Bebekler İçin Karın Zamanının Önemi

Bebekler için hareketin gelişiminin en önemli yönü oldukça basitçe hareket etme özgürlüğüne sahip! Bebekleri tek bir yerde tutmaya yönelik bir eğilim var gibi gözüküyor – güvenlik nedenlerinden ötürü onlara göz kulak olmak için, çocuklarımızı araba koltuğundan arabaya, yüksek sandalyelerinden bir yürüteçe taşıyoruz.

Bununla birlikte, bu ekipmanı uzun süre kullanmak, bebeklerin serbest dolaşımdan yararlanmaları için gereken süreyi sınırlar. Gerçekten ihtiyaç duydukları tek şey, tüm karelerinin üzerinde yer alan ve matlaşmak ve kıkırdamak için bir paspas.

Serbest hareket, kendiliğinden germek, uzanmak ya da yuvarlamak için öğrenen bir bebekle başlar; Daha sonra hareketi yıkarlar ve gerçekleşmesi için ne yapmaları gerektiğini öğrenirler ve pratik yaparlar ve süreci doğal olana kadar tekrar ederler. Bebeğinizin buna izin verme alanı ve zamanı, gelişimlerini desteklemede hayati önem taşır. Bebekler aynı zamanda uyumakta oldukları zaman sırtlarında çok fazla zaman harcarlar, bu da onlara, onların kas güçlerini önemli ölçüde arttıran ve fiziksel gelişimlerini destekleyen, onların zamanları üzerinde zaman geçirme fırsatı vermesi açısından önemlidir. Bebeklerinde olma deneyimi, bebeklerin yukarı itmeyi, yuvarlanmayı, taramayı, oturmayı ve ayakta durmayı öğrenmelerine yardımcı olur.

Neden Tummy Time?
Bebekler doğumdan itibaren aktiftir ve bir aylıktan itibaren erken bir zamana kadar küçük bir süre geçirebilirler. Bebeklerin hareket etmesini ve kas gücünü geliştirmesini teşvik etmek için harika bir yoldur; Bebeğinizi bir anda önünüzde birkaç dakika vererek başlayın, günde iki veya üç kez tekrarlayın ve yavaş yavaş yaklaşık üç aylık bir günde yaklaşık bir saat sürün. Bu saat hepsi aynı anda olmamalı, gün boyunca kısa mesafeden oluşmalıdır. Bebeğiniz, nelerin sürdüğünü görmek için başlarını kaldırmaya çalışacak, ancak uzun ya da dört aylık bir süreye kadar başlarını uzun süre tutamayacak.

Bebeğiniz mutlu ve uyanık oluncaya kadar bekleyin ve ardından karnı üzerine koyun. Bu, küçük bebekler için yerde, kucağınızda veya kollarınızda bir battaniyenin üzerinde olabilir. Öncelikle, bebeğiniz kıvrılmış olacak ve üst bedenlerine ve yüzlerine çok fazla ağırlık verecekler, ancak bebeğiniz bu pozisyonda daha rahat ve güvenli hale geldikçe, ilk önce geçici olarak araştırmaya başlayacak ve daha sonra güven.

Karın zamanı planlanırken dikkat edilmesi gereken bazı güvenlik ipuçları:
Bebeğinizin karnı boyunca yalnız bırakmayın, çünkü tehlikeli bir pozisyona girebilirler veya başlarına dönerlerse başlarını çarpabilirler
Bebeğinizin bir kanepe veya bir yataktan çıkabileceği için, bebeğinizin zemin gibi sert bir yüzeye yerleştirildiğinden emin olun.
Bebeğiniz yemek yedikten sonra karnının üzerine koymayın.
Başka çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, bebeğinizin güvenli bir şekilde zarar görmediğinden emin olun.
Herhangi bir taslak olmadığından ve zeminde ısındığından emin olun
Bazı bebekler, başlangıçta, karnı üzerinde zemine serilmekten hoşlanmazlar çünkü garip bir deneyim yaşarlar ve sırtlarında çok fazla zaman harcadıkları için üzücü olabilirler. Bazıları için, bu biraz rahatsız edici olabilir ve eğer durum böyleyse, bebeğinizi bir ya da iki dakika boyunca karnının üzerine koyun ve daha sonra onları geri döndürün ya da ragbi beklemede kollarınızda karnınızı uzatın. Bebeğinizi ön kolunuzun karşısındaki karnına koyun ve diğer kolunuzu desteklemek için kullanın. Bebeğiniz bu şekilde tutulduktan sonra, yerde bir kaç kez karnını tekrar başlatmaya çalışın. Aynı zamanda, bebeğinizin boynuna dayanıklılık hissi verirse, etrafındaki dünyaya yeni bir bakış açısı kazandırırsa, bebeğinizin rulo havluya destek vermesine yardımcı olabilir ve bebeğiniz ön kollarını bağımsız olarak kalktığında, havlu çıkarılabilir.

Onların önüne geçmek bebeklerin sırt ve omuzlarını güçlendirmelerine ve kollarını ve bacaklarını farklı bir yöne taşıma şansı vermelerine yardımcı olur. Bu onların brüt motor becerilerini geliştirir ve yaşlandıkça, karnındaki bebeklerin hareket etmeleri gereken kasları güçlendirmek için sürünmenin öncüsü olan düz kollarla yukarı doğru hareket ederler.

Karın oyuncaklarıyla ve eğlencenizle yüz zamanınızı eğlenceli hale getirin. Sonunda, bebeğiniz karnında olmaya alışacak ve bu pozisyondan keyif alacak ve yeni hareketler öğrenirken kıpır kıpır kıpır kıpır. Renkli bir tahta kitap hazırlayın ya da bebeğinizin oyuncaklarını yerde gezdirin ve çıngıraklar, bez kitaplar ya da sevimli oyuncaklar gibi parlak ve ilginç nesneler için yola çıkacaksınız. Uyanık ve uyanıkken karnınızdaki bebeklerle oynayın ve sizinle etkileşimden keyif alacakları için aç ve yorgun olmayın, yorgun ya da kırılgan olmayacaksınız.

Unutmayın ki, bebeklere, çevrelerinde sağlanan fırsatlara cevap verebilecekleri ve nasıl hareket edeceğini öğretecekleri ve nasıl hareket edeceğini öğrenecekleri öğretmek zorunda değiliz. Doğal olarak, nesneleri keşfetmek, çarpmak, dokunmak ve emmek isteyecekler, böylece fiziksel gelişimlerini desteklerken çevrelerindeki dünyayı öğrenmek için onları güvenli bir şekilde teşvik edeceklerdir.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın