Bebeğimi ne kadar süre salıncakta bırakabilirim?

Sert ve hızlı kurallar yoktur, ancak çoğu uzman bebeğinizin zamanını motorlu bir salınımla bir saat veya daha az bir zamana sınırlandırmanızı önerir.

Bunun nedeni, eninde sonunda sürünme, çekilme ve seyretmeye yol açacak motor becerileri geliştirmesi gerektiğidir – ve bir salıncakta oturmak ona yardımcı olmayacaktır. Bebeğinizi fiziksel ve duygusal olarak olgunlaşırken tutmak ve etkileşim kurmak da önemlidir.

Tabii ki, birçok ebeveyn bebek ağlamasının, ağlayan bir bebeği sakinleştirmenin kesin bir yolu olduğunu düşünüyor. Bebeğinizin telaşlı ya da uyuşuk, çocuk doktoru ve anne Dawn Rosenberg Jha, onu susturmak için salınımı kullanmanın uygun olmadığını söylüyor. Ayrıca bebeğinizin tutulması ya da kundaklanması gibi başka yatıştırıcı yöntemler önermektedir.

Salınımın ritmik sallanma hareketi bebeğinizi çok iyi uyuyabilir. Yakındayken kısa bir süre için salıncakta uyumasına izin vermek iyidir, sadece sağduyu kullanın.

Bebeğinizi bir salıncakta yalnız bırakmayın. Ve başka bir şey yapmakla meşgul olsanız bile, onu her zaman görüp duyabildiğinizden emin olun.

Rosenberg Jha, “Cribs veya bassinettes aksine, salıncaklar uyku amaçlı değildir ve güvenli olmayabilir,” diyor. “Ama bebeğinize göz kulak oluyorsanız ve kestirmek için salıncakta uyuyakalırsa, onu uyandırmanıza gerek yoktur.”

Ayrıca, uyuyan bir bebek için sallanmayı daha güvenli hale getirmek için birkaç şey yapabilirsiniz. Salınımı gevşek yastıklarla veya battaniyelerle doldurmayın, çünkü SIDS riski vardır. Bebeğinizi güvenli bir şekilde takın ve kolunu desteksiz bir şekilde tutabilene kadar koltuğu en yaslı pozisyonda tutun. Bebeğiniz uyuyakaldıktan sonra dönüşü kapatın.

Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu (CPSC), 2012 yılında bebeklerin kazara yaralanmaları veya ölümleri önlemek için bebek salınımları için yeni güvenlik standartlarını onayladı; bu durum, bebekler nefes alamayıncaya kadar ya da nefes alamayıncaya kadar çökebilir. CPSC, bebeğinizi güvenli bir şekilde tutmak için beş noktalı bir koşumla bir salıncak aramayı önerir. Ayrıca, bir salıncak satın almadan önce CPSC’nin ürün geri çağırma listesini kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın