Kültürü ve Deniz Manzarasıyla Kadıköy & Moda Turu

Kültürü ve Deniz Manzarasıyla Kadıköy İstanbul

“Taşı toprağı altın” olarak tanımlanan İstanbul, tarihinden gezilecek yerlerine, alışveriş imkânlarından kültürüne kadar her yanıyla diğer şehirlerden ayrılır.

Boğazın Güney Yakası

Boğaz’ın güney yakasında kalan Kadıköy, öncelikle manzarasıyla gönülleri fetheder. Geçmiş dönemde Kalkedon olan anılan Kadıköy;

  • Moda’dan Yoğurtçu Parkı’na
  • Kurbağalı Dere’den Kalamış’a kadar her yeriyle prestijin temsilcisidir.

Ulaşımın çok kolay olduğu Kadıköy, ziyaretçilerini rıhtımda Başöğretmen Atatürk ve Altıyol’da Boğa Heykeliyle selamlar.

Kadıköy ve Moda’da Gezilecek Yerler

Tarihi Vapur İskelesi ve Moda Sahili

Güneşin kemikleri ısıttığı bahar günlerinde Marmara Denizi kıyısında yürümek herkese keyif verir. Tarihin simgesi niteliğinde olan Moda iskelesi, yakın zamanda tadilat geçirmiş ve yeniden kullanıma açılmıştır. Küçük molalar için Moda Aile Çay Bahçesi tercih edilebilir.

  • Lezzet konusunda tek rakibi kendisi olan Dondurmacı Ali Usta, denenmesi gereken tatlar arasında ilk sıraya yerleşebilir.

Barış Manço Evi

“Moda 81300” olarak bilinen adres pazartesi günleri, resmi ve dini bayramlar dışında her gün ziyaret edilebilir. Barış Manço’nun plak koleksiyonundan kıyafetlerine, ödüllerinden çok değer verdiği piyanosuna kadar pek çok eşya gezisinde sanata yer ayırmak isteyenlerin ilgi odağıdır.

Moda Parkı

Avrupai havasıyla dikkat çeken park, yürüyüş yoluyla birleşir. Havanın müsait olduğu günlerde çimlere uzanıp müzik yapan gençlere ve parklarda neşeli çığlıklar atan çocuklara eşlik etmek mümkündür.

Yoğurtçu Parkı

Modadan keyifli bir yürüyüşle Kalamış’a doğru giderken yol Yoğurtçu Parkı’na çıkar. Ağaçların gölgesinde sahile paralel uzanan ince park, Yunus Emre heykeliyle zenginleşir ve değer kazanır.

  • Parkın sonunda gezginleri Şükrü Saraçoğlu Stadı, Alex De Souza ve Lefter Küçükandonyadis heykeli karşılar.

Süreyya Opera Binası

Boğa Heykelini yukarı doğru takip edenler Süreyya Operası’nı kolayca bulur. Dekorasyonuyla kendi başına bir sanat eseri değerinde olan bina, uzun yıllar sinema olarak kullanılmıştır. Belediye tarafından yenilenen bina halen opera gösterilerine ev sahipliği yapar.

Haydarpaşa Garı, Bağdat Caddesi, Salı Pazarı ve İskele Sokak üzerinde kurulu tarihi eser niteliğindeki apartmanlar Boğaz kıyısına değer katar. 

Bir cevap yazın