Çatlamış dudakları rahatlatmanın en iyi 6 yolu

Çatlamış dudaklara ne sebep olur?

Dudaklardaki cilt, yüzün geri kalanından farklıdır. Alttaki yapılar benzer olsa da, dudaklardaki cilt çok daha ince ve daha hassastır.

Çatlamış Dudak Belirtileri

 1. Çatlaklar
 2. Kızarıklık
 3. Soyulma ve dökülmeler
 4. Şişmeler

Dudak Kuruluğunun ve Çatlamasının Nedenleri

 1. Sigara içmek
 2. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 3. Vitamin eksikliği
 4. Soğuk havalar
 5. Yeteri miktarda su içmemek
 6. Diş macunlarının yan etkileri
 7. Alerjiler
 8. Dudakları yalamak
 9. Ağızdan nefes alıp vermek
 10. Güneşe maruz kalmak
 11. Kozmetik ürünleri

Vücudun geri kalan kısmını kaplayan cildin aksine, dudaklardaki deride yağ bezleri yoktur ve bu nedenle nem üretemez.

Çeşitli dış etkenler dudakların çatlamasına neden olabilir. Bu faktörleri kontrol etmek, çatlamış dudakların tedavi edilmesine ve önlenmesine veya kötüleşmelerine engel olabilir:

Hava

Sıcaklık sonbahar ve kış aylarında soğudukça nem seviyeleri düşme eğilimindedir. Kuru hava ciltteki nemi çeker, bu yüzden insanlar yılın soğuk dönemlerinde sıklıkla çatlamış dudaklar yaşarlar.

Soğuk sıcaklıklardan kaçınmak çatlamış dudakları ve kuru cildi yönetmeye yardımcı olabilir.

Dudaklarını yalamak

Bir kişinin dudakları kuruduğunda, içgüdüsel olarak nem eklemek için yalarlar.

Yalama geçici olarak dudakları nemlendirirken, bu alışkanlık sorunları daha da kötüleştirebilir. Tükürük buharlaşırken, dudak yüzeyinden nemi çeker.

Güneş hasarı

Güneşin ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalmak dudaklarda önemli hasara neden olabilir ve kuruluğa ve çatlamaya neden olabilir.

Güneş hasarı ayrıca, dudaklarda kabarık çarpmalara neden olan aktinik keratoz denilen bir duruma neden olabilir. Bu çarpmalar hayatı tehdit edici değildir, ancak kanserli hale gelebilir, bu yüzden insanlar onları mümkün olan en kısa sürede uzaklaştırmalıdır.

İlaçlar

Antihistaminikler, kemoterapiler ve diüretikler gibi bazı ilaçlar yan etki olarak dehidrasyona neden olabilir.

Topikal akne ilaçları, dudakları kurutabilen salisilik asit veya benzoil peroksit gibi bileşenler içerebilir. Bu bileşenler dudaklarla temas ederse çatlamaya yol açabilir.

Görünüm

Dudaklarını çatlatmak sık görülen ve bazen rahatsız edici bir konudur. Bazı insanlar bunu yalnızca kışın yaşarken, diğerleri tüm yıl boyunca yaşayabilir.

Dudak ürünleri alırken dikkatli olun. Çatlamış dudakları iyileştirmek ve sorunun geri dönmesini önlemek için birkaç yaşam tarzı düzenlemesi yeterli olabilir.

Kronik çatlamış dudakları olan insanlar bir sağlık uzmanına danışmak isteyebilir. Bazı ilaçlar ve koşullar dehidrasyona ve çatlamış dudaklara neden olabilir. Bu durumda, farklı bir ilaca geçmeyi önerebilirler.

Çatlamış dudakları için başarı olmadan çok fazla ilaç kullananlar, temel sebepleri ve tedavi seçeneklerini tartışmak için sağlık uzmanlarıyla iletişim kurmak isteyebilir.

Dudak ürünlerinde kurutma malzemeleri
Bazı dudak balsamları, rujlar ve benzer ürünler kuru dudakları daha da kötüleştirebilecek maddeler içerir.

Bu bileşenlerden birkaçı:

gliserin gibi nemlendiriciler
kâfur
mentol
fenol
Hümektanlar, su kaybını önleyen maddelerdir.

İnsanlar dudak ürünlerindeki bazı genel maddelere, özellikle pigmentlere veya kokulara karşı alerjileri olabilir. Alerjen içeren bir dudak ürününün kullanılması dudakların kurumasına, kırmızılaşmasına ve çatlamasına neden olabilir.

Aynı zamanda cheilitis olarak da bilinen çatlamış dudaklar yaygın ve rahatsız edici bir konudur. Ev ilaçları çatlamış dudaklardan daha fazla kurumadan kurtulmanıza yardımcı olabilir.
Dudaklardaki cilt, vücudun diğer bölümlerinden çok daha ince ve hassastır. Dudaklar ayrıca güneş ve soğuk, kuru hava gibi elementlere de maruz kalır, bu da kuruluğa, çatlamaya, pullanmaya ve soyulmaya eğilimlidir.

Dudaklar yağ bezlerinden yoksundur ve bu nedenle kendi nemlerini üretemezler, ancak doğal nemlendiriciler yardımcı olabilir.

Bu makalede, çatlamış dudakların herhangi bir ağrı veya rahatsızlıktan çabuk bir rahatlama sağlayabilecek besleyici bileşenlerle nasıl yatıştırılacağı açıklanmaktadır. Ayrıca çatlamış dudakların nedenlerine ve önlenmesine de bakar.

1. İyi bir dudak kremi kullanın


Çatlamış dudakları için bir dudak balsamı kullanan kadın
Kurutma dudak balsamı malzemeleri mentol ve kafur içerebilir.
Bazı dudak balsamları diğerlerinden daha iyidir ve popüler markalar dudakları kurutan bileşenler içerebilir.

Örneğin, birçok dudak balsamı mentol veya başka bir nane aroması içerir. Bu bir soğutma hissi sağlayabilir, ancak nane çok kurur ve dudakları eskisinden daha fazla çatlamış bırakabilir.

Dudak balsamındaki genel kurutma maddeleri şunlardır:

mentol
kâfur
fenol

Kokulu ve aromalı dudak ürünlerinden kaçının, çünkü bu bileşenler dudakları da kurutur.

Bunun yerine, aşağıdaki gibi yatıştırıcı ve nemlendirici bileşenler içeren dudak balsamlarına bakın:

2. Doğal dudak tedavilerini deneyin

Çatlamış dudaklar için etkili birkaç doğal ilaç vardır. Bir insan bile mutfağında biraz olabilir.

Çatlamış dudakları yatıştırmak ve nemlendirmek için aşağıdakileri doğrudan dudaklara uygulayın:

Aloe vera: Bu jel, aloe vera bitkilerinin yapraklarında oluşur. Zarar görmüş cildi yatıştırıp nemlendiren vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve antienflamatuvarlar içerir.
Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi etinden yapılan bu yağ, iltihaplarla mücadele eder ve yumuşatıcıdır, bu da cildi yatıştırıp yumuşatabileceği anlamına gelir.
Bal: Nemlendiricidir ve kuru dudaklar için iyi bir tedavi sağlar. Bal ayrıca, enfeksiyonların aşırı kuru veya çatlamış dudaklarda gelişmesini engellemeye yardımcı olan antioksidanlar ve antibakteriyel özellikler içerir.
Salatalık: Dudakları nazikçe nemlendirir ve dudakların görünümünü iyileştirebilecek vitamin ve mineraller içerebilir.
Yeşil çay: Antioksidanlar ve mineraller bakımından zengin olan yeşil çay, iltihabı azaltan polifenoller de içerir. Yeşil çay poşetini ılık suya batırın ve fazla kuru cildi yumuşatmak ve çıkarmak için nazikçe dudakların üzerine sürün. Bu teknik, geleneksel peelingden daha yumuşaktır.
Aloe vera, hindistancevizi yağı ve balın hepsi antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir, bu da dudaktaki cildi nemlendirirken ve yatıştırırken enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Çoğu süpermarket bu ürünleri stoklar, ancak insanlar aloe vera jeli ve hindistancevizi yağı da dahil olmak üzere çevrimiçi olarak bulunmaları zor olan bileşenlere göz atabilirler.

3. dudaklarını pul pul dökmek
Çatlamış dudaklar, dudak balsamındaki iyileştirici bileşenlerin doğru alana ulaşmasını önleyebilen kuru bir cilt tabakası ile kaplanmıştır.

İnsanlar bu kuru cildi nazikçe soymak için şeker veya kabartma tozu içeren dudak fırçalarını kullanabilirler.

Dudak sürtme için alışveriş yaparken, dudakları yatıştırıp nemlendirecek bileşenler içeren ürünleri arayın. İnsanlar bu dudak fırçalarını eczanelerden satın alabilir veya çevrimiçi olarak çeşitli doğal seçenekler bulabilirler

4. İçme suyu

içme suyu sürahisi
Dehidrasyon çatlamış dudaklara neden olabilir.
Susuzluk, çatlamış dudaklara gelince büyük bir suçludur.

İnsanlar hafifçe susuz olduklarını fark etmeyebilirler, bu nedenle gün boyunca içme suyu alışkanlığı edinmek iyi bir fikirdir.

Dehidrasyon, vücut içeri girdiğinden daha fazla sıvı kaybettiğinde meydana gelir. Vücut dehidre edildiğinde, hücrelerin susuz kalmasını sağlamak için bazı bölgelerden su çeker. Bu, dudaklar dahil, ciltte kuruluğa neden olabilir.

Diğer dehidratasyon semptomları şunları içerir:

susayan
kuru ağız
baş ağrısı
baş dönmesi
Önerilen günlük su alımı, bir kişinin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite düzeyi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir.

5. Nemlendirici kullanın

Kuru havada çok fazla zaman harcamak ciltteki nemi temizleyebilir. Bu, kışın özellikle yaygın bir konudur.

Bol miktarda su içmek vücudun tüm yıl boyunca iyi nemli kalmasını sağlamanın iyi bir yoludur. Bununla birlikte, insanlar havaya çok ihtiyaç duyulan bir miktar nem eklemek için kış aylarında bir nemlendirici kullanmayı düşünmek isteyebilirler.

6.  Sigara içmekten kaçının

Tütün dumanı, dudak çevresindeki hassas cildi tahriş ederek kurumasına ve çatlama olasılığının artmasına neden olabilir.

Sigara içmek ayrıca ağızda ülser ve diş eti ağrısı gibi diğer sorunlara da neden olabilir.

İnsanlar cildin iyileşmeye başlamasından dolayı çatlamış dudakların sigarayı bıraktıktan kısa bir süre sonra temizlediğini fark edebilir.

Çatlamış dudakların önlenmesi

Çatlamış dudaklar

Bir kişi güneş kremi kullanarak ve kokulu dudak ürünlerinden kaçınarak çatlamış dudakları önleyebilir.
İnsanlar genellikle dudaklarıyla ne kadar temas ettiklerini veya oynadıklarını fark etmez – düşünmeden bile yalama, çiğneme ve hatta dudaklarını çekmeye meyillidirler.

Bu alışkanlıklar, dudaklardaki cilt alışılmadık şekilde kuruysa daha da kötüleşebilir.

Kuru ve çatlak dudaklar

Kuru, lapa lapa cildin dudaktan soyulmasına karşı koymak zor olsa da, insanlar işlem sırasında sağlıklı cildi çıkarma riskini taşırlar. Bu iyileşme sürelerini uzatabilir ve hatta kanamaya neden olabilir.

Bir birey çatlamış dudakları şu şekilde önleyebilir:

güneş koruyucu içeren ürünler kullanmak
kokulu veya aromalı dudak ürünlerinden kaçınmak
Bilinen alerjenleri içeren dudak ürünlerinden kaçınmak
düzenli peeling
susuz kalmak
sigarayı bırakmak

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın