Emzirme ve Grip Aşısı

Grip veya grip , ciddi hastalığa ve hatta ölüme neden olabilen viral bir enfeksiyondur. Grip yaşlı yetişkinler (65 yaş üstü) ve küçük çocuklar (beş yaşın altında) için özellikle tehlikelidir. Bu virüs bulaşıcıdır ve havaya giren ve dokunduğunuz yüzeylere damlacıkları bir kişiden diğerine yayılır. Gribin yayılmasını önlemek için, öksürme ve hapşırma olan bireylerden uzak durmaya çalışın ve ellerinizi sık sık yıkayın.

Grip aşısı

Grip aşısı, gripten kaçınmanıza yardımcı olabilecek bir enjeksiyon (vuruş) veya burun spreyidir. Grip aşısı, griplerin toplumunuzda yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Aktif grip virüslerinin türleri her yıl değişebileceğinden, grip aşısı bu farklı versiyonlarla mücadele etmek için yıldan yıla değişebilir. Bu nedenle, her yıl yeni grip aşısı almanız önerilir. İki tür gribi aşısı vardır:

  1. Grip aşısı , aktif olmayan (canlı olmayan) bir grip virüsüdür. Enjeksiyon (iğne) ile verilir. Grip aşısı marka isimleri Fluzone, FluLaval, Flucelvax, Fluvirin, Afluria ve Fluarix içerir.
  2. Burun spreyi , burun içinden (burnunuzdan) verilen grip virüsünün canlı, zayıflatılmış (zayıf) bir versiyonudur. Burun spreyi de FluMist olarak bilinir.

Nazal sprey aşısı canlı bir virüs olduğundan, herkese verilemez. Nazal FluMist olanlara verilmemelidir:

  • İki yaşın altında.
  • 50 yaş üstü.
  • Hamile.
  • Zarar görmüş (zayıf) bir bağışıklık sistemi var.
  • Bunları , gripten ciddi komplikasyonlar geliştirme riski yüksek olan diğer tıbbi rahatsızlıklara sahip olun .

Bunun yerine, doktorunuzla konuşun ve grip aşısı yapmayı tercih edin.

Emniyet

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ile birlikte Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), altı aydan uzun süredir herkese yıllık grip aşısı önermektedir. Bu öneri, emziren hamile kadınları ve kadınları içerir .

Grip aşısı, hamilelik ve emzirme sırasında güvenli aşı seçimi olarak kabul edilir . Eğer bebeğiniz altı aylık veya daha büyükse, bir çocuk doktoru da grip aşısı yapılmasını tavsiye edebilir .

Çocuğunuz altı aydan azsa, altı aydan küçük bebekler için onaylanmadığından grip aşısı olmamalıdır. Bununla birlikte, gebe kaldığınızda veya bebeğiniz doğduktan hemen sonra grip aşısı oluyorsanız, yeni doğan veya küçük bebeğinize yardımcı olacaktır. Anne sütü , koruyucu antikorlar ve bağışıklık güçlendirici özellikleri ile doludur . Bu koruyucu özellikler, anne sütünüzden ve çocuğunuzdan hastalık ve hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olur.

Burun spreyi içindeki canlı, ancak zayıf grip aşısının güvenliği hakkında farklı görüşler vardır. Gebe kadınlar nazal sprey aşısı yapılmamasına rağmen, CDC, sağlıklı ve 50 yaşın altındaki kadınların emzirilmesi için güvenli olduğunu belirtmektedir.

Bununla birlikte, FluMist burun spreyi aşısının paket ekinde sağlanan bilgiler, aşının emzirme sırasında ne kadar güvenli olduğunu bilmesi için yeterli bilgi olmadığını belirtir. Ayrıca, aşıdaki canlı virüsün ne kadarının, eğer varsa, anne sütüne geçeceği bilinmemektedir.

Gerçek tehlike muhtemelen küçük olsa da, emziren kadınlar için grip burun spreyi önermeyen başka kaynaklar da vardır. Bu nedenle, kendi kararınızı verme zamanı geldiğinde, her aşı tipinin artılarını ve eksilerini doktorunuzla tartıştığınızdan emin olun.

Aşılanmak

Grip için aşılanıp aşılanmayacağına dair karar nihayetinde size kalmış. Grip aşısı güvenlidir. Ama bu gerekli bir aşı değildir ve sizi grip virüsünün tüm suşlarına karşı korumaz. Grip aşısı alsanız bile, griple yine de aşağı inebilirsiniz.

Diğer taraftan, grip aşısı sizi, ailenizi ve topluluğunuzu bir grip salgınından korumaya yardımcı olabilir. Bu kararı vermek için zor bir zamanınız varsa ve ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz, durumunuzu düşünün ve doktorunuzla ve bebeğinizle görüşün. 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın