ORTA AMERIKA SEYAHAT REHBERI

Orta Amerika’yı seviyorum! Pasifik ve Atlantik Okyanusları ile çevrili olan Orta Amerika’nın ince kara köprüsü, Meksika’dan Güney Amerika’ya kadar uzanır ve Guatemala, Belize, El Salvador, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika ve Panama olmak üzere yedi ülkeden oluşur. 1980’lerde siyasi ve sivil huzursuzluk çoğu turisti uzunca bir süre uzak tuttu, ancak bu itibar değişmeye başladı. Orta Amerika sırt çantalı gezginler için en popüler bölgelerden biri haline geliyor (ve Panama ve Kosta Rika durumunda Amerikan emeklileri). Bölgedeki yağmur ormanları keşfedilmemiş Maya kalıntıları ve yaban hayatı ile doludur, plajları sörf yapmak için harika ve kayalıkları dalış için harika. Bölgede konaklama, yiyecek ve ulaşımın hepsi ucuz ve bütçeye uygun bir gezginin rüyası.

Görülecek ve Yapılacak Diğer Şeyler
Ülkeye özgü kılavuzlar her bölge hakkında derinlik kazanmaktadır. Bununla birlikte, işte benim bölgesel vurgularım.

1. Antigua, Guatemala’ya gidin

İspanyol Amerika’nın en iyi korunmuş sömürge şehirlerinden biri olarak kabul edilen Antigua ( Guatemala’da ) sırt çantalı gezginler için önemli bir seyahat noktasıdır. Daha uzun kalmak için bir sebep isterseniz pub, restoranlar, kafeler, pansiyonlar ve hatta İspanyol okullarının tonları var!

Dalmaya başlayın (veya öğrenin)

Orta Amerika’nın kıyılarında birçok mercan resifinin ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle, dalış çok popülerdir. Açık renk görünümü, balıkların renkleri ve çeşitliliği sizi şaşırtıracaktır. Burada dalış Karayipler ve Meksika’nın büyük bölümlerinden daha ucuzdur . Popüler dalış ülkeleri Panama, Honduras ve Belize’dir. İki tanklı bir dalış için 50-100 USD, sertifikasyon rotanız için birkaç yüz dolar ödemeyi düşünün.


Kahve plantasyonlarını gezin

Tüm bölge kahvesi için bilinir, özellikle Kosta Rika ve Panama. Turuna tarlaları , aldı ve zemin ve fasulye yetiştirilir nasıl bakın. Ayrıca, ağır indirimli fiyatlarla taze kahve toplayabilirsiniz. Monteverde, Kosta Rika’lı olmak için en iyi kahveyi buldum … ve hatta kahve sevmiyorum! Ama ben içtim – tadı çikolata gibiydi!


Chichicastenango’yu ziyaret et

Guatemala’ya gelen çoğu insan , Orta Amerika’daki en büyük yerli pazarı olan Chichicastenango’yu ziyaret ediyor . Çoğu tezgahta el işleri, battaniye, seramik ve hediyelik eşyalar bulunur ve bu pazarlar çoğu zaman az miktarda yerel yemek bulmak için en iyi yerlerdir.

Müzeleri gezin

Bölgedeki birçok şehir, müzelerle, özellikle de Maya uygarlığına saygı duyanlarla dolu. San José’deki Altın Müze , Kosta Rika büyüleyici. Mayanın eserleri için Copán Köy Arkeoloji Müzesine gidin (7 ABD Doları giriş kabul edilir).

Herrera Bahçeleri ve Koruma Projesi

Burası 250 hektarlık bir rezerv. Kosta Rika, Puerto Jimenez’de bulunan uzun vadeli ve devam etmekte olan bir ağaçlandırma projesidir. Site, 5 km’den fazla bahçe parkurları ve yaklaşık 16 km’lik belirgin orman yolu içeriyor. Kuş gözlemciliği, botanik ve ağaç tırmanışı için rehberli turlar yapabilirsiniz. Kabul $ 7 USD kişi başı ve rehberli turlar 40 $ USD ve son birkaç saat.

San Blas Adalarını yelkenleyin

Panama’daki bu takımadalar 378 adadan oluşur ve keşfedilecek yerler arasındadır. Bir gün, hatta bir hafta boyunca yelken gezisi yapmak süper eğlencelidir. Görülecek inanılmaz deniz manzarası, hem görülecek büyüleyici insanlar, hem de renkli resifler vardır. Kontrol etmek için bir sürü yaban hayatı var ve tekneler sık ​​dalış yapıyor ve tüplü dalış duruyor. Bu geziler, bütçeye uygun yolcularla popülerdir ve ülkenin herhangi bir yerinde organize edilebilir. 4-5 günlük bir seyir için 500 doların üzerinde harcama yapmayı bekleyin.

Nikaragua’da bir yanardağla ininiz

Kum pisti ile volkan yatılı arasındaki fark nedir? Genç ve aktif bir yanardağ olan Cerro Negro, turistlere çakıltaşı yamaçlarını organize bir tur vesile ile kullanma imkânı sunuyor. Yaklaşık bir saat süren tepeye çıkmanız gerekecek, bu nedenle tırmanmaya ve kirli olmaya hazır olun! Yarım gün gezi ücreti yaklaşık 30 USD.

Dalış Mavi Delik

Belize’deki bu yer , Deniz Feneri Reef sisteminin bir parçası ve 480 feet derinliğe yakın mükemmel dairesel delik. Su neredeyse tamamen hareketsizdir, bu nedenle görünürlük yaklaşık 200 feet’tir. Mavi delik, dalmak veya şnorkel yapmak için mükemmel bir yer ve dünyanın en iyi doğal yerlerinden biri olarak kabul edilir!

Treetops’tan yürüyün

Kosta Rika’daki Yağmur Yapıcı Hava Yürüyüsü, Orta Amerika’da inşa edilecek ilk anten yoluydu ve bölgedeki en büyük ariel yürüyüş yollarından biri olarak hala kabul edilmektedir. Geçitte en üst noktada kendinize yerden 20 kat yukarıda bulacaksınız. Turlar 45.000 CRC’den başlar ve iki hafif yemek içerir.

Yazar: netistanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir