İstanbul’un Sokak Lezzetleri Nelerdir

Türkiye’nin gözde şehri olan İstanbul’un pek çok gezilecek ve görülecek olan yerleri bulunmaktadır ve keza sokak lezzetleri de öyledir. Türk ve Osmanlı mutfağı ile beraber geçmişten günümüze kadar uzanan birçok lezzet bulunmaktadır. Günümüzde pek çok şeyin değişmesinin aksine sokak lezzetlerinin yeri her zaman hayatımızda aynıdır. İstanbul sokaklarını renklendiren bu İstanbul sokak lezzetleri nelerdir? 

Kumpir, balık ekmek, süt mısır, boza, turşu, kestane, simit, nohut pilav, lokma, ıslak hamburger, midye dolma, kokoreç, köfte ekmek gibi bir çok sokak lezzetimiz bulunmakta ve yerli-yabancı turistler tarafından tadılmaktadır. Peki sokak lezzetleri nerelerde bulunur?

 • Simit 

Hayatımızın hemen hemen her saatinde içtiğimiz çayı birde simit ile içmek farklı bir lezzete sahiptir. Eski adı simid-i halka olan ve günümüzde simit olarak isimlendirilen bu lezzet İstanbul’un her sokağında, her fırınında ve her tezgahta yerini almaktadır. Vapurla seyahat yapılacak esnada bile insanlar simit alır, onları martılara atarak güzel bir nostalji yaratmaktadır.

 • Kestane

Sokak lezzetlerinin bir diğeri ise; seyyar kestanecilerdir. Kış ayının vazgeçilmezi olan bu lezzet tercih edilenler arasında yer almaktadır. Arkadaşlarınızla, eşinizle veya dostunuzla beraber yaptığınız yürüyüşün tadını sokakta satılan sıcacık seyyar kestanelerden alarak ikiye katlayabilirsiniz. İsteğe göre köz kestane olarak da halka sunulmaktadır.

 • Lokma Tatlısı 

Türk mutfağı ile hayatımızda yer edinen lokma tatlısı da sokak lezzetleri arasında yer alan geleneksel bir tatlıdır. Ortadoğu’dan Balkanlar’a uzanan bu tat herkes tarafından farklı adlandırılmaktadır. Herkes tarafından farklı isimlendirilse de günümüzdeki adı lokma tatlısıdır. Şerbetli bir tatlı olan lokma tatlısı İstanbul’un bir çok sokağında satılmaktadır.

 • Tavuklu Pilav 

Hayatımızda tavuklu pilav ismi ile yer edinmiş bir diğer sokak lezzeti ise vazgeçilmezlerimiz arasında yer almaktadır. Her sahil kenarında, sokak aralarında rahatça bulabileceğimiz bir lezzettir. Özellikle dışarıya çıkıldığında açlık hissini, düşüncesiyle bile hafifleten bir lezzettir. Sahil kenarında taburelere oturulan ve önümüze gelen sıcacık tavuklu pilav ve turşunun tadı diğer sokak lezzetlerine nazaran ün almış bir lezzettir.

 • Balık Ekmek 

Galata kulesini kokusu ile büyüleyen Eminönü balıkçıları yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören bir lezzettir. Yılın her mevsimi bulunan bu lezzet turşu ile tüketildiğinde ise ikiye katlanılan bir lezzet olmaktadır. Kadıköy veya Eminönü vapurlarında denize karşı yenilen balık ekmeğin tadı her zaman daha lezzetli gelmektedir. 

 • Süt Mısır 

İstanbul’un her meydanında, her tezgahında bulunan bir diğer lezzet ise süt mısırdır. Dumanı üstünde olan bu lezzet ister közde, ister haşlama olarak sunulmaktadır. Özellikle kalabalık olan yerlerde satışa sunularak kokusu ile insanları büyülemektedir. Tezgah önlerinde tüketilen bu lezzet oldukça güzel karşılanmaktadır.

 • Kumpir

Ortaköy denilince akla gelen ilk sokak lezzeti kumpir olmaktadır. Patatesin her halini sevdiğimiz gerçeği ile kumpirde hayatımızda yer alan bir lezzet olmuştur. Patatesin haşlanılması ile beraber içinin açılıp istediğimiz tatlar ile buluşmasıyla bizlere harika bir tat sunmaktadır. Ve Ortaköy’e uğrayanların mutlaka tatması gereken bir lezzettir.

 • Boza 

Tarihi eski yıllara dayanılan boza, günümüzde sayılı yerlerde bulunan bir tat olarak hayatımıza devam etmektedir. İstanbul’un Vefa semtinde hala boza satışı yapılmaktadır. Mahalle aralarında boza seslerine ne kadar alışmış olsak da artık bu nadir bir hal almıştır. Boza sevenlerin hala tükettiği de bir gerçektir.

 • Midye

Sabah saatlerinden, akşam saatlerine kadar hemen her köşe başında satılan bu lezzet limon ile beraber tüketilince oldukça lezzetli olmaktadır. Midyeye düşkün insanlar için saat farklı olmadan ulaşılabilen bir lezzettir. İnsanların ilk durağı olan seyyarcılarda bu tada aşinalardır.

 • Islak Hamburger 

Taksim ve Bağdat caddelerinde; insanların gönüllerini fethetmiş bir diğer sokak lezzeti ise ıslak hamburgerdir. Özel sosu ile sunulan bu lezzet insanlar tarafından sıkça tercih edilenler arasında yer almaktadır. Sadece taksim ve Bağdat caddelerinde sınırlı kalmamakta birçok satış noktası bulunmaktadır.

 • Köfte Ekmek 

Sokakta satılan, tabure aralarında yenilen bu lezzet istanbullular için vazgeçilmez lezzetler arasında yer almaktadır. Her bahanenin sonunda mutlaka o eşsiz kokusu ile beraber tadılmaktadır. Köfte pişme seslerinin insanların kulağına melodi yaptığı bu tat favoriler arasında yer almaktadır.

 • Kokoreç 

 Çengelköy’e uğrayanların mutlaka denediği tatlar arasında yer alan bir diğer sokak lezzeti ise kokoreçtir. Et yemeyenler tarafından bile beğenilen bu lezzet kokusu ile bütün Çengelköy’ü ayağa kaldırmaktadır. Kokoreç sevenlerin mutlaka bir favori mekanları bulunmaktadır. 

Siz de İstanbulbeautiful ziyaret ederek İstanbul’un sokak lezzetlerine dair bütün merak edilenleri okuyabilirsiniz. 

Bir cevap yazın