Emzik kullanımının artıları ve eksileri

Bebeğime emzik vermeli miyim?

Yeni bir ebeveyn olarak, bebeğinizi rahatlatmak en yüksek önceliklerinizden biridir ve bir emziği çok yardımcı olabilirsiniz.

Bazı bebekler sallanan ve sarılma ile yatıştırılabilir ve sadece besleme sırasında emzirilir. Diğerleri ise aç olmadıkları zaman bile yeterince sulandıramazlar. Eğer bebeğiniz formülü veya anne sütü doldurduktan sonra hala emmek istiyorsa, bir emzik sadece bir şey olabilir.

Bir emzirici beslenmek veya beslemek için bir alternatif değildir, tabii ki, ama eğer bebeğiniz beslendikten, burpedildikten, sarılınca, sarhoş olduktan ve onunla oynadıktan sonra hala telaşlıysa, bir emziğin onu tatmin edip etmeyeceğini görmek isteyebilirsiniz. .

Bir emzik kullanmanın başka bir yararı vardır: Bazı çalışmalar yatmadan ve şekerleme süresinde emzik kullanan bebeklerin daha düşük SIDS riski (ani bebek ölüm sendromu) olduğunu göstermiştir. Bu çalışmalar, emziğin kendisinin SIDS’i önlediğini göstermez, sadece emzik kullanımı ile düşük SIDS riski arasında güçlü bir ilişki vardır.

Ayrıca, emzik alışkanlığı, parmak emme alışkanlığından daha kolay kırılır. Sonuçta, bir binky atabilirsiniz!

Emzik kullanımının dezavantajları nelerdir?

Emzik kullanımı bebeklerde ve küçük çocuklarda orta kulak iltihabı riskini artırabilir. Bu enfeksiyonların riski genellikle küçük bebeklerde daha düşük olduğundan, bebeğinizin yarım yaşına kadar (emzirme ihtiyacı en yüksek olduğunda) bir emzik kullanarak ve kısa bir süre sonra onu emzirmek, özellikle de kulak enfeksiyonlarına eğilimli ise iyi çalışır.

Emzirmeden önce emzik kullanan bebeklerin bazen emzirmeye karışan nipel karışıklığı yaşadıkları düşünülüyordu. Ancak uzmanlar artık araştırmanın çelişkili olduğunu söylüyor ve ikisinin ilişkili olup olmadığını kesin olarak gösteren herhangi bir çalışma yok.

Ancak, bebeğinizi emziriyorsanız, emzik vermeden önce yeterli bir emzirene kadar beklemek isteyebilirsiniz. Bir emziği emzirmek ve bir memeyi emmek farklı eylemlerdir ve Amerikan Pediatri Akademisi, bebeğinizin anne sütü ile beslenmesini ve süt beslemenizin yapılmasını beklemenizi önerir.

1 aylık doğum günü haklı olmalı, bu sadece bir kılavuz. Bebeğiniz iyi besliyorsa, kilo alıyorsanız ve rutin bir beslenme programı varsa, daha erken başlayabilirsiniz. İhtiyacı olan tüm beslenmeyi aldığından emin olmak için düzenli yemekten sonra emziği verin.

Bir emziği emmek kolay bir alışkanlık haline gelebilir ve pek çok ebeveyn bir tanışma yapmaz çünkü bunu daha sonra almak zorunda kalmamak için uğraşmak istemezler (ya da 3 yaşındakilerin düşüncelerini sevmedikleri için) ağzında bir emzik ile dolaşıyor.

Çocuğunuzun bir emziği kullanmasına izin verirseniz ancak bıkkın savaşlardan kaçınmak istiyorsanız, ilk doğum gününe ulaştığında onu uzaklaştırın. Emziği fazla kullanmamaya dikkat etmek, çocuğunuzun buna bağımlı olmayacağından emin olmanıza yardımcı olabilir. (Destek için, çocuğunuzun emziği bırakmasına yardım etmenin 10 yolu vardır.)

Bebeğinizin emziği kullanımı nasıl yönetilir?

Bir emzik tanıtmaya karar verirseniz, aşağıdaki yönergeleri göz önünde bulundurun:

Bebeğinizin kararınızı yönlendirmesine izin verin. Eğer hemen alırsa, iyi. Ama direnirse, zorlama. Başka bir kez daha deneyebilir veya sadece onun tercihine saygı gösterebilir ve bırakabilirsin.
Acıkmadığını bildiğiniz zaman emzikleri besleyin.
Bebeğinizin beslemelerini geciktirmek için ya da dikkatinizin yerini almak için bir emziği kullanmaktan kaçının. Bununla birlikte, bazen bebeğinizin beslenmesini veya rahatlamasını beklemek zorunda kaldığını (örneğin bakkaldaki kasada, ya da araba koltuğunda beş blok evden) beklemek zorunda kaldı. Bu durumlarda, bir emzik bir godsend olabilir.
Bebeğinize şekerleme saatinde ve yatmadan önce binky vermeye çalışın. (Ama uyurken ağzından düşerse, tekrar yerine koymayın.) Bebeğiniz telaşlı olduğunda, önce onu kucaklama, sallanma ya da şarkı söyleme gibi başka yollarla rahatlatmaya çalışın.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın