Dünya Turuna Çıkmak İsteyenler İçin 10 Öneri

Dünya turuna çıkmak, yeni yerler görmek ve farklı deneyimler yaşamak isteyen pek çok insanın hayalidir. Tutkularının peşinden girmek isteyen maceraperest insanlardansanız, mutlaka dünya turu yapmayı aklınızdan geçirmişsinizdir.

Seyahat etmeyi seviyor ve yeni deneyimler peşinde koşmak istiyorsanız, mutlaka dünya turuna çıkmak fikrini düşünmelisiniz. İyi bir program ile hedeflerinizi birleştirdiğiniz takdirde hiçbir şey imkansız değil! Yalnızca yapılması gerekenleri doğru bir şekilde planlayarak adım adım gerçekleştirebilirsiniz.

Dünya Turuna Çıkmak İçin Gerekli Olan Her Şey

Yaşam tarzını değiştirmek ve hayatında yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız ne yapmanız gerektiğini etraflıca planlamanız gerekiyor. Dünya turu ne kadar sürer? Dünya turu için ne kadar para gerekli? Dünya turu geçici bir heves mi yoksa pişmanlık duymayacağınız bir süreç mi? Tüm bu soruların cevabını bilmeniz ve düşüncelerinizi buna göre şekillendirmeniz çok önemli. İşte dünya turuna çıkmak isteyenler için adım adım yapılması gerekenler…

1. Karar Verin

Dünya turuna çıkmak için ilk yapmanız gereken arkanıza dönüp bakmayacağınız bir karar vermektir. Yola çıktıktan sonra karşınıza çıkacak olan zorlukların bilincinde olmalısınız. Dünya turuna bisikletle, karavanla ya da otostop çekerek mi gideceğinizi belirlemeniz ve yolculuk durumunuza göre karşınıza çıkabilecek olası zorlukları hesap etmeniz gerekmektedir.

Bir başka durum da elbette geride bırakacağınız şeyler için (ev, aile, arkadaşlar vs.) karşı konulamayacak bir özlem duyabilme ihtimalinizdir. Yolculuk esnasında konaklama, sağlık problemleri vs. gibi faktörlerin sizi nasıl etkileyeceğini düşünmelisiniz. Tüm bunlara rağmen tutkularınızın peşinden gitmek ve dünya turuna çıkmak istiyorsanız kararınızı vermiş olacaksınız. Atmanız gereken ilk ve en önemli adımı da bu şekilde başarıyla atmış olacaksınız.

2. Plan Yapın

Kararınızı verdiniz ve kendinizden eminsiniz. Yapmanız gereken şey sizi gerçeklikten koparmayan doğru bir plan yapmaktır. Başlangıç için bir dünya turu rotası belirlemelisiniz. Belirlediğiniz rotanın ilk haliyle kalmayacağını ve zamanla değişebileceğini göz ardı etmemelisiniz. Gezip görmek istediğiniz yerler hakkında araştırmalar yaparak işe başlayabilirsiniz. Seyahat koşullarınızı, konaklama yerlerini, gideceğiniz ülkenin ekonomisini iyice araştırarak doğru bir plan yapmalısınız.

3. Bütçe Hesabı Yapın

Dünya turuna çıkmak için en önemli şeylerden bir de elbette ki paradır. Öncelikle dünya turuna çıkmak için ne kadar para gerekli olduğunu hesaplamalısınız. Gitmek istediğiniz yerler hakkında araştırma yaptıktan sonra, yolculuk esnasında ne kadar para harcayacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Harcamalar kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle beklentileriniz ve ihtiyaçlarınıza göre belirleyeceğiniz bir bütçe hesaplaması yapmalısınız.

4. Para Biriktirmeye Başlayın

Parasız dünya turu, mümkün olmayan bir şey değildir. Ancak tamamen parasız bir şekilde yolculuğa çıkmak zahmetli ve zordur. Bu nedenle dünya turuna çıkmak için karar verdiğiniz andan itibaren para biriktirmeye başlamalısınız. Gittiğiniz ülkelerde günlük veya saatlik işlerde çalışabilir, kısa vadede ihtiyaçlarınızı giderebilecek parayı kazanabilirsiniz. Ancak başlangıç için, mağdur olmayacağınız miktarda para biriktirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

5. İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Satın

Seyahat ederken yanınıza alacağınız zorunlu eşyalar dışında başka bir şeye ihtiyaç duymayacağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle dünya turuna çıkmak için öncelikle ihtiyacınız olmayan eşyalarınızı satarak işe başlayabilirsiniz. Evinizde ihtiyacınız olmayan ne varsa satmaya başlayın. Bunun için internetten ikinci el eşya satan pek çok site bulabilirsiniz. Yüklerinizden kurtulun ve özgürlüğe doğru adım atmaya başlayın…

6. İhtiyaç Duyacağınız Şeyleri Satın Alın

Seyahat etmek, minimal yaşam tarzını benimsemekle mümkündür. Bu nedenle mümkün olduğunca az ve gerçekten ihtiyaç duyacağınız eşyaları yanınıza almalısınız. Eşyaların yükünden kurtulmaya başladığınız an çok daha fazla özgürleştiğinizi hissedeceksiniz. Peki, dünya turuna çıkarken yanımıza neler almalıyız? Gideceğiniz yerlerin iklimine uygun birkaç parça kıyafet, kişisel bakım çantası, sağlık çantası, gerekli elektronik eşyalarınız, su matarası, seyahat yastığı ve tüm bunları içine koyabileceğiniz bir sırt çantası yeterli olacaktır.

7. Sağlam Araştırmalar Yapın

Ne kadar uzağa giderseniz, yolculuk masraflarınızın da o kadar artacağını bilmelisiniz. Özellikle uzun mesafeler için uçak biletinizi en az 3-4 ay öncesinden almaya çalışın. Dünya turuna çıkmak için sağlam fiyat araştırmaları yapmanız büyük fayda sağlayacaktır.

Bir de tabi ki gideceğiniz ülkelerin siyasi ve ekonomik koşullarını, kültürlerini önceden artırmış olmalısınız. Hakkında hiçbir bilgi bilmediğiniz bir ülkeyi gezmek, sizin için pek çok sorun doğurabilir. Bu nedenle her şeyi titizlikle araştırarak mümkünse bir not defteri tutarak seyahatlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

8. Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırın

Yolculuk esnasında olası bir istenmeyen durum için mutlaka seyahat sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Seyahat sigortalarının yaklaşık 3 ay kadar geçerliliği bulunmaktadır. Bu da uzun süreli seyahatleriniz için yeterli olmayacaktır. Özellikle uzun zaman geçireceğiniz yerler için, yurtdışını kapsayan özel seyahat sağlık sigortaları yaptırdıktan sonra dünya turuna çıkmak mantıklı olacaktır.

9. Aşılarınızı Yaptırın

Bulaşıcı hastalık riski olan bölgeler için yapılması gereken seyahat aşıları bulunmaktadır. Bu aşıların yolculuktan yaklaşık bir ay önce mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Gideceğiniz ülkelere göre yaptırmanız gereken aşıları araştırabilir ve seyahatlerinizi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Böylece kendi ülkenizde bulunmayan ve bağışıklık kazanmadığınız hastalıklardan rahatlıkla korunabilirsiniz.

10. Dünya Turuna Çıkmak İçin Harekete Geçin!

Gerekli tüm araştırmaları ve planları yaptıktan sonra hiç vakit kaybetmeden harekete geçin. Bu süreçte işinizden istifa edebilir ve bir an önce yola çıkabilirsiniz. Yolculuk esnasında bir şeylerin ters gidebilme ihtimalinden korkmamalısınız. Böyle güzel bir deneyim yaşamayı siz istediniz ve tüm olası riskleri göze aldınız. Haliyle geriye hiç tereddüt etmeden dünya turuna çıkmak kalıyor…

Bir cevap yazın