İstanbul da Gezip Görülecek 10 Yerler

İstanbul’da gezip görülecek 10 yer ve gidilecek yerler

istanbul şehrinin en güzel yerleri ve semtleri hafta sonu gezilecek yerler ve gidilecek vakit geçirilecek güzel şehrin güzel yerlerine gidin ve temiz hava ve huzur bulun.

1 Çırağan Sarayı

17. yüzyılda Kazancıoğlu bahçeleri olarak bilinen Çırağan Sarayı, ismini Çırağan şenlikleri olarak adlandırılan meşale şenliklerinden almıştır.Detaylar Çırağan Sarayı yazımızda.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı yüzlerce yıllık tarihi ile Anadolu Yakası’nın en tarihi yerlerinde biri.
Buraya gelirseniz ve hava güzelse Göksu nehri üzerinde tekne gezisi yapabilirsiniz.
Nehrin kenarında bulunan cafeler ve restaurantlarda vakit geçirmek de burada yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden bazıları.

3 Bebek

Bebek, İstanbul Boğazı’nın en şık semtlerinden biri. Özellikle bahar ve yaz aylarında, cafeleri, her zaman trend olmuş restaurantları ile İstanbulluların en sevdiği yerlerden biri oluyor.

4 Beykoz-Yuşa Tepesi

Beykoz, İstanbul Anadolu Yakası’nın en güzel semtlerinden biridir.
İstanbul’un kuzeyinde yer alan Beykoz’da, Beykoz Korusu’nun yanı sıra, ilk çağlardan bu yana kutsal olarak kabul edilen Yuşa Tepesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
Hz.
Musa zamanında yaşadığı kabul edilen Hz. Yuşa’nın Beykoz’da 17 m uzunluğunda bir kabri bulunuyor.
Yuşa Tepesi’nden, İstanbul Boğazı’nın manzarasını seyretmek Beykoz’da mutlaka yapmanız gereken şeyler arasında bulunuyor.

5 Beylerbeyi

Beylerbeyi, Bizanslılar döneminde küçük bir köymüş. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Yeniçeri Ağası Mehmet Paşa burada güzel ve büyük bir yalı yaptırmış.
Beylerbeyi ismi de o dönemlerden geliyor. Günümüzde, Boğaz kıyısındaki sahil restaurantları, cafeleri ve Beylerbeyi Sarayı ile İstanbul’un en sevilen semtleri arasında yer alıyor.

6 Burgazada Adalar

Burgazada Gezilecek Yerler yazımızda, Burgazada Görülecek Yerler, Burgazada Yapılacak Şeyler, Burgazada Nerede, Burgazada’ya Nasıl Gidilir, Burgazada Vapur Saatleri ve Seferleri konularını bulabilirsiniz.

Günümüzde bahar aylarında ve sıcak yaz aylarında piknik yapmak ve denize girmek için İstanbul’a en yakın kaçış noktalarından biri olan Adalar, Bizans İmparatorluğu zamanında prenslerin ve imparatorların sürgün yeri olarak kullanılırmış.

O nedenle yabancılar tarafından Prince Islands (Prens Adaları) olarak da bilinirler. Buraya gönderilen prens ve imparatorların gözleri oyularak çıkarılırmış.

7 Cihangir ve Çukurcuma

Cihangir ve Çukurcuma, son yıllarda İstanbul’da adını sıkça duyduğumuz yerler arasında bulunuyor.

Özellikle sanatçıların yaşadığı Cihangir ve antikacı dükkanları ile ön plana çıkan Çukurcuma’yı ziyaret etmeyi düşünürseniz bu yazımıza mutlaka göz gezdirin.

8 Çengelköy

Çengelköy, İstanbul Boğazı’nın keyfini çıkabileceğiniz en güzel köşelerden biri. Çengelköy’deki Çınaraltı Çay Bahçesi buranın vazgeçilmezlerinden biri.

Buraya gelirseniz Çengelköy Börekçisi’nden böreğinizi alıp burada yiyebilirsiniz.
Çengelköy Sahili ve yol üzerindeki kokoreççiler de çok seviliyor.
Özellikle yaz ve bahar aylarında Çengelköy’de vakit geçirmek İstanbul’da yapabileceğiniz en keyifli şeylerden bir kaç şey arasında.

9 Eyüp Sultan Camii ve Eyüp

Eyüp, İstanbul’un en kutsal sayılan lokasyonlarından biri.
Eyüp Sultan Camii’nde her zaman dua edenleri görebilirsiniz.
Özellikle Ramazan aylarında en kalabalık dönemlerini yaşayan Eyüp, Haliç kıyısında yer alıyor.

10 Karaköy

Her gün binlerce kişinin alışveriş ve çalışmak için geldiği Karaköy, İstanbul’un en kalabalık ve tarihi yerlerinden biri. Karaköy’de, Cenevizliler, Emeviler, Bizanslılar ve Osmanlılar yüzyıllarca hüküm sürmüşler. Sokakların arasında yürürken, her an başka bir tarihi yapıya rastlayabiliyorsunuz.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın