Lefkoşa Gezi Rehberi

Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs devletinin başkenti ve en büyük şehridir. Bölünmüş Lefkoşa şehrinin kuzey kısmıdır ve Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yönetilmektedir. Bugün Kuzey Kıbrıs bir devlettir ve başkenti Lefkoşa’dır.


Lefkoşa Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Bölge: Kuzey Kıbrıs
Alan: 111 km2
Dil: Türk – Yunan, Kuzey Kıbrıs
Ortalama sıcaklık: 19 °C
İklim: Sıcak yarı kurak iklim
Bitki örtüsü: Maki
GMT arasındaki fark: UTC +3
Telefon Kodu: +357 22
Para birimi: Euro-TL
Ercan Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım
Havalimanı Lefkoşa şehir merkezine 23 km uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezi ile havalimanı arasında KIBHAS tarafından işletilen bir shuttle servis bulunmaktadır. Ücret 7 TL ila 12 TL arasında değişir. Şehirde otobüs, minibüs ve taksi hizmetleri mevcuttur. Kuzey Kıbrıs’ta trafik sol şeritte olup, yerel veya uluslararası ehliyet kullanılabilir.


Lefkoşa’yı Ziyaret Edecek En İyi Zaman


Şehirde uzun ve aşırı sıcak yazlar yaşanır. Yaz aylarında neredeyse hiç yağmur yağmaz. Kışlar ılıman ve bazen serindir ve ayrıca çoğunlukla Ekim ve Mart ayları arasında yağışlıdır. Eğer plaj tatili istiyorsanız, Mayıs ve Ekim ayları arasında Lefkoşa’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Lefkoşa Gezilecek Yerler


Lefkoşa tarihi önemi olan turistik bir şehirdir. İşte oradayken görmeniz gereken yerlerin bir listesi.


Selimiye Camii


Bu bina eski bir gotik kilise olan Ayasofya Katedrali’nden uyarlanmıştır. Bu dönüşüm, 1500’lerde Osmanlı işgalinden sonra gerçekleşti. Orijinal Hıristiyan yapısı, Haçlı Seferleri sırasında Lüzinyan tarafından başlatılmış, ancak adanın en önemli kilisesi olmasına rağmen hiçbir zaman tamamlanamamıştır.


Ledra Caddesi

Geleneksel olarak Lefkoşa’nın ana alışveriş bölgesi olan Ledra Caddesi, 1963’teki Kanlı Noel’den sonra Kuzey ve Güney Lefkoşa arasındaki militarize sınırlarla kapatıldı. Sokak 2008’de yeniden açıldı ve şimdi yeniden bir ticaret merkezi haline geldi. Ledra Caddesi üzerinde, 11. kattaki Shacolas Kulesi, şehrin geniş manzarasına ve peyzaj boyunca kuzey-güney BM tampon alanına sahip büyük bir gözlem kulesine sahiptir.


Gazimağusa Kapısı


Osmanlı’nın Kıbrıs’ı işgalinden önceki yıllarda Venedikliler Lefkoşa’nın savunmasını desteklediler. Şehirde inşa ettikleri surları ve geçitleri görmek mümkündür. Gazimağusa Kapısı, bu antik savunmaların en etkileyici kısımlarından biridir ve Girit’teki Lazaretto Kapısı’nın tam bir kopyasıdır.


Bizans Müzesi


Aziz John Katedrali’nin arazisindeki Bizans Müzesi, yaklaşık 1500 yıllık bir Bizans sanat sergisidir. Ayrıca 800 ile 1900 yılları arasına tarihlenen 230 adet ikona bulunmaktadır. Bu muhteşem tabloların yanı sıra bir koleksiyon, kitap koleksiyonu ve kutsal çömlekler de burada görülebilir.


Halk Sanatları Müzesi


Müze 1930’larda kuruldu. Projenin amacı, makinelerde seri üretime geçildikten sonra, el yapımı işlemeler, metal işleri, danteller, çömlekler, tekstil ürünleri ve daha fazlasını yapmaktı.


Lefkoşa’da Nerede Kalınır?


Konaklama seçeneklerinin oldukça fazla olduğu bir şehirdir. Bütçe dostu oteller arasında Kypros Konaklama, Xanthis Hostel Lefkosia City Center bulunmaktadır. Cleopatra Hotel ve Hilton Park Lefkosia, daha lüks seçeneklere güzel örnekler.


Lefkoşa’da Ne Yenir?


Şehirde Türk mutfağından ve genel olarak Akdeniz mutfağından çeşitli yemekleri bulabileceğiniz birçok restoran bulunuyor. Şehrin mutfağında, sıklıkla servis edilen deniz ürünleri ve salataların yanı sıra dünya mutfağı ve zincir restoranlar bulacaksınız. Bir Lefkoşa’lının gözünden Lefkoşa’yı görmek için Ledya Caddesi civarında bir fincan geleneksel Kıbrıs kahvesi içmeniz gerekiyor. Kahvenizi bitirdiğinizde fincanın dibinde bir kalıntı olduğunu göreceksiniz. İçmemeye dikkat edin!


Lefkoşa’da Alışveriş


Ledya Caddesi’nde dünyaca ünlü markaların ürünlerinin yanı sıra çeşitli hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Şehirde ayrıca Lefkoşa Mall, The Mall Of Cyprus, Lefkoşa Açık Pazar, Bandabulya Belediye Pazarı gibi birçok alışveriş merkezi ve çarşı bulunmaktadır.


Lefkoşa Gece Hayatı


Lefkoşa’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Dünyanın her yerinden turistler Kıbrıs’ın gece hayatını görmeye geliyor. Barlar, gece kulüpleri, disko ve kulüp kültürü çok gelişmiştir. Rose Afrodit NightClub ve Malishka Night Club, eğlence için en iyi seçeneklerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın