Bebeğiniz Ne Dökülür Ve Ne Yapmalı?

Mükemmel minik bebeğiniz kollarınızda uzanıyor, aniden bir leke veya leke ya da daha önce fark etmemiş olduğunuz bir yaprak fark ettiğinizde. Ne yapalım? Öncelikle panik yapmayın. Bebekler, özellikle de yenidoğanlar, cildinin yeni bir ortama uyum sağlamasından dolayı, normal kabul edilen birçok döküntüye eğilimlidir.

İşte dikkat edilmesi gereken en yaygın cilt koşullarından bazıları. Bu sadece bir kılavuzdur, bu nedenle bebeğinizin cilt durumunun doğru teşhisi için daima doktorunuza danışın.

Pişik

Bebeklerin çoğu, ilk on sekiz ayda bir kez bebek bezi döküntüsü alırlar. Nappy döküntüleri çeşitli nedenlere sahiptir, en yaygın olarak idrar (wee) veya dışkı (poo) ile uzun süreli temastır. Hassas bir cilde sahip bir bebek, başka bir nedenden kaynaklanan çocuk bezinde döküntüye eğilimlidir. Çoğunlukla çok hassas bir cilde sahip bir çocuk, bir bezin sürtünmesine veya cildinize sürtünmeye tepki verebilir. Sabunlar, çok parfümlü bebek yıkamaları veya bebek mendilleri tahrişe neden olabilir. İshal de nappy döküntüüne neden olabilir.

Bezin döküntü belirtileri küçük kırmızı lekelerden, daha büyük kırmızı lekelere ve sıklıkla kabarmış deriye kadar değişebilir. Bebeğinizin cildine dokunmak ve ağrılı ve ham görünmek için sıcak hissedebilirsiniz. Nappy döküntüsü söz konusu olduğunda, önleme tedaviden daha iyidir.

Her zaman ıslak veya kirli bezleri olabildiğince çabuk değiştirin. Çok küçük bebeklerin günde 10 ila 12 kez değişime ihtiyacı vardır, daha büyük bebeklerin en az altı ila sekiz kez değiştirilmesi gerekir.

Tüm bez bölgesini iyice temizleyin, önden arkaya doğru silin. Düz su ve pamuk yünü veya su bebek mendili kullanın. Genellikle parfümlü bebek mendilleri reaksiyona neden olabilir veya hassas bir cildi tahriş edebilir.

Bebeğinizin bezini, ciltte temiz hava bırakacak kadar sık ​​ve uzun süre kapalı tutun.

Bebeğinizin tabanı iyice temizlendikten sonra cilde bir bariyer kremi uygulayın. Bu bebeğinizin cildini koruyacaktır.

Eğer bebeğiniz bezin altından dökülürse, bir çocuk bezi döküntü kremi ile tedavi edilebilir. Halk Sağlığı Hemşireniz veya eczacınız bebeğiniz için en iyisini tavsiye edebilir.

Eğer döküntü gitmezse veya bebeğiniz beyaz veya kırmızı lekelerle kalıcı parlak kırmızı döküntüler ortaya çıkarsa, pamukçuk enfeksiyonu olabilir. Bebeğinizin pamukçuk olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzu ziyaret edin.

Milia, bebeğinizin cildinin yüzeyinde genellikle yüzünde görülebilen küçük beyaz kistlerdir. Görünüşe göre, bebeğinizin yüzündeki yağ bezleri hala gelişiyor. Milia iki tip olarak sınıflandırılır: normal, sağlıklı ciltte ortaya çıkan birincil milia; ve cildin başka bir cilt durumundan etkilendiği yerde ortaya çıkabilen ikincil milia. Milia bazen bebeklerde ağzın çatısında bulunabilir. Bunlar Epstein incileri olarak bilinir ve bebeklerde normal kabul edilir.

Nasıl tedavi edilir

Bir miliumun ömrü üç aya kadar çıkabilir ve onu çıkarmaya çalışmak gibi cazip gelebilir, yapma! Milia için gerekli hiçbir tedavi yoktur ve tamamen zararsızdırlar. Bebeğinizin cildindeki bu küçük beyaz yumrular zamanla kaybolur ve bunları çıkarmaya çalışırken yara izi veya enfeksiyona neden olabilir.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın