MERSİN’İN SAKLI CENNETİ YERKÖPRÜ

Yerköprü Şelalesi Mersin’in pek fazla bilinmeyen saklı cennetlerinden biri .

Doğa severlerin yeni uğrak yerlerinden olan  Yerköprü Şelalesi, Mut ilçe merkezine yaklaşık 35 km. uzaklıkta bulunan doğal bir şelale.Çok dar bir kanyondan aşağıya, yaklaşık 30 m. yükseklikten akan kaynak suyunun döküldüğü noktada, geniş bir mağara ve göl bulunmakta.Şelaleden dökülen suların beslediği yemyeşil bitki örtüsü ve yosunlar görsel bir şölen sunuyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce koruma altına alınan Yerköprü Şelalesi  03.05.2001 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillenmiş.Parkın girişinde küçük bir miktar ödeme alınıyor.

 Ziyaretçilerin şelaleye ulaşmak için, tabiat parkı girişinde arabalarını parkederek, şelaleye kadar yaklaşık 20-30 dakika yürümeleri gerekiyor.Yürüyüş zor olsa da, derin bir kanyonun üzerindeki kırmızı boyalı köprüden geçerken, aşağıdaki nehirden turkuaz rengi suyun akışını izlemeye ve yemyeşil ormanı, masmavi gökyüzünü seyretmenin keyfi doyamayacaksınız.Tabiat parkında avlanmak yasak olduğu için, korunma ve çoğalma imkanı bulan serin tatlı su balıklarının yüzüşünü izleyebilirsiniz.

Yürüyüşün sonunda şelaleye ulaşınca, yorgunluğunuza değdiğini göreceksiniz.Şelalenin döküldüğü yere yakın bir noktaya kurulan seyir terasından, şelaleyi, arkasındaki mağaranın girişini, yemyeşil yosunların oluşturduğu sarkıtları ve gölde yüzen balıkları seyretmeye doyamayacaksınız.Teras bol bol fotoğraf çekmek için çok iyi bir noktaya konumlandırılmış.Burada sadece yerli doğaseverleri değil, Rus, Arap, Kazak gibi pek çok farklı milletten turistlerle karşılaşırsanız şaşırmayın.

Terastaki seyrinizi tamamladıktan sonra dilerseniz şelalenin döküldüğü noktadan daha yukarıya doğru bir gezinti yapabilirsiniz. Bu güzergahta da yürüme patikaları ve oturma bankları yapılmış. Doğayla içiçe olmanın tadına varacaksınız.

Yerköprü Şelalesi’nden dönüş alıp arabanıza doğru yürürken birazcık yorulacağınızı bilmelisiniz.Çünkü giderken indiğiniz vadiyi, haliyle çıkışta yukarı doğru tırmanmanız gerekiyor.Yaşlılar ve çocuklular için biraz zor oluyor tabi.Ama, gözünüzü korkutmayın.Ağır ağır, dinlenerek çıkmak mümkün. 

Gezinin sonunda iyi ki gelmişim dedirten ve herkesin görmesini isteyeceğiniz bir yer Yeköprü Şelalesi.

Bir cevap yazın