Öksürük ne kadar ciddi? Hakkında endişelenecek 7 kötü öksürük

Bebeğinizin öksürüğünün sadece soğuk olduğunu varsaymayın – daha tehlikeli bir şey olabilir. Bakacağınız ve ne yapacağınız.

Aileniz bir sezonda kaç tane çorba ve kase çorbasının geçebileceği şaşırtıcı değil mi? Bununla birlikte, çocuğunuzun öksürüğünün sadece soğuk olduğunu, daha ciddi bir şey olabileceğini varsaymayın. İşte ne zaman endişelenecek ve ne yapmalı.

Havlayan Öksürük

Çocuğunuz burun tıkanıklığıyla yattı ama birkaç saat huzur içinde uyuyordu. Aniden, bir sonraki odada havlayan bir mühür gibi duran şeyleri duyuyorsun. İçeri gir ve nefesini yakalamak için yürümeye başlayan çocuğunu buluyorsun.

 

 

Muhtemelen buna neden olabilir: Krup, larinks (ses kutusu) ve trakeada (nefes borusu) iltihaplanmaya neden olan viral bir hastalıktır . Ekim ve Mart ayları arasında en yaygın olanıdır ve genellikle 6 aylıktan 3 yaşına kadar olan çocukları etkiler. Öfke öksürüğü genellikle gün içinde iyileşir, ancak daha sonra geri döner ve yürümeye başlayan çocuğunuzun öksürdüğünü fark edebilirsiniz. Çocuğunuz solunduğunda, yüksek perdeli ıslık sesi (stridor denir) yapabilir. Bazı çocuklar soğuk olduğu her zaman krupiye gitme eğilimindedir.

Nasıl yardımcı olursunuz: Çocuğunuz havlamayı uyandırdığında, onu toplayın ve dışarı çıkın – soğuk hava genellikle solunum yollarında rahatlamaya yardımcı olur. Ya sıcak duş açmak ve sıcak, nemli hava da ona nefes yardımcı olabileceğinden, 15 ila 20 dakika süreyle buharlı banyoda çocuğunuzla oturup diyor Ebeveynler danışman Jennifer Shu, MD, Pediyatri American Academy of editörü Baby ve Çocuk Sağlığı . Çocuğunuz gerçekten nefes almakta zorlanıyorsa ya da her nefeste daha da kötüleşen ya da beş dakikadan fazla süren stridor varsa 911’i arayın. Ataklar arasında serin bir nemlendirici kullanınodasında ve bol sıvı içerdiğinden emin ol. Krup genellikle kendi başına giderse de, şüphelendiğinde daima doktorunuzu arayın. Son zamanlardaki araştırmalar, doktorların sadece şiddetli grup için reçete ettiği bir doz oral steroidin de daha hafif vakalar için yararlı olabileceğini bulmuştur.

Balgam Öksürük

Çocuğunuzun öksürüğü mukus gibi görünüyor ve aynı zamanda burun akıntısı, boğaz ağrısı, sulu gözleri ve kötü bir iştahı var.

Muhtemelen buna neden olur: İlk iki gün içinde en kötü (ve çoğu bulaşıcı) olmasına rağmen, bir ila iki hafta sürecek olan soğuk algınlığı . Ulusal Allerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ne göre, çocuklar yılda ortalama altı ila on kez soğuk algınlığına sahip olurlar, bu nedenle bu kıştan birkaçını bekleyebilirsiniz.

Nasıl yardımcı olunur: Soğuk algınlığı virüslerden kaynaklandığından, antibiyotikler yardım etmeyecektir – çocuk doktorunuzdan reçete yazmasını isteyin. (Çocuğunuzun sürekli yeşil sümük ve ateşi varsa doktorunuzu arayın, çünkü bir bakteriyel sinüs enfeksiyonu geliştirmiş olabilir .) Çocuğunuz burnunu uçurmak için çok gençse, salin burun damlaları ve yardımcı olması için bir ampul şırıngası kullanın. mukusu temizleyin ve öksürme olasılığını azaltın. Soğuk bir nemlendirici kullanarak ve ona sıcak bir banyo veren de yardımcı olabilir. Çocuğunuzun bir havluda bir miktar buhar yutmasına izin vermek isteyebilirsiniz, ancak doktorunuza tavsiye etmediği sürece, ovucuyu doğrudan cildine koyma. Ayrıca çocuğunuza herhangi bir reçetesiz ilaç vermeden önce doktorunuza danışın ve öksürük damlalarını emecek kadar yaşlı olup olmayacağını sorun.

Kuru, Gece Öksürük

Çocuğunuzun rahatsız edici bir öksürüğü vardı ve tüm kış boyunca. Her gece ve etrafta koştuğu zaman daha da kötüleşiyor.

Muhtemelen buna neden olur: Astım, akciğerlerdeki hava yollarının iltihaplandığı ve daraldığı kronik bir durumdur ve fazla bir mukus üretirler. Ebeveynler genellikle hırıltılı astımın birincil belirtisi olduğunu düşünmelerine rağmen, özellikle gece olmak üzere bir korsan öksürük çocuğun tek semptomu olabilir. Cleveland Kliniği Çocuk Hastanesi’nde pediatri yardımcı doçenti Dr. Debbie Lonzer, “Akciğerlerdeki mukus, çocukları öksüren küçük bir gıdıklanma yaratır . Diğer kırmızı bayraklar: Öksürük egzersiz, alerji, soğuk algınlığı veya soğuk hava tarafından tetiklenir. Çocuğunuz genç veya zayıfsa, göğsünü nefes alırken mağarada görebilirsiniz.

Nasıl yardım edeceğiniz: Astımdan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın. Yeterince yaşlı olan çocuklar (genellikle 5 veya 6 yaş) akciğer fonksiyonunu test etmek için özel bir tüpe üflerler. Küçük çocuklarda tanı koymak için, doktorlar genellikle çocuğun muayenesine ve ebeveynlerin semptomların paternine ve ailede alerji veya astım öyküsü ile ilgili raporlarına güvenirler. Hafif vakaları olan çocuklar, bir saldırı sırasında inhale bronkodilatör ilacı alabilirken, orta ve şiddetli astımı olan çocuklar da günlük koruyucu ilaçlara ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzun hiç bir zaman nefes almakta zorlandığı ya da konuşamadığı, yiyeceği ya da içemeyeceği durumlarda 911’i arayın.

Sefil Öksürük

Hayatında ilk kez, çocuğunuz oynamak için çok silinmiştir. Zayıf, boğuk bir öksürük, yüksek ateş, kas ağrıları ve burnu ağrıyor.

Muhtemelen buna neden olur: İnfluenza, aksi halde grip olarak bilinir , solunum sistemine saldıran viral bir hastalıktır . Grip, çocuklarda uzun bir kuluçka dönemi geçirir, böylece hastalanmadan birkaç günlüğüne virüsle dolaşabilir, arkadaşlarıyla ve aileleriyle paylaşabilirler. Dr. Lonzer, “Bu, küçük damlacıklar aracılığıyla yayılır, bu yüzden bir sınıf arkadaşı sadece bir kez hapşırdığında, grip virüsü odaya uçar” diyor.

Nasıl yardımcı olunur: Bol miktarda sıvı, asetaminofen ya da 6 aydan büyük çocuklarda, ibuprofen, ateşi düşürmek ve ağrılarından kurtulmak için süt veya süt verin. Gelecek yıl, grip aşısı olduğundan emin ol.

Öksürük
Küçük olan bir kaç günlüğüne soğuktu, ve şimdi onun öksürüğünün sesi, ıslık sesi var. Hızla nefes alıp veriyor ve çok sinirleniyor.

Muhtemelen buna neden olur: Bronşiyolit, bronşiyollerin enfeksiyonu , akciğerlerdeki en küçük hava yolları. Şiştiğinde ve mukusla dolduğunda, bir çocuğun nefes alması zordur. En sık görülen neden solunum sinsityal virüsüdür (RSV olarak bilinir). Bronşiyolit genellikle kış aylarında genç bebekleri vurur, diyor Los Angeles Üniversitesi, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde pediyatri profesörü Allan Lieberthal .

Nasıl yardım edin: Çocuğunuz nefes almakta veya içmekte zorlanıyorsa hemen çocuk doktorunuza başvurun. Doktorunuz bronşiyoliti fizik muayene ve ayrıntılı bir öykü ile teşhis edebilir. Çocuğunuzu bol sıvı tüketmeye ve içmeye teşvik edin. Kılavuzlara göre çocukların çoğunun ilaçlara (bronkodilatörler, antibiyotikler veya steroidler) ihtiyacı yoktur. Ciddi durumlarda, bir çocuğun oksijen, sıvı veya ilaç almak için hastaneye yatırılması gerekebilir.

 

 

Öksürük Öksürük
Çocuğunuz bir haftadan uzun bir süre soğuk algınlığı geçirdi ve şimdi öksürük uyuyor, bazen tek bir nefeste 20 kattan fazla öksürecek. Öksürükler arasında nefes almakta zorlanıyor ve nefes alırken garip bir boğmaca sesi çıkarıyor.

Muhtemelen buna neden olur: Son zamanlarda yükselişe geçen boğmaca . Boğmaca olarak adlandırılan bakteriler, solunum yollarının iç yüzüne saldırır, hava yollarını daraltan – ve hatta bazen de – engelleyen şiddetli iltihaplanmalara yol açar. Henüz tam olarak immünize edilmemiş çocukların büyük olasılıkla boğmacaya yakalanma olasılıkları vardır (beş doz DTaP aşısı genellikle 2, 4 ve 6 aylarda, 15 ila 18 ay arasında ve 4 ila 6 yıl arasında). Ancak, genç bebekler en büyük risk altındadır. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde pediatri profesörü Gordon Bloomberg, “6 aylıktan küçük bebekler, karakteristik boğmaca gürültüsü yapmak için akciğerlerinde yeterli güce sahip değiller, bu nedenle ebeveynlerin algılaması daha zor” diyor .Louis’de. Bunun yerine, öksürükleri gagging veya kusma ile sonuçlanan sürekli patlamalara yol açabilirler, kısa bir süre nefes almayı durdurabilirler ve dudakları morlaşabilir çünkü yeterince oksijen alamıyorlar.

Nasıl yardımcı olunur: Boğmacadan şüphelenirseniz hemen doktorunuzu arayın. 6 aylıktan küçük bebeklerin hastaneye yatırılması gerekecektir. Enfeksiyon antibiyotiklerle tedavi edilir ve evdeki diğer yetişkinler ve çocuklar hastalanmamak için koruyucu antibiyotiklere ve güçlendirici atışlara ihtiyaç duyabilirler. (Boğmaca aşırı derecede bulaşıcıdır ve bağışıklık, bağışıklamadan beş yıl sonra başlayacaktır.) Antibiyotikler, eğer yeterince erken başlamışlarsa, yaklaşık beş gün sonra enfeksiyonu temizleyecektir, ancak çocuğunuzun öksürüğü, aylar boyunca oyalanmaya başlayabilir ve alındığında geri dönebilir. sonraki solunum yolu enfeksiyonları.

Gerçekten Brüt Öksürük
Çocuğunuz bir hafta boyunca soğuktu ve daha da kötüye gidiyor. Öksürüğü ıslak ve balgamlıdır ve nefesi normalden daha hızlıdır.

Muhtemelen buna neden olur: Pnömoni, içinde bir virüs veya bakteri akciğerleri işgal eder ve sıvıları doldurur. Dr. Lonzer “Çocuğun akciğerinden sıvı almayı denediği için, bir zatürre öksürüğü oldukça çirkin olma eğilimindedir” diyor. “Bu, hacking-up-goobers bir.”

Nasıl yardımcı olursunuz : Çocuk doktorunuz pnömoniyi fiziksel bir muayene ile teşhis edebilir, ancak çocuğunuzu bir X-ışını için göndermesi gerekebilir. Düşük oksijen seviyesini kontrol etmek için bir oksijen-doygunluk testi (çocuğunuzun parmağının etrafına bandaj benzeri bir şerit yerleştirerek) yapabilir. Doktor, test sonuçlarından pnömoninin bakteriyel olduğunu tespit ederse, antibiyotikleri reçete edecektir; viral pnömoni rotasını yönetmelidir. Pnömoni genellikle evde tedavi edilebilir, ancak şiddetli ise, çocuğunuzun birkaç gün hastanede kalması gerekebilir.

  • Basit Öksürük Soothers
    Bol bol su
    Burun aspiratörü
    Tavuk çorbası
    Serin-nemlendirici nemlendirici

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın