İstanbul’da gezilecek yerler

şimdi istanbul’daha daha başka istanbul da gezmek oldukca keyifli olsa da arabanız varsa gezmek biraz çile yaratıyor olabilir en iyi yapmanız gereken metrobus kulanınız metrubus her yere gidiyor ve trafik sıkıntısı yokdur ve hizli gidersiniz.

Metrobusle gidebileceginiz yerler şöyledir Florya Sahibi güzel ve plajı da bulunmakdadır yazın çok kalabalık ve güzeldir

İstanbul’un en güzel plajlarından olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbullulara açmış olduğu Florya güneş plajı çevredeki en gözde plajlardan birisidir.

Deniz temizliği bakımından da oldukça temiz ve güzel bir plajdır. İstanbul’un göbeğinde böyle bir plajın bulunması İstanbullular için oldukça iyi bir fırsat.

Florya güneş plajı alan bilgilerine değinecek olursak Florya güneş plajı 800 m. uzunluğundaki iki ayrı bölüm olarak İstanbullulara hizmet vermektedir.

Plaj içerisinde bulunanlar ise şu şekildedir: Florya Güneş Plajı’nda 2 adet cankurtaran kulesi, 1500 adet şezlong, 1500 adet şemsiye, 42 adet WC, 234 adet soyunma kabini, 48 adet duş, 1 güvenlik kabini, 2 adet büfe, 228 adet emanet dolabı ve 300 araçlık otopark alanı bulunuyor.

Yukarıda anlattığım gibi hem plajda imkanlar oldukça geniş hem de İstanbul’un tam göbeğinde böyle güzelliklerden faydalanmak iyi bir şans sizlere de bu şansı değerlendirip güneşin faydalarından ve denizin verdiği huzurdan yararlanmak isterseniz Florya güneş plajına uğramanızı sizlere öneriyorum. Lafı çok fazla uzatmadan sizlere Florya güneş plajına ulaşım, ziyaret saatleri ve giriş ücreti gibi öneli bilgileri sizler ile paylaşayım.

Florya Güneş Plajına Nasıl Gidilir?

İstanbul’un en gözde plajlarından olan Florya güneş plajına en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma ile ulaşım şekilleri: Florya güneş plajına kolay bir şekilde ulaşabilmeniz için Bakırköy Florya otobüslerine yada Yenibosna dan kalkan dolmuşları kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yada Metrobüs ile Florya durağından indikten sonrada minibüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel araç ile gitmek isteyenlerin Florya sosyal tesisine gider gibi devam ettikten sonra Güneş motele doğru ilerleyiniz plaj güneş motel sahilinde yer almaktadır. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum google harita üzerinden de yol tarifi isteyebilirsiniz.

Florya Güneş Plajı’na yakınlığıyla bilinen Florya Menekşe Plajı da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir başka plajdır.

Florya Menekşe Plajına giriş ücretsizdir. 620 metre sahil şeridi olan bu plajda 200 tane sezlong ve şemsiye, 3 can kurtaran kulesi ve 2 tane can kurtaran mobosu, 10 kişilik cankurtaran ekip, 1 adet ambulans ve 1 tane de kurtarma botu bulunmaktadır.

Ayrıca yiyecek içecek ihtiyacınızı karşılamak için büfe ve 300 araç kapasiteli otoparkı vardır. Tuvalet, soyunma kabini ve duş gibi plaj ihtiyaçlarınızı karşılayacak alanlara da sahiptir. Ancak ücretsiz olması plajın Florya Güneş Plajı’ndan düşük kaliteye sahip olmasına neden olmuştur.

Güneş Plajı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İstanbul’un en güzel plajlarından olan Güneş plajına giriş ücreti 15 TL dir. Öğrenci giriş ücreti ise 10 TL 0-7 yaş çocukların girişi tamamen ücretsizdir.

Ziyaret saatleri ise Gün içinde plaja gitmelisiniz sabah 9 dan önce ve akşam geç saatlerde plaja giriş yoktur.

Evet değerli tatilciler İstanbul da insanların en çok aradığı temiz güzel plajlardan birisi olan güneş plajı hakkında sizlere biraz bilgi vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Aşağıda güneş plajı ile ilgili çeşitli görseller bulabilirsiniz.

İstanbul da bulunan en güzel plajlar ve diğer gezilecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgi için bizi takip etmeye devam ediniz.

Herkese iyi eğlenceler dileriz.

 

 

Panorama 1453 Tarih Müzesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul’un fethini konu alan ve Dünyada tek üstü kapalı panoramik müzedir. Dünyada 30 adet panoramik müze bulunuyor ancak bunlar yarım panorama olarak nitelendirilirken, Panorama 1453 tam panorama özelliğini taşıyor.

Sınırsız bir resim tasarımı olarak karşımıza çıkan Panorama 1453’te tarihi eserler değil adeta tarihten kesitler 3 boyutlu olarak yansıtılmıştır.

2005 yılında çalışmalarına başlanan ve 2008 yılında tamamlanan, 2009’da İstanbul’un fethinin 555. yılında açılan Panorama 1543 Tarih Müzesi, sekiz sanatçının çalışması sonucu ortaya çıkarılmıştır.

Haşim Vatandaş tarafından ortaya atılan fikir yine kendisinin koordinatörlüğünü yürüttüğü projede çalışmalarıyla iz bırakan diğer sanatçılar Ramazan Erkut, Oksana Legka, Yaşar Zeynalov, Ahmet Kaya, Atilla Tunca, Hasan H. Dinçer, Murat Efe’dir. Dünyadaki diğer panoramik müzeler ya yatay ya da dikey olarak tasarlandığından yarım panoramik müzelerdir.

Sanatçılarımızın büyük uğraşlar sonucu ortaya çıkardığı Panorama 1453 hem yatay hem de dikey panorama özelliğindedir.

Bu özelliği onun tam panorama olmasını sağlıyor.

Ayrıca müzeyi gezmeye başladığınızda resmin çerçevesiz ve sınırsız bir görüntü sunduğunu fark edecek ve şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Çerçevesiz ve sınırsız görüntüden tam olarak kastedilen ise çalışmada resmin bittiği bir noktanın olmaması yani 360 derecelik bir açıyla tasarlanmış olmasıdır. Resme baktığınızda eserin gerçek boyutunu kestiremiyorsunuz. Kapalı bir alanda olmanıza rağmen kendinizi sanki dış mekanda gibi hissetmenizi sağlıyor.

İstanbul’un Topkapı-Edirne Kapı surlarının tam karşısında kurulan Panorama 1453 Tarih Müzesi adeta tarihe tanıklık etmenizi sağlayacak bir müze özelliğini taşıyor. 14 metre uzaklıktan bakacağınız platformda üç boyutlu olarak karşınıza kuşatmada kullanılan toplar, top arabaları, barut fıçıları çıkıyor.

Eserde tam olarak 10 bine yakın figür kullanılmış. Ayrıca gökyüzünün de kubbesel olarak tasarlanması, Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni benzerlerinden ayıran önemli bir başka özelliğidir.

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi 3.000 metrekarelik bir alana kurulu, üç boyutlu olmasının yanı sıra seslendirmelerle de kendinizi fethin tam içerisinde bulmanızı sağlayan bir müzedir.

Platformu gezerken verilen ses efektleriyle top seslerini, savaş naralarını, kılıç ve ok seslerini, at kişnemelerini de duyuyorsunuz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi İstanbul’un fethini ve kente giriş anını gözler önüne seren ve o anlara tanıklık ediyormuşçasına yaşamanızı sağlayacak bir yerdir.

Fatih Sultan Mehmet ve askerlerinin tekbir seslerini işiteceğiniz, İstanbul’un fethinin ve II. Mehmet’in Fatih unvanını kazandığı bu noktada, , tarihin ölümsüzleştirilerek Türk milletine armağan edildiği yerdir Panorama 1453 Tarih Müzesi.

Şimdi de Panorama 1453 Tarih Müzesi nerede?, müzeye nasıl gidilir? birlikte bakalım.

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Topkapı Kültür Parkı içerisinde bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi nasıl gidilir bilgisini paylaşmadan önce buranın tarihsel önemi hakkında bilgi paylaşmak isterim.

Panorama 1453 Tarih Müzesi tam olarak Bizans ordularının direnip, Osmanlı ordularının kayıp verdiği bir alanda kuruludur. Ayrıca İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği yerdir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi adresi İstanbul’un Zeytinburnu İlçesindedir. Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Merkezi’nde kurulmuştur.

Panorama 1453 Tarih Müzesi telefon numarası ise 0212 415 1453’dür. Panorama 1453 müzesi hakkında iletişim numarasından da bilgi alabilirsiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne ulaşım tramvay, metrobüs ya da İETT otobüsleriyle sağlanıyor. Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne metrobüs ulaşım yapmak için Topkapı durağına kadar yolculuğunuza devam etmelisiniz. Buradan 5 dakika yürüme mesafesindedir. Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne otobüsle ulaşmak için Topkapı’ya ulaşım yapan hatları kullanmalısınız. Ayrıca Kabataş-Bağcılar tramvay hattı da Topkapı’ya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Giriş Ücreti

Panorama 1453 Tarih Müzesi giriş ücreti tam bilet, indirimli ve yabancı uyruklu ziyaretçilere göre değişkenlik gösteriyor. Tam bilet ücreti 7,5 TL, öğrenci, öğrenmen ve askeri personel giriş ücreti 3 TL ve yabancı uyruklu giriş ücreti ise 15 TL’dir. Panorama 1453 Tarih Müzesi giriş ücreti 2017 yılı güncel fiyatlardır. Bilmenizde fayda olduğunu düşündüğüm bir başka bilgi ise döviz ile ödeme kabul edilmemesi ve ödemelerin nakit olarak alındığıdır. Panorama 1453 müze kart geçerli mi diye soracak olursanız, müze kart Panorama 1453’te geçerli değildir.

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi Ziyaret Saatleri

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi ziyaret saatleri haftanın her günü 08:00-17:00 saatleri arasındadır. Bedensel engelliler için girişte rampanın yanı sıra seyir platformuna çıkmayı kolaylaştıracak asansör de düşünülmüş. Müzeye yetişkinler kadar çocuklar da büyük ilgi göstermektedir. Tasarlanan tüm detaylar tarihi gözler önüne seriyor. Müze geziniz sona erdikten sonra Topkapı Kültür Parkı içerisinde çocuklarınızla zaman geçirebilirsiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Fotoğrafları

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın