Latin Amerika’nın Avrupası Şili Rehberi

Latin Amerika’nın Avrupası Şili Rehberi

SANTİAGO, ŞİLİ

Santiago Şili’nin başkenti konumunda Pasifik okyanusu boyunca uzanan ve ülkenin orta konumunda denize 1,5 saat uzaklıkta olan bir şehir.

And dağları ile çanak şeklinde çevrili olan şehir, bu coğrafik konum yüzünden sürekli artan nüfus ve bununla aynı oranda artan araç sayısı, endüstriyel hava kirliliği sorunları ile karşı karşıya kalmış durumda. Her ne kadar hava kirliliği için çeşitli önlemler alınmış olsa da bu yıl boyunca şehrin üzerinde bir sis tabakasının asılı durmasına engel olamıyor.

Şehrin zenginleri ise, dağların ardındaki havası nispeten temiz olan kırsal bölgelere taşınıyor.

Santiago kenti ülkenin başkenti ve aynı zamanda ekonomik bir şehir, Şili ülkesi için “Şili Latin Amerika’nın Avrupası” deniyor. Bunun en önemli nedeni ise, yeni yatırımlara, liberal ekonomiye ve yabancı sermaye ya da yabancı iş gücüne açık olması.

Şirketlerin yer aldığı şehrin finans merkezi oldukça modern binalarla dolmuş durumda.

Santiago kenti, Latin Amerika ortalamasının fazlasıyla üzerinde planlı kurulmuş ve yaşam kalitesinin de fazla olduğu bir şehir. Ulaşım ve trafik ağları şehir içinde düzgün bir şekilde organize edilmiş, metrosu ve bisiklet yolları dahi olan kentte, bakımlı bahçelere ve parklara sık rastlamanız mümkün.

Güvenlik problemi fazla olmayan makul seviyelerdeki Santiago’ da lezzetli yemekler bulabileceğiniz pek çok restorana rastlayabilirsiniz. Fakat ilk olarak sandviç restoranlarını deneyebilirsiniz. Şili’nin meşhur şaraplarından da tadım yapmadan ya da dönüş yolunda almadan olmaz.

Santa Lucia Tepesi ve Palacio de La Moneda mimari açısından görülebilecek noktalar arasında. Ayrıca görkemli Santiago Metropolitan Kathedrali ve San Cristobal Hill Hayvanat Bahçesi gezilecek diğer yerlerden.

Alışveriş yapmak isterseniz Costanera Center ı ziyaret edebilirsiniz.

Teleferik gezisine çıkmak için gitmeniz gereken yer, Santiago Metropolitan Park. Şehir kültür açısından da fazlasıyla zengin, gezilebilecek çok sayıda müze bulunuyor. Kayak turizmi olan ve kış sporlarının da yapıldığı Santiago’da eğlenmek isterseniz, Fantasilandia hız trenlerinin ve çeşitli eğlence araçlarının bulunduğu bir tema park.

Son olarak not niteliğinde eklemek gerekirse; Santiago, Mapocho nehrinin kıyısında, And Dağları‘nın eteklerindeki bir düzlükte kurulmuş, trafik ve sanayileşmenin yoğun olması sebebiyle hava kirliliğinin yaşandığı bir kenttir. Bu nedenle, özellikle kış mevsiminde, çoğu zaman kentin doğu sınırlarını oluşturan çevredeki dağ sıralarını görmek dahi zorlaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.