Farklı türdeki döküntüler

Döküntüler, bakteriler, virüsler, gıdalar, metaller ve diğer faktörlere karşı alerjik reaksiyonlar ile cildi tahriş ettiğinde gelişir. Onları önlemek ve tedavi etmek için farklı döküntüleri okuyun.

Ne Döküntüler Nedenleri?
Döküntüler, küçük çocukların ebeveynlerinin doktoru ziyaret etmelerinin en yaygın nedenlerinden biridir. Çoğu durumda döküntüler tehlikeli bir durum göstermez, ancak bazı durumlarda yaparlar. Eğer bir çocuk genel sağlığındaysa ve başka semptomları yoksa, döküntüleri birkaç gün gözlemleyebilirsiniz. Tedavi olmadan birçok döküntü türü ortadan kalkacaktır. Eğer kızarıklık yüksek ateş, nefes alma zorlukları, kusma veya genel sağlık durumunun azalması (çocuk harekete geçmediği zaman) eşlik ederse, çocuğunuzu bir doktora görün. Bir tür döküntünün farklı nedenleri olabilir, bu yüzden doktorun döküntülerin neye benzediğini, ne kadar yaygın olduğunu, ne kadar ve ne kadar büyük olduğunu, döküntülerin ne kadar uzun süre kaldığını ve kaşıntılı olup olmadığını not etmesini sağlayın.

Alerjiye bağlı döküntüler
kurdeşen

En yaygın alerjik döküntüler, genellikle soluk bir merkez ile dairesel olarak vücut yüzeyinde yükseltilmiş büyük kaynaklardan oluşan aşırı derecede kaşıntılı bir döküntüdür. Kurdeşen ilaçlar, gıdalar, viral enfeksiyonlar veya böcek sokmaları ve ısırıklarına karşı alerjik reaksiyondan kaynaklanabilir. Kızarıklık vücudun etrafında hareket eder ve genellikle ortadan kaybolmadan önce üç ila dört gün sürer. Lokalize kovanlar genellikle kişinin, bitki, polen veya gıdalar gibi tahammül edemediği bir maddeyle doğrudan cilt temasını gösterir.

Döküntüler ile Lokal Enfeksiyonlar
Enfekte Yaralar

Ciltte tahriş, çizik, kesik veya ısırıktan kaynaklanan küçük bir yara cilt yüzeyinde, mukoza zarlarında veya dış kaynaklı bakteriler tarafından enfekte olduğunda enfekte bir yara oluşur. Yara kırmızı ve nemli olur, irin ve sarımsı kabuklar ortaya çıkar ve çevresindeki cilt iltihaplanma nedeniyle şişer ve ihale olur. Bir çocuğun lenfatik düğümleri çevrede şişebilir ve ateş gelişebilir. Çocuk yarayı çizerse, bakteriler cilde yayılabilir ve daha fazla yaralara neden olabilir.

iltihaplı isilik belirtileri

İmpetigo, cildinde bir yara veya parçalanma olan vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Bir döküntü genellikle streptococcus veya staphylococcus bakterisi ile enfekte olmuş bir çizik, ısırık veya küçük tahrişten kaynaklanır. Yara, kırmızı ve nemli hale gelir, irin ve sonunda sarımsı kabuklar oluşur. Bir çocuk yarayı çizerse, bakteriler cildin üzerine yayılabilir ve kurumaya ve kurumaya başlamadan önce birkaç gün içinde ve 4-6 gün sonrasına kadar daha fazla yaralanmaya neden olabilir. Genellikle topikal veya oral antibiyotiklerle tedavi edilir.

Selülit belirtileri

Selülit, streptokok bakterilerin neden olduğu lokalize bir cilt enfeksiyondur. Cilt, sağlıklı deriden açıkça ayrılan bir bölgede şişmiş, sıcak ve kırmızılaşır. Çoğunlukla, bakteri için deride belirgin bir giriş noktası yoktur. Bazen ateş ve azalan genel durum eşlik edebilir. Enfeksiyon hızla yayılabileceğinden, selülit derhal değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir.

Fungal Döküntü belirtileri

Fungal döküntüler, iki spesifik mantar türünden kaynaklanan cilt enfeksiyonlarıdır: tinea ve candida. Ayrıca, ringworm olarak bilinen tinea enfeksiyonları, ortada normal görünümlü bir cilde ve etrafında kaşıntılı, pullu ve hafifçe yükseltilmiş bir kenara sahip olan oval veya halka şeklinde lezyonlardır. Döküntü kafa derisi, yüz, vücut ya da tırnaklarda bulunabilir. Candida enfeksiyonları bebeklerde ağızda pamukçuk, dil veya ağız mukozası üzerinde beyaz bir kaplama olarak veya bez bölgesinde (kızartılmış bebek bezi döküntüleri) parlak, kırmızı bir döküntü olarak oluşabilir. Candida enfeksiyonları her yaştaki çocuklarda ortaya çıkabilir. Bunlar genellikle bir bebeğin çene altında ya da kaşınmalar ve bazen tırnak renk değişikliği (ayak mantarı) ile birlikte ayak parmakları arasında çatlak cilt altında, nemli cildin kıvrımlarında bulunurlar.

Uyuz belirtileri

Uyuz, kaşıntının neden olduğu bir deri enfeksiyonu. Dişi mite cildin içine girer – parmaklar arasında, el bileği bölgesinde ve koltuk altlarında. Bebekler ellerinin avuçlarına ve ayak tabanlarına uyuz alabilirler. Uyuzlar, yaraların oluşumuna, kabarcıkların, kabukların oluşmasına ve sekonder bakteriyel enfeksiyon olasılığına yol açabilen yoğun kaşıntıya neden olur. Bazen, akar tarafından yapılan derideki küçük gri çukurları gözlemlemek mümkündür. Uyuz hastalıkları oldukça bulaşıcıdır, bu nedenle doktorunuz tarafından hızlı bir şekilde tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Baş biti belirtileri

Bitler, kafa kıllarına bağlıyken yumurta bırakan böceklerdir. Yumurtalar yaklaşık bir hafta sonra yumurtadan çıkar ve kafa derisinde kaşıntıya neden olur. Genellikle saç çizgisinde, boyunda ve kulakların arkasında bitler bulunur ve bir büyüteç ve bit tarağı kullanılarak görülebilirler. Bitler oldukça bulaşıcı olsa da, hastalığa neden olmadıklarını ve çocuk hastalığına yakalanmadıklarını hatırlamak önemlidir. Uygun tedavi bitlerin diğer çocuklara yayılmasını önleyecektir.

Siğiller belirtileri

Siğiller yaygın bir çocukluk viral deri hastalığıdır. Birkaç tip vardır ve bunlar, tek tek veya kümeler halinde, genellikle parmaklarda, ellerde ve ayaklarda bulunabilir. Çoğu siğil sert, pürüzlü bir yüzeye sahiptir ve deri yüzeyinde hafifçe yükselir, ancak ayak tabanındakiler (plantar siğiller) vücut ağırlığına göre düz olarak bastırılır. Siğiller tedavi olmaksızın kendi kendine kaybolabilir, ancak geri dönebilirler; Plantar siğiller genellikle tedavi gerektirir.

Molluscum Contagiosum belirtileri

Molluscum contagiosum, bir virüsün neden olduğu yaygın bir çocukluk çürüğüdür. Döküntü, 2 ila 5 mm çapında deri yüzeyinde küçük, kabarık yumru (“yumuşakçalar”) şeklini alır. Renk, soluk, kırmızı et rengi ile grimsi beyaz veya sarı arasında değişir. Her yumru merkezde küçük bir göç var. Genellikle çocuğu rahatsız etmezler, ancak hassas veya kaşıntılı olabilirler, bu nedenle çocuk kaşınarak cildi yırtabilir ve enfekte edebilir. “Yumuşakçalar”, çocuğun bedeninin her yerinde, tek tek veya kümelerde bulunabilir. Genellikle, birkaç hafta sonra tedavi olmaksızın kaybolurlar veya birkaç ay veya yıllarca sürebilirler. Tedavi genellikle önerilmemektedir.

egzama belirtileri

Üç yaygın ekzema türü vardır:

Atopik dermatit , alerjisi olan ailelerde çocukları etkileyen kronik deri döküntüsüdür. Döküntü genellikle kuru ve kaşıntılıdır; cilt kırmızı, tahriş ve pullu hale gelir. Kazıma, ortaya çıkan ikincil enfeksiyon ve yara izi ile deride kırılmalara neden olabilir.
Sebore , seboreik dermatit olarak da bilinir; 2 yaşın altındaki çocukları etkiler, ancak genellikle 3 aya kadar olan bebekleri etkiler . Nedeni bilinmemektedir, ancak cildin sebase madde ve ter üretimi konusunda bir rahatsızlık olduğu düşünülmektedir. Atopik egzemanın aksine, kızarıklık özellikle kaşıntılı değildir ve kuru, kırmızı ve hafifçe kesiktir. Sebore, genellikle yüz, boyun, göğüs, deri kıvrımları ve bebek bezi bölgesine yerleşir. Bebekler, kafa derisinde sümük başlığı adı verilen sarımsı kabuklar geliştirebilir . Bu kızarıklık genellikle birkaç ay sonra kaybolur.
Kontakt dermatit , nikel, kozmetik, krem ​​ve deterjan gibi belirli maddeler cildi tahriş ettiğinde ve aşırı duyarlılık reaksiyonuna neden olduğunda ortaya çıkar. Deri, kırmızı ve öfkeli görünüme kavuşur, bazen ciltte etkilenen bölgelerdeki kabarık papüllere veya keseciklere neden olur. Kızarıklık genellikle kaşıntılıdır ancak aynı zamanda kabarcıklar ile nemli olabilir. Zehirli sarmaşık bir kontak dermatit örneğidir.

Bebek bezi isiliği belirtileri

Cildin nemli, kırmızı ve idrar ve dışkı nedeniyle tahriş olduğu durumlarda bez bölgesinde kızarıklık oluşur. Bu tahriş, ciltteki küçük deliklere neden olabilir, bu da bakteri veya mantarların istila etmesine ve döküntüleri daha da kötüleştiren ikincil bir enfeksiyona neden olabilir.

Yaygın Döküntülerle Genel Enfeksiyonlar
Kızamıkçık ve Kızamık belirtileri

Küçük, düz kırmızı lekelerin genel döküntülerine ek olarak kızamıkçık ve kızamık virüsünün semptomları ateş, halsizlik ve öksürüğü içerir. Kızamıkçık ve kızamık ABD’de nadir görülen hastalıklar haline gelmiştir çünkü çoğu çocuk 15 ay ve daha sonra 4 ile 6 yaş arasında virüslere karşı aşılanmıştır. Kızamıkçık ABD’den tamamen kurtulmuş olmasına rağmen, kızamıkçık olduğu için bağışıklama devam etmektedir. başka ülkelerde.

Suçiçeği belirtileri

Tavuk çiçeği (suçiçeği) döküntüleri, yüz ve vücutta sivrisinek ısırıklarına benzeyen kırmızı izler olarak başlar. Birkaç saat içinde, izler daha sonra patlayan ve kabuklarını bırakan sıvı dolu kabarcıklara dönüşür. Tavuk çiçeği kolayca algılanır, çünkü veziküller çevresindeki cilt normaldir. Diğer semptomlar arasında ağızda ateş, tıkanıklık ve kabarcıklar bulunur. Kızarıklık aşırı derecede kaşıntılı olduğundan, cildin diğer organlara yayılabilen bakteriyel enfeksiyonu tehlikesi olduğundan, çocuğun aşırı kaşıntıya maruz kalmasını önlemek en iyisidir. Bakteriyel enfeksiyonlar ayrıca yaralara ve yara izlerine de yol açabilir. Tavuk çiçeği oldukça bulaşıcıdır ve evde veya gündüz bakımında birçok çocuğun aynı anda sahip olması yaygındır. Beş ila yedi gün sonra, tüm bu çiçeği kuru kaburga olur, yani çocuk artık bulaşıcı değildir. ABD’deki çoğu çocuk

Kızıl belirtileri

Scarlet ateşi, boğazın streptokok enfeksiyonu nedeniyle oluşur. Semptomlar boğaz ağrısı, yüksek ateş ve boyunda ve yüzünde başlayan, daha sonra vücudun içine yayılan döküntüleri içerir. Deri kızarır ve küçük, kum torbası vardır. Ağzın etrafındaki alan çoğunlukla korunur ve soluk görünür. Beş ila altı gün sonra, kızarıklık kaybolur ve çocuğun cildi, özellikle parmak uçlarında sıyrılır. Çocuğunuzda kıt ateş varsa, strep boğaz için test edilecek ve antibiyotiklerle tedavi edilecek bir doktora danışın.

mononükleoz belirtileri

Mononükleoz, genellikle mono olarak adlandırılır, okul çağındaki çocukları ve adolesanları sıklıkla etkileyen viral bir enfeksiyondur. Semptomlar boğaz ağrısı, boyunda ciddi bir yutma güçlüğü, ateş ve genişlemiş lenf düğümlerini içerir. Kızarıklık, nonspesifik, pembe ve gövde üzerinde belirgindir.

rozeol belirtileri

Roseola, üç ila dört gün süren ve diğer semptomlarla seyreden çok yüksek ateşle sonuçlanan viral bir hastalıktır. Ateş aniden düşer ve birkaç saat içinde bir döküntü belirir. Döküntü nonspesifik, soluk pembe ve çoğunlukla boyun ve göğüste yaygındır. Sıkışma değil, basınç uygulandığında kaybolur ve bir ila iki gün içinde kaybolur. Tipik olarak, roseolalı bir çocuk, kızarıklık ortaya çıktığında ateşe göre daha zeki olacaktır.

Beşinci hastalık belirtileri

Beşinci hastalık hafif soğuk algınlığı semptomları ve ateş ile başlayan başka bir viral hastalıktır. Kızarıklık sadece bir hafta sonra ortaya çıkar ve yanaklarda belirgin kızarıklık ve ağız çevresindeki solukluk tokatlanan yanak görünümünü verir. Bazı çocuklarda döküntü vücuda yayılır, ancak elin avuç içi ve ayak tabanları genellikle etkilenmez. Döküntüler dantelli bir görünüme sahip olabilir, kaşıntılı olabilir ve genellikle bir ila üç hafta sürer.

El-Gıda-Ağız Hastalığı belirtileri

El-ayak ağzı hastalığına, ağızda, parmaklarda ya da ayakların üzerinde küçük veziküller ya da kabarcıklar oluşturan coxsackie virüsü neden olur. Genellikle 4 yaşın altındaki çocuklarda görülür ve semptomlar ağızdaki kabarcıklarla birlikte yemek yeme zorluğunu içerir. Hastalık normal olarak birkaç gün boyunca seyrini sürdürür, ancak ağızdaki yaralar daha uzun sürebilir. Çocuklar bu hastalığı bir kereden fazla alabilirler.

Lyme hastalığı belirtileri

Lyme hastalığı, kene ısırığı yoluyla bulaşan bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bir döküntü genellikle kene ısırmasından iki ila altı hafta sonra ortaya çıkar ve flulike semptomlar (ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları) ile birlikte görülür. Döküntü genellikle kene ısırığının etrafında kırmızı, dairesel bir alan olarak görülür (birden fazla olabilir), bir hedef gibi dışa doğru yayılır. Lyme hastalığı bir kızarıklık olmadan da ortaya çıkabilir ve birkaç ay sonra eklem ağrıları, göğüs ağrıları, baş ağrıları veya nörolojik problemlere neden olabilir.

Akne belirtileri

Akne gençlerde yaygın bir kızarıklıktır ve ciltte sebase madde üretimindeki artıştan kaynaklanan kıl folikül blokajının bir sonucudur. Bu, kırmızı papüllerle veya püstül denilen sıvı dolu sivilcelerle cildin lokalize iltihaplanmasına yol açacaktır. Uygun şekilde tedavi edilmezse, akne skarlaşmaya neden olabilen kistlerle şiddetli hale gelebilir.

Döküntüleri Nasıl Önler
Cildi tahriş edebilecek ve yaralanmalara ve döküntülere daha duyarlı hale getirebilecek güçlü maddelerden (sabunlar, deterjanlar, parfümler) kaçının. Çocuğun cildi tahriş edebilecek dar giysiler giymesine izin vermekten kaçının.
Egzama ile kuru cilt kaşıntıya neden olur. Nemlendirici krem ​​ve yağ banyolarının sık sık kullanılması cildi yumuşatır. Kazıma yaralanmaları ve cilt hasarlarını önlemek için çocuğunuzun tırnaklarını kısa kesiniz. Bazı gıdalar çocuklarda atopik egzamayı kötüleştirebilir, bu nedenle mümkünse onları tanımlayın ve önleyin.
Çocuk bezlerini sık sık değiştirin ve bebek bezi döküntülerini önlemek için iyi genel hijyen uygulayın.
Döküntüler Tedavisi
Kızarıklıkları düzgün bir şekilde tedavi etmek birkaç faktöre bağlıdır: Çocuğun genel durumu nasıldır? Çocuğun başka belirtileri veya hastalık belirtileri var mı? Kızarıklık ne kadar sürede ortaya çıktı? Lokalize mi yoksa vücudun her yerine mi yayılmış? Kızarıklık çocuğunuzu ne kadar rahatsız ediyor? Çocuğunuz herhangi bir ilaç kullanıyor mu? Çocuğunuz yeni yiyeceklere, sabunlara veya cilt ürünlerine maruz kaldı mı?

Çoğunlukla, bunlar döküntüleri tedavi etmenin genel yollarıdır:

Bakteriyel cilt enfeksiyonları topikal antiseptik veya antibakteriyel tedavi ile tedavi edilmelidir. Topikal tedavi genellikle yeterlidir, ancak oral antibiyotikler bazen gereklidir. Lezyonlar genişse veya yayılıyorsa, çocuğunuzun doktorunu arayın.
Kaşıntı ve döküntüleri azaltmak için oral antihistaminikler (Çocuk Benadryl gibi) verin. Yatmadan önce antihistaminikler verin çünkü ilaç sıklıkla çocukları uykulu hale getirir. Antihistaminik kremlerden kaçının çünkü cildi tahriş edebilir ve kızarıklığı daha da kötüleştirebilirler.
Yulaf ezmesi ile serin (sıcak değil) banyolar kaşıntılı bir döküntüyü hafifletir ve çocuğunuzun banyosundan sonra kızarıklığa calamin losyon veya kabartma tozu solüsyonu uygular. Lokalize kaşıntılı döküntüler için, döküntü mantar, suçiçeği veya bakteri enfeksiyonu sonucu değilse% 1 hidrokortizon krem ​​uygulayın.
Çocuğunuz yeni bir ilaç almaya yeni başladıysa ve döküntüler ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza danışın.
Çocuğunuz varsa her zaman 911 veya doktora başvurun:

Döküntüye ek olarak yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı veya kusma vardır.
Göze yakın bir döküntü ya da gözleri etkileyen bir döküntü vardır.
Bakteri veya mantarlarla enfekte olmuş bir döküntüye sahiptir.
Bir döküntü gelişmeden önce yemek yemiş veya yeni bir ilaç almış.
Bir ateş yanı sıra morumsu yamalar ya da sararmayan sepsis ve menenjit belirtisi olan küçük kırmızı noktalar vardır.
Dokunma için çok hassas olan kırmızı bir döküntü vardır, bu selülit belirtisi olabilir.
Genellikle cildin sekonder bakteriyel enfeksiyonu olan impetigoya sahiptir.
Lyme hastalığı ile ilişkili bullseye döküntü var.
Eşzamanlı yüz şişmesi ve nefes alıp verme veya yutma güçlüğü olan kovanları vardır, bu da anafilaktik reaksiyonu gösterebilir.
Nedeni ne olursa olsun, üç günden fazla süren bir döküntü vardır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın