İstanbul’da Gezilecek Osmanlı Yapıları

Dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul’da gezip görülecek pek çok mekan bulunmaktadır. İnsanların odak noktaları genellikle tarihi Osmanlı yapıları olmaktadır. İstanbul’un hemen her köşesinde; geçmişten günümüze uzanan pek çok zenginlikte, kültürün iz sürdüğü yapılar bulunmaktadır. İstanbul’da gezilecek Osmanlı yapıları şu şekilde sıralanmaktadır. Ayasofya cami, Sultanahmet Cami, Topkapı Sarayı, İbrahim Paşa Sarayı, Süleymaniye Cami, Kapalı Çarşılar, Yerebatan Sarnıcı, Aya İrini, Fener Rum Erkek Lisesi, Bulgar Sveti Stefan Kilisesi, Yıldız Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi, Rumeli Hisarı, Haydarpaşa Garı gibi bir çok önde gelen isimli Osmanlı yapılarımız bulunmaktadır. Osmanlıdan kalma bu tarihi yerler gezip görülecek değere sahiptirler.  Geçmişten günümüze hala merak edilerek ziyaret akınları oluşturulan bu mekanlar tarihimiz açısından pek çok öneme ve değere sahiptirler. İstanbul’da gezilecek Osmanlı yapılarını İstanbul beautiful olarak sizin için yazımızda derledik.


Galata Kulesi


528 yılında Anastasius tarafından inşa edilen bu yapı; dünyanın en eski kulelerindendir. Fener kulesi olarak inşa edilen bu yapı Osmanlı döneminde ise barınak ve yangın gözleme kulesi olarak kullanılmıştır. Galata ismini ise bulunduğu semtten almıştır. İstanbul’un sembol yapılarından olan bu kule günümüzde sergi ve müze olarak kullanılmaktadır. Her gün hizmete sunulan bu kulenin açılış ve kapanış saatleri 08:30-00:00 arasındadır. Galata kulesi giriş ücreti ise 100 TL’dir. Yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça sık ziyaret edilen Osmanlı yapısıdır.
Dolmabahçe Sarayı
Osmanlı’dan kalma bir diğer yapı ise; Dolmabahçe Sarayı. Boğazın en güzel, en göz alıcı yapılarından olan bu saray  günümüzde müze ve saray olarak kullanılmaktadır. 1927 yılında Atatürk tarafından kullanılan bu saray nadide eserleriyle ve eşsiz tabloları ile beraber sıkça gidilen yerler arasındadır. Saraya ziyaret haftanın 7 günü açık olmakla beraber, saatleri 09:00-16:30 arasındadır. Müzeye; harem dairesi, camlı köşk ve saat müzesi, saray Koleksiyonu müzesi ziyareti dahil toplamda 45 Türk lirası olmaktadır. En merak edilen yerler arasında yer alan bu Osmanlı yapısı sıkça ziyaret edilmektedir. İnsanları eski dönemde hissettiren atmosfere sahip olan bu yer çok önemli bir mekandır.

Yıldız Sarayı


I Selim’in annesi Mihrişah Sultan’ın inşa ettiği bu Osmanlı yapı; Beşiktaş yıldız tepesinde yer almaktadır. Yolu düşen insanların mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Günümüzde ise saray; tiyatro ve sahne sanatları olarak hizmete sunulmaktadır. Yıldız sarayı giriş ücreti ise 20 Türk Lirasıdır. Sarayın içinde gezilecek yerler; içindeki köşk, müze binaları, park ve bahçeler olmak üzere devasa bir büyüklüğe sahiptir. Sarayı ziyaret saatleri; 09:00-18:00 saatleri arasındadır. Yıldız sarayı İstanbul’un en özel ve güzel yerlerindendir. Ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken Osmanlı yapılarından biridir.

Kapalı Çarşı


Kapalı çarşı; 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiştir. 65 sokağı olan bu çarşının 4 bine yakın dükkanı bulunmaktadır.  El yapımı ürünlerinden kıyafetlere, kıyafetlerden yiyeceklere kadar uzanan geniş çeşitliliğe sahip ve insanlar tarafından ziyaret edilen bir Osmanlı yapısı olmaktadır. Dünya’nın en eski, en büyük alışveriş merkezleri arasındadır.  Haftanın 7 günü 08:00- 20:00 saatleri arasında hizmet sunmaktadır. Giriş ücreti bulunmayan bu çarşı İstanbul’un en turistlik yerlerinden biridir. İnsanları akın, akın karşılayan bu çarşı oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Yerebatan Sarnıcı


Yerebatan sarnıcı Ayasofya’nın güneybatısında yer almaktadır. 1987 yılından itibaren müze olarak kullanılan bu yer; öncesinde Yani Bizans döneminde su ihtiyacını karşılamak için kullanılmıştır. İstanbul’un en kalabalık yerinde olan bu mekan huzur ve sessizlikle büyüleyici bir atmosfere konukluk yapmaktadır. Yılın her döneminde 09:00-17:30 saatleri arasında halka sunulmaktadır. Yabancı ziyaretçilere 20 Türk lirasıyla hizmete sunulan bu yer; yerlilere 10 Türk lirasıyla hizmete sunulmaktadır. Osmanlı’dan kalma bu yerlerin insanlar tarafından ziyaret edilmesi ve tarihimize sahip çıkmaları oldukça önemlidir.

Sultanahmet Camii


İstanbul’un en değerli yapılarından olan Sultanahmet camii insanlar tarafından merak edilen yerlerdendir. Dünya’da Blue Mosque adı ile tanılan bu camii turistlerin ilk durağıdır. 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Farklı inançlara sahip olanların bile ziyaret ettiği ve huzur bulduğu nadir yerlerden biridir. Sultan 1. Ahmet tarafından yaptırılan bu yer oldukça güzel bir atmosfere sahiptir. İstanbul’un gözde camiileri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın