Korona Sonrası Güvenli Tekne Turu Seçenekleri

Yaz tatilini planlarken berrak denizin, insanın içini ısıtan güneşin ve eşsiz doğal güzelliklerin tadına varmak isteyenler özel tekne turu seçeneklerini inceleyebilirler. Ege sahillerinin tadını çıkaracak bir rota belirlenerek keyifli bir tatilde unutulmayacak anılar biriktirilebilir. Çeşmealtı bölgesinde doğru tekne kiralama yaparken nelere dikkat etmeli?

 1. Tekne kiralama yapmadan önce tatile çıkacak kişi sayısına uygun tekne modelleri hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Piyasada bulunan modeller hakkında kısa bir araştırma yapılarak en uygun tür belirlenebilir.
 2. Tadı damakta kalacak bir tatil için kiralanacak teknede günlük temel ihtiyaçların karşılanmasına özen gösterilmelidir. Donanım ve ek özellikler açısından beklentilere uygun tekneler tatil planının konforunu en üst seviyeye taşır.
 3. Özel teknelerde kamara sayısına uygun tuvalet ve banyonun olup olmadığı önceden kontrol edilmelidir. Tekne büyüklüğüne uygun olarak hazırlanan ekipmanlar evdeki konforun tatilde de sürmesine yardımcıdır.
 4. Tatile katılacak yolcu sayısına uygun kamara ve yatak rezervasyonu önceden planlanmalıdır. Çift ve tek kişilik yatakların yer aldığı kamaralar aile ve arkadaş gruplarına uygun olarak rezerve edilebilir.
 5. Kiralık teknelerde kullanılan yakıt türü tatil bütçesinin belirlenmesinde önemli bir detaydır. Dizel yakıtla çalışan tekneler benzinli modellere nazaran çok daha ekonomiktir.
 6. Tekne kiralama seçeneğinin “kaptanlı mı kaptansız mı” olacağının tatil planı yapmadan önce belirlenmesi gerekir. Kaptanlı kiralanan teknelerde rota genel olarak bölgeyi yakından tanıyan kaptanlar tarafından belirlenir. Tekne kullanma deneyimi olan tatilciler ise istedikleri programı uygulama özgürlüğüne sahiptir.
 7. Dalış yapmayı planlayanlar derinlik göstergesi olan modellerden yana tercih kullanmalıdır. Av yapmaya meraklı olanlar için rezervasyon esnasında belirtmek kaydıyla her türlü ekipman tedarik edilebilmelidir.
 8. Kalabalık gruplar için tekne içinde günlük işleri düzenleyecek ve özellikle yemek hazırlığında yardım edecek eleman ihtiyacı olduğu gözden kaçırılmamalıdır.
 9. Salgın döneminde yapılacak rezervasyonlarda tatil boyunca sosyal mesafenin korunabilmesi için kapasiteye özen gösterilmelidir. Tekneler her yeni kiralama öncesinde dezenfekte edilerek güvenle yeni sahiplerine teslim edilmelidir.
 10.  Kişisel tercihlere en uygun modeli belirlemek için gösterilen hassasiyetin tatile çıkılacak olan arkadaş grubunun seçiminde de gösterilmesi, unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin üzerinde durması gereken konular arasında sayılabilir.

Günlük hayattan iş yaşamına, eğitimden tatil seçeneklerine kadar pek çok konuda değişikliğin yaşanmasına neden olan salgın günlerinde, farklı bir deneyim için aileye özel tekne alternatifleri değerlendirilebilir.

Her Bütçeye Uygun Özel Tatil Planlaması

Bu yaz otelde tatil yapmak istemeyenler için sunulan ekonomik ve sosyal mesafeye uygun alternatifler, doğayla iç içe bir planlama sunuyor. İzmir ve Urla’nın huzur ve doğal yazlık adresi olan Çeşmealtı, her geçen yıl daha popüler bir tatil mekânı olmayı hak ediyor. Sakinliğiyle meşhur olan bölge, korona sonrası güvenli seyahat yapmak isteyenlerin de tercihi… Masmavi denizi ve güneşiyle bir liman bölgesi olan Çeşmealtı;

 • Güvendik Tepesi
 • Klazomenai Antik Kenti ve
 • Karantina Adası gibi güzelliklerle herkesi büyülemeyi başarıyor.

Güvendik Tepesi; güneşin batışının bölgedeki en iyi izleneceği nokta olan tepe, etkileyici bir görüntüye sahip. Bölgeyi denizden keşfederken tatil planına eklenecek olan kara gezileriyle tatil tadı her yerde sürdürülebilir. Çam ağaçlarıyla kaplı ormanı, tahta bankları ve piknik alanlarıyla dikkat çeken Güvendik sırtları, dostlarla hoş sohbetin adresi olarak da gösterilebilir.

Klazomenai Antik Kenti; Urla ilçesinde yer alan tarihi kent, ziyaretçilerini tarihin derinliklerinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Çok sayıda fırın, ev ve ocak kalıntıları arasında gezerek yaz tatili bir kültür turuna da dönüştürülebilir.

Karantina Adası; Osmanlı Döneminde bulaşıcı hastalık taşıyanların bakıldığı ada, İzmir tatilinde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan önemli bir bölgedir.

Mavi Bayraklı Plajlar ve Dibi Görünmeyen Koylara Gezi Rotası

İzmir’e sadece 40 dakika uzaklıkta olan Urla, temiz deniziyle mavi bayraklı plajlara ev sahipliği yapar. Sanat sokağı gibi Ege Bölgesinin tüm özelliklerini barındıran mekânlar, bölgede tatil yapanların ilgi odağıdır. Bölgeyi cazip hale getiren doğal güzellikleri destekleyen tarihi miras, gördüğü ilgiyi hak eder konumdadır.

Haziran ayıyla birlikte bölgede artan deniz trafiği, tatil beklentilerinin değişmesiyle bu yıl en üst seviyeye ulaşmıştır. Koyların, av alanlarının ve bölgedeki irili ufaklı adaların yaz ayları boyunca en güzel manzaralara ulaştığı söylenebilir. Bölgede sonbahar ve kış aylarında da revaçta olan balık avları, tekne tatilinin daha geniş kesimlere ulaşmasına katkı sağlar.

Sabahın serinliğinde başlayan ve gece geç saatlere kadar süren günübirlik turlara katılanlar, koylarda verilen molalarda denizin tadını çıkarır. İzmir’de hijyenik tekne turu tatili tercih edenler günün 24 saat doğayla baş başa huzur dolu bir tatil deneyimi yaşayabilirler. Gün batımını koylarda karşılarken bütün bir yıl beklenen tatilin tadına varılabilir.

Sessiz ve Sakin Bir Rotanın Başlangıç Noktası: Çeşmealtı Limanı

Bölgenin turistik açıdan bakıldığında en yoğun olan yerlerinden birisi olan Çeşmelatı; denizi, plajları, tekneleri ve huzur dolu mavi rotasıyla dikkat çeker. Gün boyu denizde dinlenen tatilciler, akşam saatlerinde limana yanaşarak sessiz sokakları keşfedebilirler. Küçük kafeler, lezzetli yemekleriyle dikkat çeken mekânlar ve balık restoranları tatil keyfinin taçlanmasına katkı sağlar. Güvendik Tepesine çıkarak gün batımı seyredildikten sonra el değmemiş doğanın seyrine denizden devam edilebilir.

Çevreci özellikleriyle öne çıkan bölge, turistik geziler için en ideal tatil yerlerinden birisidir. Sakin doğal ortamın hüküm sürdüğü karaya ek olarak beğeni toplayan masmavi deniz, eşsiz koylarla buluşarak ziyaretçilerine en güzel tatili yaşatmak konusunda son derece cömert davranır. Hem konforlu hem de hijyenik bir tatil geçirmek isteyenlere sunulan sayısız aileye özel tekne alternatifleri değerlendirilerek bölgedeki yeşil doğa mavi deniz turuyla yakından tanınabilir.

Bir cevap yazın