İstanbul’da gidilmesi gereken hamamlar?

İstanbul’da gidilmesi gereken hamamlar nelerdir?

Kışın içimizi ısıtacak sıcak yerlere gidip saatlerce oturmayı tercih ederiz. Özellikle de akşamları yorgunluğumuzu alacak sıcak duşlar hep vazgeçilmezimizdir. Ayrıca duş ve bir yandan da rahatlamak isteyen tam ölü derilerinden ayrılmak isteyen herkes için şimdi İstanbul’ da gidilmesi gereken en güzel ve en iyi hamamları sizinle paylaşacağım.

İstanbul’da ki en iyi hamamlar hangileridir?

1-çatma mescit hamamı                                            1-Süleymaniye hamamı

2-Ağaoğlu hamamı                                                    2-Ayasofya hamamı

3-çemberli taş hamamı                                               3-ağa hamamı

4-çinili hamamı                                                            4-tarihi Galatasaray hamamı

5-acem oğlu hamamı                                                  5-kılıç âli paşa hamamı

6-Mihrişah sultan hamamı                                      6-gedik paşa hamamı

1-çatma mescit hamamı;  bey oğlunda bulunan ilk hamamımız mimar sin anın eski tarihte yaptırdığı doku açısından da bir harika olan hamamlardan bir tanesidir. Bu büyük hamamı ahali ve işçi sınıfı ile paylaşmak istemediği için Sinan çevrede inşa edilen âli tersane işçilerinin ve ahali için çatma mescit hamamı inşa ediliyor. Bu hamamdan gelen gelirler de müezzinlerin ihtiyaçları karşılanıyordu.

2-cağ olu hamamı; yere batan sarnıcı konumunda olan bu hamam zamanında Ayasofya camiye katkıda bulunmak için yapılmış bir hamamdır. Bu hamamı diğer hamamlardan ayıran en önemli şey ise kafesi ve restorantı olmasıdır.

3-çemberli taş hamamı; bu hamamının mimarisinide mimar Sinan yapmıştır. Hem de 3. Muradı ‘in annesinin emri ile 430 yıllık bu hamamın bir tarihi vardır. Burada gelin hamamıda yağılabilir yemekli yemeksiz istediğiniz gibi eğlenebilirsiniz.

4-çinili hamamı; turistik bir yapıya sahip olmayan Üsküdar çevresinde ki hamamımızdır. Adını çinili camiden almıştır. Eski dönemlerde kösem sultan tarafından yaptırılmıştır.

5-acem oğlu hamamı; Osmanlı döneminde Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biriymiş, bu hamam İstanbullun en eski hamamı olarak biliniyor. Buda birçok hamam gibi mimar sin anın tasarımlarından biridir. Kanuni sultan Süleyman emri ile yapılmış olan bu cami ilk adı acemi oğullarmış daha sonra ismi acem oğlu hamamı diye kalmıştır.

6-Mihrişah sultan hamamı; kanunu sultan Süleymancın emri ve mimarisi mimar Sinan olan bu cami sultan Süleyman kızı için yaptırmıştır. Burada hizmet sınırsızdır birçok bakım işlemi sırası ile yaptırabilirsiniz.

7-Süleymaniye hamamı; turistlerin gözdesi olan ve parmakla gösterilen bu hamam hizmette bir numaradır. Osmanlı padişahlarından sultan Süleyman’ın isteği üzerine yaptırılıyor. Orijinal bacaları ve ilgi çekici tasarımı ile ziyaretçisi hep bulunuyor.

8-Ayasofya hamamı; Hürrem sultan adına yapılan bu hamam Ayasofya müzesi ile sultan Ahmet cami arasında kalıyordur. 450 yıldır yapılan bu hizmet sınır tanımıyor ve gelenleri sürekli buraya tekrar tekrar buraya sürüklüyor.

9-ağa hamamı; galata ray ve Beyoğlu hamamından sonra en çok tercih edilmiş hamamlardan biridir. Osmanlı döneminde fatih sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. O zamanlar hamamın bir tarafını şehzadeler için kullanılmıştır, Şimdi ise o yerler turistlerin gözdesidir.

10-tarihi Galatasaray hamamı; İstanbullun en iyi hamamlarından biri olan bu hamam 2 sultan Beyazıt tarafından yaptırılmıştır.  Bu hamam birçok paşaya sadrazama kadıya padişaha hizmet vermiştir. Bu yüzden tarih açısından çok ilgi görmüştür.

11-kılıç âli paşa hamamı; yine bir hamam daha mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Ve kuş gibi hissetmenizi sağlayacak hizmet veriliyordur bu hamamda. Gelin hamamı, damat hamamı, kır hamamı olar akta kişisel olarak hamamlarda yapılabiliyordur.

12-gedik paşa hamamı; kapalı çarşıya hemen yakınında olan bu hamam, ünlü mimar hayret tine yaptırılmıştır. Bu hamam kadın ve erkek olarak ayrılan çifte hamamlardandır.

Bir cevap yazın