Kız Kulesi Hakkında Merak Edilenler

İstanbul boğazında yer alan kız kulesi hem turistler tarafından hem de ülkemizdeki insanlar tarafından sıkça gidilen yerler arasında yer almaktadır. Osmanlı döneminde zindan olarak kullanılan bu yer pek çok kitap ve filmlerde de yer alarak insanların ilgi noktası olmayı başarmıştır. Aynı zamanda birçok efsanesi de dilden dile yayılarak dikkat çekmiştir. Üsküdar bölgesinde yer alan; Bizans dönemine ait tek kalan eser olarak bilinmektedir. Bu yüzden ziyaret sayısı oldukça fazladır. Kız kulesi Üsküdar bölgesinde salacak sahilinin 200 metre açığında yer almaktadır. Tam konum olarak salacak bilinmektedir. İstanbul’un birçok noktasından kule görülmektedir. Kız kulesine Salacak’tan veya Kabataş’tan kalkan tekneler ile ulaşmak mümkündür. Sefer saatlerine internet üzerinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca hem karayolu ile hem de deniz yolu ile Üsküdar’a ulaşım sağlamak mümkündür. İstanbul beautiful olarak Kız Kulesi hakkında merak edilenleri sizin için derledik. 

Kız Kulesine Giriş Çıkış Saatleri

Kız kulesi giriş çıkış saatleri 09:00-19:00 arasındadır. Bu saatler arasında kuleyi ziyaret edebilir, içerisinde bulunan yemekleri tadabilirsiniz. Diğer bir alternatifler arasında yer alan şey ise; kulenin en üst katında yer alan kuledebar’a çıkıp bir şeyler içmek mümkündür. Aynı zamanda kulenin terasına çıkıp İstanbul’un bütün manzarasını seyredebilirsiniz. Kız kulesini akşam saatlerinde ziyaret etmek isteyenler ise yemek rezervasyonları yaptırmaktadır. Kahvaltı ve öğlen yemeği yemek içinde ayrıca restoranları bulunmaktadır. Giriş için tek ücret ödenerek katılım sağlanmaktadır. Giriş ve çıkış saatleri kişinin yaptırmış olduğu rezervasyona bağlı olmaktadır. Rezervasyonu olmayan kişiler ise; kulenin giriş ve çıkış saatlerine uyum sağlamaktadır. 

Kız Kulesi Giriş Ücretleri 

Her gün açık olan ve insanlar tarafından sıkça tercih edilen kız kulesi Üsküdar’da yer almaktadır. Bir çok efsanesi ile hayatımızda önemli bir yere sahip olan bu kule insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği yemek için şık restoranları ile de tercih edilmektedir. 5 katlı olan bu kule 18 metre yüksekliğindedir. Gerek bulunduğu konumun nüfus fazlalığından, gerekse seyir terasında İstanbul’un görkemli manzarasını seyretmek için ziyaretçisi epey çok olarak bilinmektedir. İstanbul’da seyahat eden kişiler tarafından gidilen bu yer ücretli olarak kabul edilmektedir. Kız kulesi giriş ücretleri 30 TL olarak bilinmektedir. Fakat öğrenci olan ve 65 yaş üstü vatandaşlar için 15 TL ile giriş yapılmaktadır. Ayrıca kahvaltı ve akşam yemeklerinin fiyatları giriş fiyatından ayrı ödenmektedir. Kız kulesine ulaşım sağlanıldıktan sonra giriş ücreti ödenip manzaranın tadını çıkarmak bir hayli keyiflidir. 

Kız Kulesine Toplu Taşıma İle Nasıl Ulaşım Sağlanır 

Denizin ortasında bulunan ve insanları güzelliğiyle büyüleyen bu yapının tarihi milattan önceye dayanmaktadır. Kız kulesi bir çok amaç için ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise pek çok yerli ve yabancı turistler için ev sahipliği yapmaktadır. Kız kulesine ulaşım ise; Üsküdar salacak üzerinden veya Kabataş konumu üzerinden sağlanmaktadır. Salacak’tan kalkan seferler hafta içi 09:15-18:30 saatleri arasında, her 15 dakikada bir gerçekleşmektedir. Kabataş’ta ise hafta sonu ve hafta içi sefer saatleri değişkenlik göstermektedir. Tarihi kuleyi, ziyaret tarihi belirlenip en yakın istikametten  ulaşım sağlamak kişiye bağlıdır. Kişiye uygun konum üzerinden tercih yapılıp sefer saatlerine denk gelmek oldukça önemlidir. İster karayolu ile ister deniz yolu ulaşımı ile ulaşım sağlanmaktadır. 

Kız Kulesine Nasıl Gidilir

İstanbul’un en değerli yapılarından biri olan kız kulesi Osmanlı döneminde zindan olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda Avrupa ülkelerinde Leander kulesi olarak bilinen bu kulenin gümrük istasyonu olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Üsküdar’da tam konumu olan bu tarihi kız kulesi salacak sahilinden de ulaşım sağlamaktadır. İstanbul’u simgeleyen bu kule, İstanbul’u ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı bir yapıttır. Aynı zamanda karayolu ve deniz yolu gibi iki ulaşım seçeneği bulunmaktadır. İnsanlar tarafından dikkat edilmesi gereken tek nokta sefer saatleri olmaktadır. Kız kulesine ulaşım sağlandıktan sonra, yemek yemek için restoranları, barları ve seyir alanları bulunmaktadır. 5 katlı olan bu tarihi görkemli kule; İstanbul boğazını seyretmek için büyük bir rol taşımaktadır. Tarihi çok eski yıllara dayanan kız kulesi, İstanbul’un gözbebeği olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın