İstanbul’da Boğaz Turu

İstanbul, dünya şehirleri arasında, hem estetik güzellikleri hem de tarihi atmosferiyle ön plana çıkan şehirler arasındadır. İki kıtayı birbirine bağlayan bu muhteşem şehrin, en göz alıcı yerlerinden biri de şüphesiz ki İstanbul Boğazı’dır. İstanbul’da boğaz, hem şehirde yaşayanlar için hem de yerli ve yabancı turistler için oldukça kıymet verilen yerlerden biridir. Dünyada eşi benzeri bulunmayan bu yeri, isterseniz Anadolu ya da Avrupa yakasının kıyısından izleyebilirsiniz. İsterseniz, bu eşsiz manzarayı, boğaza açılarak deneyimleyebilirsiniz. 

İstanbul’da boğaz turu yapmak, şehirde yapılabilecek en keyif verici etkinliklerin başında gelmektedir. Bu tur, ömürde bir kere bile olsa, insanın mutlaka deneyimlemesi gereken bir aktivitedir. Şehri bu kez karadan değil, denizden gezmek ve şehrin tarih kokan dokusunu boğazdan içinize çekmek için, şehirdeki boğaz turlarından birine katılmalısınız. Şehir,İstanbul’da boğaz turu yapmak isteyenlere birbirinden farklı seçenekler sunmaktadır.

Şehir Hatları Vapuru ile Yapılan Boğaz Turları

İstanbul’da boğaz turu yapma imkanı sunan bir seçenek, boğazı şehir hatları aracılığıyla gezmektir. Bu seçenek, aynı zamanda şehirde yaşayan insanlar tarafından, ulaşım yolu olarak da kullanılmaktadır. İstanbul’un Eminönü, Sirkeci, Karaköy, Beşiktaş gibi tarihi semtlerinden vapura binerek, Kadıköy ve Üsküdar’a geçebilirsiniz ya da tam tersi yönde geçiş yapabilirsiniz. Böylece kısa süreli de olsa, boğaz havasını içinize çekebilir, kıtalar arası bir deniz yolculuğu deneyimleyebilirsiniz. Üstelik bu seçeneğin maliyeti oldukça düşüktür.

Bunun yanı sıra İstanbul’da boğaz turu için imkan sunan bir başka seçenek, nostaljik şehir vapurlarıyla boğazda dolaşmaktır. Nostaljik vapurlarla ister uzun süreli, ister kısa süreli turlara katılabilirsiniz. Bu turlar, ulaşım için kullanılan hatlardan daha farklı hatlar üzerinde gerçekleşmektedir. Nostaljik vapurların yol güzergahları şu şekildedir:

  • Kısa süreli boğaz turu: Vapur, Eminönü iskelesinden kalkarak, sırasıyla Üsküdar ve Ortaköy’e geçiyor. Ortaköy’den tekrar kalkarak aynı güzergahtan Eminönü’ne geri dönüyor. Bu tur, 2 saate yakın sürmektedir.
  • Uzun süreli boğaz turu: Vapur, yine Eminönü iskelesinden başlayarak, sırayla Beşiktaş, Üsküdar, Sarıyer, Kanlıca ve Rumeli Kavağı’na uğrayarak, Anadolu Kavağı iskelesine gidiyor. Burada 2 buçuk saate yakın bir süre mola veriyor. Sonrasında Anadolu Kavağı iskelesinden yola çıkarak, aynı güzergahı takip ederek dönüş yapıyor. Bu tur ise, yaklaşık 6 saat sürmektedir.

Bunların dışında özel tekne turları, yat kiralayarak yapılan turlar, yemekli ve özel programlı eğlence turları da bulunmaktadır.

Özel Tekne Turları

İstanbul’da boğaz turu yapmak için bir başka seçenek olan özel tekne turları biraz daha maliyetli olabilmektedir. Bu turlar da, kendi içlerinde farklı opsiyonlarla hizmet vermektedir. Özel tekne turları; 

  • günlük boğaz turları,
  • saatlik boğaz turları,
  • gece boğaz turları, 

olarak 3 türde hizmet vermektedir. Bu turlar, yemekli olabileceği gibi, yemeksiz de seçilebilmektedir.

Özel tekne turları için, Eminönü, Kabataş ve Beşiktaş’ta özel seyahat firmaları bulunmaktadır. Firmaların sunduğu seçenekler ve programlara göre tekne turu fiyatları değişim göstermektedir. Genellikle geleneksel İstanbul boğaz turuiçin tercih edilen bu tekneler, düğün, doğum günü, parti gibi çeşitli organizasyonlar için de hizmet vermektedir.

Bunlarla birlikte şehirde mehtap ve eğlence turları da düzenlenmektedir. Gün battıktan sonra düzenlenen bu turlar, genelde yemekli olmakta ve katılımcılara özel eğlence programları hazırlamaktadır. Böylece bu turlar size, bir taraftan mehtap, şehir ve köprü ışıklarıyla şenlenen boğaz manzarasının tadını çıkartma imkanı sunarken, diğer taraftan eğlenceli bir gece geçirmenizi sağlamaktadır. 

Tüm bunların dışında, kendinize özel bir boğaz turu keyfi için özel yatlar kiralayabilir, bu yatlar aracılığıyla çeşitli organizasyonlar düzenleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın