İstanbul’da yaşamak

İstanbul’da yaşam diyince bazı kişilerin gözünün önüne kaos, kargaşa, kalabalık gelmektedir.Bazılarınına sorduğunuz zaman ise tarihi yapısı, ormanları, denizleri gibi güzel şeyler gelmektedir. Peki ya İstanbul’da yaşayan birisi için İstanbul gerçekten nasıldır ?

İstanbul’da yaşamanın artıları

İstanbul’da yaşayan birisinin bu güzelliklerden pek yararlanmak için vakit harcamama veya vakti olmama gibi bahaneler ve nedenler olmasına rağmen , İstanbul’da bu güzelliklerin varlığını bilmen bile yeterli olabiliyor.

Tarihi yapısı

Tüm dünyanın bildiği gibi İstanbul’un tarihi çok derindir.En güzel yanıda budur ki okulunuza, evinize, işyerinize giderken bu güzelliklere sürekli rastlayıp gözünüzün önünde her daim olması apayrı ayrıcalıktır. Bir düşünsenize insanların akın akın ziyarete geldiği yerde siz yaşıyorsunuz.

İstanbul  kocaman bir şehir olduğu için kocaman da bir tarihi vardır. İstanbul birbirinden güzel camilere, kiliselere,  saraylara, çarşılara , okullara ,kulelere , zindanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bunların haricinde o kadar fazla taş anıtlar , turbeler  vardır ki hepsinin hikayesini keşfetmek insanı şaşırtır.

Ulaşım kolaylığı

İstanbul’da bir çok ulaşım aracı bulunmaktadır. Her şehirde olduğu gibi taksiler, minibüslerden ziyade gittikte yol hattı büyütülen metro, metrobüs, tramvay gibi altın ayrıcalıklar bulunmaktadır.Sarıyer’den Büyükçekmece’ye , Büyükçekmece’den Pendik’e kadar birbirini bağlayan ulaşım araçlarını kullanıp kolaylıkla şehir içinde seyahet edebilme imkanı sağlar.

Erişebilirlik  ve Seçenek Çokluğu

Her şeyin elinizin altında bulunduğunu bilmek insanı mutlu eder. Tıpkı bir bilgisayarda bir şeyler arattığınızı düşünün ,  eğer bir internet sayfası içeriğini beğenmezseniz çıkıp diğerine girersiniz ve aradığınızı bulana kadar bunu sürdürebilirsiniz belli bir noktaya kadar. İstanbul’da da erişebilirlik açısından  yemekten mobilyaya kadar kıyafetten avukat aramaya kadar uçsuz bucaksız ihtiyacınız olabilecek her şey insan çokluğundan ötürü burada kolaylıkla bulunabilir.

İş imkanı

İstanbul’da yaşamak için eğer aileden kalma trilyoner değilseniz her yerde olduğu gibi iş imkanına ihtiyaç duyulmaktadır.Küçük şehirler sürekli İstanbul’un insan çokluğundan, kaosundan , yoruculuğundan bahseder. Peki ya iş imkanı ?

İstanbul’da geniş yelpazeye sahip her türlü iş imkanı seçenekleriniz mevcuttur. Özel sektörde ve devlette  eleman ihtiyaçları bolca bulunur.

Eğitim imkanı

İstanbul’da eğitim imkanı da kar topu etkisi gibi gün geçtikçe büyüyor ve gelişiyor. İnsanlar devlet ve özel okullar seçiminde bulunabiliyor ve bunların içinde onlarca istediği okula kayıt yapabiliyor.Ulaşım kolaylığınında verdiği kolaylıkla beğendiğiniz uzaktaki okula gitme imkanına bile sahip olabiliyorsunuz.Bunların haricinde İstanbul’da tarihi ve normal bir çok kütüphaneye gitme imkanınız vardır. İstanbul’da yaşamanın eksileri

İstanbul’da yaşamanın eksileri

İstanbul’un onca güzelliğinden sonra eksileri anlatmak keyif kaçıran bir durum olabilir ama ne yazık ki bunlar gerçeklerdir.Elbet  İstanbul’un tamamı bu anlattıklarımdan ibaret değildir . İnsan çokluğu ve gün geçtikçe betonlaşan çevre İstanbul’luları yormaktadır.Yaşam pahalılığı

İstanbul’da yaşamanın eksilerinden can alıcı noktası yaşam pahalılığıdır. Bu metropol şehirde harcamalarınız çok olduğundan dolayı giderlerinize yansımaktadır. Bununla birlikte İstanbul’da ev, dükkan kiraları bulunduğunuz semte göre fiyat aralığı göstererek maksimum fiyatta oldukça pahalıdır.

Trafik yoğunluğu

İstanbul’da yaşamayı sıkıcı kılan bir diğer etmen ise trafik yoğunluğudur. Özellikle sabah işe gidiş saatlerinde ulaşım araçları kullanımı ve özel araçlarla işe gitmek isteyen insanların birleşimiyle oluşan büyük bir yoğunluk  vardır. Bu yoğunluk iş çıkışı saatlerinde de eziyet verici bir hâl almaktadır.

Sadece araç trafiğiyle kalmamakla birlikte insanların metro, metrobüs, minibüs gibi toplu ulaşımlarda yarattığı insan trafiği de insanı bıktıran bir nedendir.

İnsan Kalabalıklığı

İstanbul’un her geçen gün artan insan nüfusu , İstanbul’un merkezi yerlerine büyük yoğunluk oluşturmuştur. AVM’ler , Piknik alanları, Sahiller gibi yerlerin doluluk oranı özellikle haftasonları oldukça yüksektir.Kafamı dinlemek istiyorum diyip bir sahile gittiğinizde eğer İstanbul’un merkezi yerlerden uzak sahillerine, piknik alanlarına gitmediyseniz büyük ihtimal kafa dinlemeniz zor olacaktır

Bir cevap yazın