İstanbul Alışveriş Rehberi


Kozmopolit yapısı ile dikkat çeken İstanbul her türlü konuda inanılmaz bir çeşitliliğe sahiptir. Buraya turist olarak gelen ve başka hiçbir yerde bulamayacağı ürünleri satın almak isteyenler için bir İstanbul alışveriş rehberi niteliğindeki yazımızı kaleme aldık.


İstiklal Caddesi


Aslında pek çok filmlerde ve dizilerde gördüğümüz İstiklal Caddesi oldukça geniş bir ticaret merkezi. Burada sayısız dükkan seçeneği bulunuyor.
Osmanlı’nın başkenti İstanbul’da açılmış olan büyükelçilik binası, otel ve bankalar dönemin en çok ziyaret edilen yerlerinden biriydi. Şehirdeki zengin gayrimüslimler burada ihtişamlı binalar yaptırmak için zamanında adeta yarışa tutuşmuşlardır.
Bu nedenle günümüzde hem alışveriş yapmak hem de ihtişamlı mimarisi ile dikkat çeken binalar arasında gezinmek istiyorsanız mutlaka İstiklal Caddesi’ne uğramalısınız.


Çiçek Pasajı


Ünlü yerlerden biri olan Çiçek Pasajı’nda alışveriş mekanlarının yanı sıra pek çok meyhane ve balık lokantası bulunmaktadır. Ayrıca oldukça nostaljik bir mekan olduğunu belirtmekte fayda var.


Atlas Pasajı

Agop Köçeoğlu tarafından 1870 senesinde yaptırılmıştır. Bu dönem Sultan Abdülaziz zamanına denk gelmektedir ve İstanbul’daki saygın Ermenilerden olan Agop Bey ile Sultan Abdülaziz’in yakın bir arkadaşlığı vardı.
Fresk işi duvarlar, altın varaklar ve yüksek tavanları olan bu bine bir dönem PTT Genel Müdürlüğü binası olarak kullanılmış. Bugün burada çok sayıda hediyelik eşya dükkanı, giyim mağazaları ve Atlas Sineması bulunmaktadır.


Aznavur Pasajı


Adını bir ailenin isminden alan Aznavur Pasajı 1893 senesinde İtalyan mimarisini örnek alarak inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde pek çok ünlü edebiyatçı zamanında burada vakit geçirmekten hoşlanırdı.
Galatasaray Lisesi’nin çaprazında yer alan bu bina 9 kattan oluşmaktadır. Dilediğiniz her türlü ürünü satın alabilir, içerisinde bulunan kafe ve bilardo salonunda zaman geçirebilirsiniz.

Halep Pasajı

Haciyar Hacar isimli bir iş insanı tarafından 1884 senesinde yaptırılmış olan Halep Pasajı üstünde kabartmalar bulunan eklektik tarzda yapılmıştır.
Eğer binaya çok dikkatli bir şekilde bakarsanız cephesinde bir madalyon yer almaktadır. Bunun orta kısmı suları ve Halep Kalesi’ni betimlemektedir.
Beyoğlu Sineması burada yer almaktadır. Kıyafet, takı, gümüş, kitap, resim tabloları, çerçeve, poster gibi pek çok satıcıyı burada bulabilirsiniz. Pasajda bir de lokanta bulunmaktadır.


Hazzopulo Pasajı

İçerisinde her türlü mağazanın yer aldığı oldukça geniş pasajlardan biri de Rum asıllı Kiryaki Hazzopula tarafından yaptırılmış olan Hazzopulo Pasajı’dır. Her zaman canlı bir yer olan bu pasajda bir zamanlar Dünyaca ünlü Ara Güler’in babası Dacat Güler’in eczanesi bulunuyordu.
Eskiden Beyoğlu’nda kilisede evlenen hemen herkes Hazzopulo Pasajı’nda yer alan Şapkacı Katia’ya şapka sipariş ederlerdi. Günümüzde bu şapka dükkanı hala daha hizmet vermeye devam etmektedir.

Avrupa Pasajı

Beyoğlu Balık Pazarı’nın içinde bulunan Avrupa Pasajı İstanbul’da yaşayan herkesin bilmediği adeta gizli bir hazinedir.
Rönesans üslubu tasvir edilerek yapılmış olan bu pasaj Avusturyalı Mimar Domenico Pulgher tarafından yapılmıştır.
İçerisinde bulunan 22 ayrı dükkanın her birinde inanılmaz güzellikte heykeller vardır.

Beyoğlu İş Merkezi

Beyoğlu İş Merkezi, Odakule’de yer almaktadır ve ihraç fazlası ürünlerin satıldığı inanılmaz derecede cep dostu bir yerdir.
Beyoğlu Balık Pazarı


İstanbul’un nostaljik havasını taşıyan yerlerden biri de Beyoğlu Balık Pazarı’dır. Burada eski Türk filmlerinin havasının hala yaşatıldığını görmek mümkündür. Ayrıca ünlü şekerleme dükkanı Üç Yıldız Şekerleme dükkanına mutlaka bakmalısınız.

Terkoz Çıkmazı

Gerçek adı ‘andria Pasajı olan Terkos Pasajı 1882 yılında inşa edilmiştir. Burada bulunan tezgahlarda son derece uygun fiyatlı kıyafetler satın alınabilir.

Galata

İstanbul’un en çok sevilen semtlerinden biri olan Galata sadece bir turizm merkezi değil aynı zamanda harika bir alışveriş bölgesidir.

Serdar-ı Ekrem Caddesi

Özel tasarım ürünlerini sevenlerin bayılacakları alışveriş rotası Serdar-ı Ekrem Caddesi’dir. Burada yorulduğunuz zaman dinlenebileceğiniz İstanbul’un en güzel kafeleri de hizmet vermektedir.

Galip Dede Caddesi

Galata Kulesi’ne inanılmaz derecede yakın olan bu caddede müziğe dair her türlü ürün bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kaliteli birçok hediyelik eşya dükkanı da vardır.

Büyük Hendek Caddesi

Mefruşatçılar çarşısı, hırdavatçılar çarşısı, aydınlatma ürünleri gibi herkesin aynı tipte ürünler sattığı komün alışveriş merkezleri Büyük Hendek Caddesi’nde yer almaktadır.

Çukurcuma

Antika eşyalar almayı seven biriyseniz kesinlikle Çukurcuma tam size göre bir alışveriş rotası. Aynı zamanda harika fotoğraflar çekinebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır.

Bir cevap yazın