olmak arasında bir denge kurmaya çalışıyorsunuz.

Yemeğinde ne olduğunu inceledikten sonra, ağzından yemek kaşığınız için size yardım etmekten mutluluk duyabilir. Eğer sadece kendini beslemek istiyorsa, onu kolaylaştırmak için parmak yiyeceklerini de sunun. Her gün yediği miktarın yanı sıra yemek sevdiği ve hoşlanmadığı şeyler için hazırlıklı olun.

Bebeğim ne kadar iyi konuşabiliyor?

Çocuğunuz muhtemelen “mummum” veya “dada” nın asılmasına neden oldu ve bir ya da iki kelime daha kullanabilir.

Dedi ki, yürümeye başlayan çocuğunuz harika bir iletişimci. Onun arzularını bilmesi için çok fazla kelime bilgisine ihtiyacı yoktur. Aşağı inmek istediğinde, işaret edecek. Dikkatini istediğinde, elbiselerini çeker. Çocuğunuz, her gün onun etrafında kullandığınız basit dilin çoğunu da anlıyor.

Yürümene kadar onunla konuşarak öğrenmene yardım et. Gündelik nesnelerin isimlerini işaret ederek, bir şeyler kelimeleri düzeltmek için ona öğretin. Meyve ve sebzelerin isimlerini ve renklerini süpermarkette tutarken söyleyin. Onlara tırmanırken merdiven basamaklarını sayın.

 

Bebeğimin ne kadar uykuya ihtiyacı var?

Yürümekte olduğun her şeyi keşfetmek, büyütmek ve düşünmek onun için yorucudur. 24 saatlik bir süre boyunca ortalama 14 saat uyuma ihtiyacı olacak. Bunun yaklaşık 11 buçuk saati gece olmalı. Bu, çocuğunuzun yeterince uyku aldığından emin olmak için bir veya iki gündüz uykusuna ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Evinizden uzaktayken bile, bebeğinizin uyku rutinini her gün ve gece aynı tutmaya çalışın.

Rutininizde neler var, size kalmış. Pijama koymak, bir hikaye okumak ve kucaklaşmak gibi bir banyo, çocuğunuzu uykuluğa yatıştırır. Bu tutarlılığa ihtiyacı var. Yeni ve heyecan verici görünen bir dünyada, bir şeyin ne zaman ve nasıl gerçekleşeceğini tahmin edebilmek, yürümeye başlayan çocuğunuzun güvende hissetmesine yardımcı olur.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın