Karpuz zehirlenmesinden kaçınmak için ne yapılmalı?

Zehirlenmemesi için karpuz tüketimi sırasında bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gıda Güvenliği Ajansı’na göre, karpuz seçerken, boyut, doluluk, çatlak ve çatlak olmaması dikkat edilmelidir. Üzerinde herhangi bir haşere ya da zararlı izine sahip olmamak önemlidir ve sokması yeşildir. Ayrıca, üzerinde sarı lekeler olduğu belirtilmelidir. Olgun karpuzun parçaları, beyaza dönmeden önce toprağa temas eder ve sonra açık sarıya dönüşür.

Ayrıca karpuzlar açık olmalıdır. Karpuz satın almak bir tavsiye değildir. Çünkü kesme bıçağı sıhhi ve hijyen kurallarına göre temizlenmelidir, böylece yabancı maddeler karpuzun içine düşmez. Karpuz satın alırken dağıtıcının kesmesine izin vermeyin. Bıçağın ortak bıçağı nedeniyle, bebeğin taburcu olması muhtemeldir.

Doğal olarak yetiştirilen bir ürün elde etmek istiyorsanız, karpuzlar mevsimlerinde tüketilmelidir – haziran sonu ile eylül ayı başı ve ağustos ayları arasında. Zirai ilaçlarla yetiştirilen ürün, tadı olarak seçilebilir ve ayrıca akne nişastası üretebilir. Bu tür ürünlerin tüketimi tehlikelidir.

Karpuz alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Ülkemizde karpuzun doğal doğum oranı Temmuz-Ağustos’dur. Belirtilen süre öncesinde karpuz satın almak tavsiye edilmez. Karpuzu lezzetli hale getirmek için, büyümesini, büyüklüğünü ve yanlış tanısını hızlandırmak için kullanılan azot bakımından zengin azot içeren maddeler zehirlenmeye neden olabilir.

Karpuz satın alırken bilmek önemlidir:

Kalın kabuklu, 7-8 kilogram ağırlığında, gri ve beyaz çizgili bir karpuz almanız tavsiye edilmez.
Karpuz serin bir yerde saklanmalı ve doğrudan güneş ışığına, ezilmiş, çürümüş ve değiştirilmiş şekle maruz bırakılmamalıdır.

Bazı durumlarda karpuz, karpuzun içinde beyaz veya pembe, ayrıca karpuz veya kahverengi renktedir. Bu durum karpuzun tatmin edici olmadığını göstermektedir.

Karpuz ilgili sağlık yönetmeliklerine uygun olarak depolanmalıdır. Rafta satılan karpuzlar zeminde değil, tercih edilmelidir.

Evde karpuz da dahil olmak üzere serin ve serin bir yerde kalmanız gerekir. Tükenmiş karpuz dilimleri sadece kapalı bir plastik veya polietilen kap içinde 18ºC sıcaklıkta dondurulabilir.

Karpuz kesmeden önce iyice yıkamak ve temiz, kuru bir bıçakla kesmek önemlidir.

Yazar: netistanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir