Bebeğim ne zaman duşa girebilir?

Bebeğinizin göbek kordonu düşmüşse, onu duşta yıkamak son derece güvenlidir,” diyor bebekler ve küçük çocukların sağlıklı gelişimine adanmış kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Zero to Three’dan Victoria J. Youcha. Ancak bebeğinizi duşa getirmeden önce, su sıcaklığının rahat ve güvenli olduğundan emin olun. ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonuna göre 90 ile 100 derece arasında olmalıdır. Sıcaklığı test etmenin en iyi yolu, bir banyo termometresini doğrudan su akışının altında tutmaktır. Bir termometreniz yoksa, bileğinizi veya dirseğinizi test edin – su asla sıcak hissetmemeli ve hatta normal duş sıcaklığınızdan bile çok daha soğuk olabilir.

Bebeğinizi ilk kez duşa getirdiğinizde, onu yavaş yavaş tanıtın ve kendinizi su yüzüne ve yüzüne çarpmayacak şekilde konumlandırın. Islak olduğunda ya da sabun gözlerinin içine girdiğinde üzülürse yüzünü silmek için yakındaki küçük, kuru bir havluyu saklayın. Ve duşu sadece birkaç dakika ile sınırlandırın. Çocuğunu ağlarsa, yönlendirin ve zorlamayın. Bazı çocuklar, üzerlerine yukarıdan dökülen suların tadını çıkarmazlar ve ılık su havuzunda oturmak yerine temiz kalmayı tercih ederler.

Çocuğunuz yürüdükten hemen sonra bekletilmeden duş alabilir. Ancak, güvenli olduğundan ve sabunlama, şampuanlama ve durulama işlemlerinden emin olmak için yakın durmaya devam etmeniz gerekir. Düşmeleri önlemek için, kaymaz bir matı duşa yerleştirin.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın