İstanbul’un En Popüler 3. Nesil Kahvecileri

Günümüzde kahvenin geldiği noktadan geriye doğru dönüp baktığımızda sadece Türk kahvesi ve granül kahve olduğunu görülür. Sonra bazı uluslararası kahve zincirlerinin Türkiye’ye girmesiyle birlikte farklı çekirdeklerle, kahvelerle tanışıldı. Tchibo, Nero ve Starbucks gibi kahve zincirleri farklı kahveleriyle Türkiye’de de bir kahve kültürü oturttu. Son değişim ise 2010 yılında uluslararası zincirler değil de üçüncü nesil kahve dükkanları ile kendini gösterdi.  Kendi çekirdeğini kendi kavurup kendi çeken ve özenle demleyen bu vizyoner dükkanların farkı kısa sürede rağbet gördü. Bu şekilde kendi yerli markaları oluştu. Çekirdeği yakmadan kavuruyor ve kahveye kıvamında lezzeti sağlıyorlardı. 

3. Nesil Kahvecilik Nedir?

Bu kavram ilk olarak Wrecking Ball Coffee Roasters kahve zincirinin kurucusu Trish Rotgeb tarafından kullanılmıştır. Bu kavram daha da açıldığında içinde çekirdeğini kendi kavurup çeken ve özel demleyen kahve tutkunları ortaya çıkar. Türkiye’deki kahve kültürüne yeni bir nefes getiren bu kahve dükkânlarından İstanbul beautiful olarak İstanbul’un popüler 3. Nesil kahvecilerini sizin için yazımızda toparladik. 

  • Brew Coffeeworks

İstanbul’un tarihi yarımadasında yer alan bu mekân çok sevilen mekanlardandır. Oralarda olan bir kişinin mutlaka uğraması gerekir. Bu özel kahvecinin duvarında Osman Hamdi Bey’in tablosu Kaplumbağa Terbiyecisi bulunur. Bu tablodan mekânı tanımak mümkündür. Kahvecide bulunan makaronlar ve çeşitli tatlılar beş yıldızlı bir otelin mutfağından çıkıp gelmektedir. Üçüncü nesil kahveci olmanın yanı sıra evde denemek, yapmak isteyenlere ekipman satışı da bulunmaktadır. 

  • Petra Roasting

2013 yılında yola çıkan bu mekânın mottosu tamamen elle hazırlanan kahve olmuştu. Kurulduğu günden beri kahve tutkusu eksilmeden mevsime uygun yeşil kahveleri alıp kendi kavuruyor ve demliyor. Bu özel ve özenli kahvelerinden sadece bir kesim içmesin diye İstanbul’un birkaç yerine daha şube açmıştır. En sevilen yanlarından biri farklı çekirdekleri harmanlayıp deneyimleyerek müşteriye sunmasıdır. Yenilikçi ve vizyoner bir yapıda olan Petra Gayrettepe, Akmerkez, Maslak, Levent ve Topağacı da şubelere sahiptir. 

  • Voi

Voi, İtalyanca’da siz anlamına gelen bir kelimedir. Voi mekân olarak ise üçüncü nesil kahve mekanları arasında yer edinmiştir. Sadece kahve değil mekân ve keyif de lazım diyenlerin adresi olan bu mekân müşterilerin ilk tercihlerinden denilebilir.  Harika bir deniz manzarasına karşı kahve içmek isteyenlerin mutlaka Feriye şubesine gitmeleri gerekmektedir. Feriye dışında Suadiye, Bebek, Teşvikiye, Beşiktaş, Göktürk, Ortaköy, Şaşkınbakkal ve Zorlu Avm’de de Voi vardır. 

  • Cup Of Joy

Kahve mekanları arasından kendi çekirdeğini kendisi kavuran, çeken ve demleyen diğer bir mekân ise Cup Of Joy’dur. İlk olarak Bebek’te bulunan Yasemin Pasajında minik bir dükkân iken kısa sürede büyüdü ve Zorlu Avm’de açıldı. Zorlu ya da Bebek’e yolu düşen bir insanın mutlaka uğraması gerekir. 

  • Soulmate

Kadıköy’de bulunan ünlü boğa heykeline yakın bulunan Soulmate Coffee Dershaneler caddesi olarak da bilinen Halitağa Caddesinde yer alır. Bu coffee shop’ta günün her vaktinde ders çalışan ya da kitap okuyan insanlar görmek mümkündür. Aynı zamanda kendi kavurduğu ve çektiği kahvesini müşterilere satışa da sunmaktadır. 

  • Walter’s Coffee Roastery

Bu kahve mekânı Breaking Bad dizisi izleyenlerinin oldukça seveceği bir mekân. Çünkü bu mekânda deney tüpü eşliğinde kahve sunumu, sarı tulumlarla fotoğraf çekilebilme imkânı ve şırınga saplanmış tatlılar var. Semt olarak Moda’da bulunan bu dükkân sadece Türkiye’de değil Dünya’da da tek olan konsepti sayesinde yabancıların da ilgisini çekmektedir. 

  • Montag

Konumlar Kadıköy’ü gösteriyorsa Montag’da bir kahve içmeden Kadıköy’den ayrılmak doğru olmaz. Taze mis gibi bir kahve içmek için yapılması gereken tek şey kokoreççilerin ve balıkçıların olduğu sokağın sonuna giderek Montag’ı bulmaktır. Ancak öyle kolay bulunacak bir üçüncü nesil kahvecisi olmadığı için vakit alabilir. Yolun sonundaki bir binanın birinci katına adeta gizlenmiş olan Montag müşterilerine yaseminli, lavantalı içerikli kahveler sunulan bir dünya oluşturmuş. 

  • Kronotrop

Başta ufak bir dükkanla Beyoğlu’nda kurulmuştur. 2014 yılına ise İstanbul Yiyecek ve İçecekler grubuna katılarak tekrar tasarlandı. Mevsimine göre Dünya’nın dört tarafından getirdiği kaliteli çekirdekleri müşterilerine hazırlayan seçkin ve güzel bir mekân. Mis gibi taze bir kahve keyfi sürmek isteyenlerin uğramak isteyebileceği Kronotrop, Allianz Tower, Cihangir, Atatürk Havaalanı Dış Hatlar ve Maslak Orjin’de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın