Belçika Gezi Rehberi: Belçika’da Gezilecek Yerler Nerelerdir

Alman, Fransız ve Flemen topluluklarının temel oluşturduğu Belçika gezi rehberi pek çok insan tarafından merak ediliyor. Belçika başkenti olan Brüksel aynı zamanda Avrupa Birliğinin de başkenti oluyor. Avrupa’nın en büyük limanlarından biri olan Antwerp limanına sahip olan ülkede aynı zamanda tren ağı da gelişmiştir.

Küçük bir yüzölçümü olmasından dolayı gezilecek yerlere tren ile ulaşım kolay oluyor. Fransızca ve Felemenkçenin konuşulduğu ülkede İngilizce de halk tarafından biliniyor. Kişinin hava tercihine göre kış ya da yaz ziyaret edilebilen ülke içinde gezi yerlerine karar verirken kişinin sakinlik ya da kalabalık tercihi de önem taşıyor.

Belçika Gezi Rehberi Listesindeki En Güzel 10 Yer

Nato ve Avrupa Birliği üyesi olan ülke; Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda ile komşu olmasının yanı sıra ülkenin adı, Belgae’ler üzerinden geliyor. Tarihi ve müzelerin zenginliği ile Orta Çağdan kalan yapıların yanı sıra festivalleri ve enfes çikolataların yer aldığı Belçika gezi rehberi aşağıdaki gibidir:

Brüksel / Atomium

Belçika’nın sembolleri arasında bulunan yapı, 1958 yılında, Andre Waterkeyn tarafından tasarlanmış ve Expo 58 fuarı için inşa edilmiştir. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Atomium, 102 metre yüksekliğinde olup dokuz çelik kürenin birleşimi ile oluşmuştur. Brüksel’in simge yapılarından biri olan yer mimari yapısı ile dikkat çekiyor.

Belçika gezi rehberi listesinde önemli bir yeri olan yapının inşası 6 ay içinde tamamlanmış ve şehrin modern mimarisi ve sembolü haline gelmiştir. Yapının son katına asansör ile ulaşmanın mümkün olması yanında sahip manzara görülmeye değer oluyor. İnsanlar, bu kattaki restoranda hem yemek yiyebiliyor hem de manzaranın tadını çıkartıyor.  

Brüksel / Büyük Pazar Meydanı

13. yüzyıldan kalan pek çok yapının olduğu meydan, şehrin kalbinin attığı yer oluyor. 11. yüzyılda kurulan alan kısa sürede gelişmiş ve şehrin hem politik hem de ekonomik merkezi halini almıştır. Yılın her zamanı kalabalık olan meydan pek çok konser ve kültürel etkinliği de ev sahipli meydan, pek çok turistin Belçika gezi rehberi listesinde yer alıyor. 

Brüksel / İşeyen Çocuk Heykeli

Jerome Duquesnoy tarafından 1619 yılında yapılan heykel, pek çok defa çalınmıştır. Bu neden ile defalarca yeniden yapılmıştır. Brüksel’in simgelerinden biri olan heykel, 61 cm yüksekliğindedir. Heykel ile ilgili birkaç rivayet vardır. Heykel, büyük çapta çıkacak bir yangını önleyen çocuğun anıtı olarak bir rivayet içerdiği gibi bomba fitilinin üzerine tuvaletini yapması ile bombayı söndüren çocuk şeklinde de inanışı vardır.

Şehirde yapılan bazı kutlamalarda bira akıtılan heykelin üzerine bira akıtılıyor. Bazı özel günlerde ise kıyafetler giydiriliyor. Bu neden ile Belçika gezi rehberi listesinde önemli yer tutuyor. Heykel ayrıca Brüksel’in Grand Place meydanına yakındır.

Brugge / Bizim Leydi Kilisesi

Belçika’da gezilecek şehirler içinde en popüleri Brugge şehri oluyor. Senenin her dönemi turistleri kendine çeken şehirde geçmişten bugüne gelen en büyük kilise yer alıyor. Kulenin yüksekliği 122 metre olup kilise, gotik mimari ile öne çıkıyor. İç tasarımının etkileyiciliğinin yanı sıra Michelangelo tarafından 1504 senesinde yapılan “Madonna ve Çocuğu” heykeli de kilisede bulunuyor.  

Brugge / Çan Kulesi

Belçika gezi rehberi listesinde Brugge’ün simge yapılarından Belfort Çan Kulesi bulunuyor. Kulenin 83 metre yüksekliği olup 366 basamak çıkılarak manzara görülebiliyor. 1240 senesinde hazine odası olarak inşa edilen kule, yangınlar sebebi ile zarar görmüş ve 1280 yılında tekrar inşa edilmiştir. Bu tarihteki inşası ardından gözlem kulesi olarak kullanılan kule, kesinlikle görülmeye değer yerlerden biri oluyor.

Brugge / Aziz Salvador Katedrali

12. asır inşası olan katedral, romanesk bir yapı olup uzun süre şehrin ana kilisesi halini almıştır. İlerleyen zamanda gerçekleşen yenileme çalışmaları ile Neo-Gotik hale gelen katedral, 99 metre yüksekliğindedir.

Gent / Belfry Çan Kulesi  

Belçika şehirleri arasında bulunan Gent, çan kulesi ile tanınıyor. 1313 senesinde şehrin özgürlüğünü simgelemek amacı ile inşasına başlansa da savaşların olması ve yönetimin değişmesi ile tamamlanması uzun sürmüştür. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde de yer alan kulenin inşası 1380 senesinde gerçekleşmiştir.

Gent / Gravensteen Kontlar Kalesi

Belçika gezi rehberi listesinde Gent şehrinde kanal gezisi ve fayton gezisi bulunuyor. Bu gezilerin haricinde Ortaçağ döneminden kalan Gravensteen Kalesi önemli bir tarihi yapıyı oluşturuyor. Haçlı Seferleri’nin ardından inşa edilen 1885 senesinde de yenilenerek daha sağlam hale getirilmiştir. Gravensteen Kalesi, Kont Philip tarafından inşa ettirilmiştir.

Kale çürümeye başladığında ise duvarlarından taşlar sökülüp ev inşa edilmiştir. 19. yüzyılın sonunda ise belediyenin satın alması ve yenileme çalışmalarının ardından artık müze olarak işlev görüyor. Hapishane bölümünde geçmişe ait idam ve işkence malzemeleri görülebiliyor. Leie Nehri’nde yer alan kale, 14. yüzyıla kadar Flaman Kontları tarafından kullanılmıştır.  Günümüze gelene kadar adliye, cezaevi ve fabrika olarak da kullanılan kale, bu özellikleri ile Belçika gezi rehberi listesinde yer alıyor. 

Anvers / Meryem Ana Katedrali

1352 senesinde inşası başlamış ve ilk kısmı 1521senesinde tamamlanmıştır. İlk kısmının bitmesi ile çalışmalar sonlandırılmış. Katedral, yarım kalmasına rağmen gotik mimaride Avrupa’nın etkileyici dini yapılarının başında gelmesi ile Belçika gezi rehberi listesinin göz bebeği oluyor.

Anvers / Belediye Binası

Rönesans dönemi eserlerinden biri olan Belediye Binası 1565 senesinde inşa edilmiştir. Flaman ve İtalyan etkilerinin göze çarptığı belediye binası, 19. yüzyılın sonlarında yenilenerek UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir.

Belçika’nın başkenti olan Brüksel ve diğer şehirler de renkli ve hareketli olmasının yanı sıra canlı şehirlerdir. Konaklama ve gezi kadar yeme ve içme konusunda da pek çok alternatif sunan Belçika’da ne yenir sorusu; midye, her restoranda ve barda farklı soslar ile servis edilen patates kızartması ve waffle şeklinde cevaplanıyor.Belçika’nın meşhur şeyleri arasında lezzeti ile ün yapmış çikolatalar yer alıyor. Şehre özgü yemek arayan kişiler için ise bira ile pişirilen tavşan bacağı olan Lapin la Kriek örnek veriliyor. Ördek etinin de meşhur olduğu ülkede ayrıca pek çok farklı lezzet ve aromaya sahip bira denenebiliyor.

Bir cevap yazın