Bebek Vücudu Ve Cilt Bakımı

Bebeğinizin vücudunu korumak, temizlik, banyo ve diğer rutin hijyen görevlerini içerir. Bununla birlikte, bir bebeğin cildi daha hassastır . Bu, nazik ve alerjik olmayan cilt bakım ürünlerine ihtiyaç duydukları anlamına gelir . Bebekler aynı zamanda kızarıklık ve kuru ciltler geliştirmeye daha yatkındırlar .

Bebeğimin derisinde ne kullanmalıyım?
Bebek ürünleri söz konusu olduğunda, tüm bütçelere uygun herhangi bir sayıda öğe bulunmaktadır. Süpermarketin kendi markalarından tasarımcıya, organik ürünlere kadar, bebeğiniz için en iyisini yapmaya başlamadan önce birkaçını denemeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Birçok ebeveyn, bebek ürünlerindeki ftalatlar ve kimyasallar hakkında endişe duymaktadır. Fitalatlar, plastikten güzellik ürünlerine kadar her alanda yaygın olarak kullanılan kimyasallardır. Bazı araştırmalar bunların infertilite, astım ve hatta obezite ile bağlantılı olduğunu düşündürmektedir. Bu ve diğer kimyasal maddeler hakkında endişeleriniz varsa, doğal bebek bakım ürünleri kullanmak veya zeytinyağlı gibi ev eşyalarını kullanarak kendi ev yapımı ürünlerinizi yapmak isteyebilirsiniz. Doğal bebek bakımı konusunda birçok kitap var ve bunlarda yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Peki en yaygın bebek cilt bakımı sorunları nelerdir?
Beşik kapağı
Bu, altı aylıktan küçük bebeklerde ortaya çıkan çok yaygın bir bebek rahatsızlığıdır. Semptomlar genellikle doğumdan birkaç hafta sonra ortaya çıkar ve kafa derisinde pullu yamalar ve / veya kepek içerir. Genellikle bebeğin kafa derisinin uygun bir yağ ile ıslatılmasıyla kolayca tedavi edilir ve daha sonra pulları nazikçe tarar (asla onları çıkarmaz, kanamaya neden olur ve enfeksiyona neden olabilir) ve saçları şampuanla tedavi ederek şampuanla alabilirsiniz. eczane. Beşik kapağı daha da kötüleşirse, daha fazla öneri için GP’nizle ya da halk sağlığı hemşirenizle görüşün.

Yenidoğanın göbek kütüğünü temizliyorum.
Bir bebek doğduğunda, kordonun kesildiği yerden göbek deliğinde küçük bir güdük kalıyor. Bu doğal olarak doğumdan sonraki birkaç hafta içinde düşer ve bebeğin göbek deliğinde küçük bir yara bırakır. Bu yarayı temiz ve kuru tutarak ve bebek bezinin güdük altına oturduğundan ve üzerine oturmayacağından emin olabilirsiniz. Yara iyileşmezse veya bebeğiniz bir ateş veya yaradan bir akıntı meydana gelirse doktorunuza başvurun.

Bebeğinizin tırnaklarını düzeltmek.
Bir bebeğin tırnaklarının kesilmesi gerekir. Parmak tırnakları oldukça hızlı büyür ve çok keskin olabilir, bu yüzden onları oldukça düzenli bir şekilde kesmeniz gerekebilir. Tırnaklar kesilmezse, bebeğiniz (veya siz) kolayca çizebilir. Ayak tırnaklarının sık sık kesilmesi gerekmez. Tırnaklarının en yumuşak olduğu zamanlarda banyodan sonra bebeğin tırnaklarını düzeltmenin en kolay yolunu bulabilirsiniz. Keserken ve tırnakları düz bir şekilde keserken bebeğin el veya ayağını sıkıca tutun. Bazı ebeveynler de tırnakları kesmek için tırnak törpüsü kullanırlar.

Kuru cilt.
Bu bebekler için yaygın bir sorundur. Yine, tenleri çok hassas olduğu için, kuruluklara eğilimlidirler. Bu sorunu çözmek için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Öncelikle, bebeğinize her gece banyo yapmaktan ziyade, günlerce en çok kullanılan ve en çok yorulan bir rutini kullanmaya çalışın. Onu yıkadığınızda, sadece banyoda kısa süreli tutun ve fazla sabun kullanmamaya çalışın.

Özellikle küçük bebekler için köpük banyosundan kaçının. Banyodan sonra, uygun, cansız bir nemlendirici kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Peki, yeni bebek cildiniz ve vücut bakım rejiminizle uğraşırken en büyük zorluklarınız neydi? Sahip olduğunuz ipuçlarını duymayı çok isteriz.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın