İstanbul Hem Gözünüzü Hem Midenizi Zevklendirsin!

Canım İstanbul, herkesin gözbebeği olan dünyaca tanınmış bir şehirdir. Boğaz, Adalar, Rumeli Hisarı, Anadolu Kavağı, Beyoğlu, Eminönü, Sultanahmet, Bağdat Caddesi, Nişantaşı, Kanlıca, Beşiktaş, Kalamış, Kız Kulesi,  Arnavutköy, Sarıyer, Emirgan, Ortaköy,  Kadıköy ve Bebek her bir caddesi ayrı güzellikte olan kadim şehir.

İstanbul Sokak Lezzetleri

Yaz aylarının tadı damaklarda kalırken Boğazda açan Erguvanları seyrederek yapılan bir gemi turu herkesi başka âlemlere götürür. Yapılan boğaz turunda Kanlıca yoğurdu yiyerek güne güzel bir başlangıç yapılır. Boğaz turunun sonunda varılan Anadolu Kavağında balık ziyafeti çekilir.

  • Midye dolmalar
  • Midye tavayla birlikte yeşil salata ve
  • Damak tadınıza uygun istediğiniz çeşit balık yenir.

Güzel köpüklü bir kahveye kimse hayır diyemez. Anadolu Kavağının dondurmalı, meyvalı waffle larından yemeden oradan ayrılmak olmaz.

İstanbul’da Nerede Ne Yenir?

Kanlıca’ da yoğurt, Ortaköy’de kumpir, Sultanahmet’te köfte, Boğaz’da balık, Sarıyer’de börek, Bebek’te badem ezmesi, Kadıköy’de midye dolma, Emirgan’da tavşankanı çay içilir. Boğazın meşhur balığı Lüfer ister ekmek arası ister buğulama, ister ızgara olarak yenir.

  • İstanbul’a özgü bir yemek olmasa da her yerde bulunan meşhur kebapçılarda yenen kebaplar kalite olarak Adana’yı veya Gaziantep’i aratmaz niteliktedir.

İstanbul’un simgelerinde olan bir içecek te ünlü Vefa Bozasıdır. Bir kaşık sarı leblebi ve tarçınla tadı damaklarda ayrı bir yer tutan boza nostaljik sunumuyla da büyük beğeni toplar.

İstanbul’da Yenmesi Gereken Lezzetler

Nerede yemek yenir sorusunun İstanbul için çok fazla cevap seçeneği vardır. Cam arabalarda ve tepsilerde satılan midye dolmaları yerken kaç tane yediğinizi bile unutursunuz. Kokoreç dendiğinde İstanbul’da Beyoğlu Balık Pazarı ve Ortaköy akla gelir.

Bu iki adreste neredeyse 24 saat kesintisiz kokoreç satışı yapılır. Bu adreslerin çoğunda denizden şehir seyredilir. Bir de Kız Kulesi ve Galata Kulesinin eşsiz manzaraya sahip teraslarından İstanbul’a bakma keyfi vardır. İşte asıl keyif bu manzarada saklıdır.

Bir cevap yazın