İstanbulda Görülmesi Şart Olan Beş Yer!

İstanbul’da Görülmesi Şart Olan Beş Yer!

Hem ülkemizin hem de dünyanın en önemli şehirlerinin başında gelen İstanbul; kültür başkenti olarak biliniyor. Her yıl binlerce insanın yalnızca İstanbul’u görmek adına ülkemize geldiği bilinen bir gerçek! Bu noktada, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken beş yer hakkında bilgi almaya ne dersiniz?

İstanbul’da Nerelere Gidilmeli?

Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan İstanbul; ülkemizin resmi olarak başkenti olmasa da eğitim, kültür, turizm ve daha birçok alanda merkezi olmasıyla dikkat çekiyor. İstanbul’a geldikten sonra bu büyülü şehri yalnızca birkaç günde gezmenizin mümkün olmadığını siz de keşfedeceksiniz. Ancak, kısıtlı sürede gezmeyi düşünüyorsanız bu şehirdeki belirli yerlere öncelik tanımanız gerekiyor. Doğal güzelliği, tarihi yapısı ve kartpostallardan fırlamış mimari yapıları ile ünlü olan bu şehirde görmeniz gereken beş yere değineceğiz!

Belgrad Ormanı

İstanbul denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi de Belgrad Ormanı oluyor. İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Belgrad Ormanı; oldukça geniş bir alan üzerine kurulu! Bilhassa haberlerde insanların piknik yaptığı yer olarak geçse de buraya gelmek için farklı sebepleriniz de bulunuyor. Her şeyden önce, Belgrad Ormanı’na gelerek temiz havayı ciğerlerinize çekme şansını elde edersiniz. Bunun yanı sıra, ormanın içerisinde yemek yiyebileceğiniz veya bir şeyler içebileceğiniz kafeler de bulunuyor. Ayrıca, tarihi bentlere ve Neşet Suyu Yürüyüş Parkuru’na yakın oluşu; Belgrad Ormanı’nı eşsiz kılan detaylar arasında yer alıyor.

Mihrabat Korusu

Dünyanın başka hiçbir yerinde bulamayacağınız kadar güzel bir yer olan Mihrabat Korusu; Kanlıca Beykoz sınırları içerisinde bulunuyor. İsmini Mihrabat Kasrı’ndan alması burayı özel kılan detaylardan birisi! Mihrabat Korusu’na gelmek için çok sayıda sebebiniz bulunuyor. Günü birlik gezilerin yanı sıra burada sıklıkla düğün, toplantı veya konser gibi etkinliklerin yapıldığını da ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, sosyal açıdan da insanlara çok şey vaat eden bir yer! Son olarak, bugüne kadar hiç görmediğiniz kuş türlerini gözlemleyebileceğiniz harika bir yer olarak da dikkat çekiyor.

Gülhane Parkı

Nazım Hikmet’e ait olan Ceviz Ağacı şiiri sayesinde tanınan Gülhane Parkı; İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk duraklarından birisi oluyor. Topkapı Sarayı ve Alay Köşkü gibi yerlere yakın oluşundan dolayı ayrı bir önem taşıyor. Bunun yanı sıra, turistik öneminden dolayı İstanbul’un en bakımlı parkı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Büyükada

Yeryüzündeki cennet olarak bilinen Büyükada; Maldivler’den farksız güzelliğiyle sizi de kendisine hayran bıraktıracak! Masmavi denizini gördükten sonra keşke buraya daha önce gelseymişim diyeceksiniz. Reşat Nuri Güntekin’in Evi başta olmak üzere Aya Yorgi Kilisesi gibi mutlaka görmeniz gereken yerleri bünyesinde barındırıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi

Kalıcı koleksiyonların yanı sıra değerli sanatçıların geçici sergilerine de ev sahipliği yapan bu müze; Emirgan’da yer alıyor. Sanatsever olarak siz de İstanbul geziniz sırasında bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bir cevap yazın