Casa Mila (La pedrera) Nerede? Casa Mila Hakkında Bilgi?

Casa Mila Nerede( La pedrera ) Casa Mila Hakkında

Casa Mila İspanyolca ‘’Taş Ocağı – La Pedrera’’ anlamına gelen Avrupa’nın Barcelona şehrinde ünlenen kayadan yontulmuş bir binanın adıdır. Katalonya’nın Barcelona şehrinde bulunan bu bina her yıl yüzbinlerce turistin uğrak odağı haline gelmiştir. Art Nouveau tarzındaki yapıt Pere Mila ile karısı Roser Segimon tarafından yaptırılmıştır. Bu nedenle bina bu çiftin ismini almıştır. Casa Mila ( Mila Evi).Mimar Antoni Gaudı tarafından tasarlanıp, 1912 yılında inşaatı bitmiş özel bir tasarım harikası olan Casa Mila Gaudi’nin sınır ötesi hayal gücünü de ortaya çıkartmıştır. Gaudi Montserrat Dağını düşünerek tasarlamış olduğu yapıt 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir.


Casa Mila Mimarı Yapısı

 Pesseig de Gracia şehrin merkezinde 30 metre yükseklikte ve 84 metre uzunluktaki yapısında dalgalı taş cephesi ve Maria Jujol tarafından üretilmiş ferforje balkonlarıyla, mükemmel taş cephesi, çatı figür oymaları ve yer altı garajıyla sanat dünyasında bir çığır açmış bir çok mimari otoritelerin eleştiri ve alay konusu haline gelmiş ve günümüze kadar popülerliğiyle ün kazanmış bir baş yapıttır.

  Garcia göbeğinde bulunan Casa Mila 100 metreden fazla alanı kaplamaktadır. Doğal taşlardan yapılan bina oldukça göze çarpmaktadır. Çatı katında balinanın iskeletini anımsatan 270 adet kemer bulunmaktadır. Ayrıca bina iki adet avluyu da içinde bulundurmaktadır.
 


Ziyaret Etmek İsterseniz Bunları Mutlaka Bilin


Casa Mila’nın çatı katında heykellerle dolu bir terasa çıkıp, oradan Barcelona’nın harika manzaralarını izleyebilirsiniz. Casa Mila’da yaz aylarında açık havada bar kurulduğu gibi canlı müzikte verilmektedir.
Casa Mila giriş saatleri
Haftanın her günü 09:00 ve  23:00 saatleri arasında ziyarete açılmaktadır.
Casa Mila giriş ücreti
Kendiniz bilet alıp ziyaret edebileceğiniz gibi turlar eşliğinde de gidebilmeniz mümkündür. Gece turu yetişkin bir kişi için bilet fiyatı 34€, 7-12 yaş arası çocuklar için tur bileti 17€, 0-6 yaş çocuklar için tur ücretsizdir.
Tek başınıza ziyarete girmek isterseniz yapıtın giriş kısmında bulunan ofisten ücreti 24€ olan bir bilet alabilirsiniz. Yine aynı şekilde İnternet aracılığıyla da önceden biletlerinizi 27€  almanız mümkün.

Bir cevap yazın