Sakarya Gezilecek Yerler

Sakarya Gezilecek Yerler listemizin ilki, “Şehrin içinde orman keyfi” sloganı ile yola çıkılarak 2006 seneninde hizmete açılan Ormanpark 18 dönümlük alana sahip, dişbudak ağaçlarının bulunduğu tamamiyle natürel bir mekan olma özelliği taşıyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Belpaş tarafından işletilen Ormanpark çağdaş mimarisi ve natürelliği ile huzurlu bir ortama sahip. 70 araçlık otoparkı olan Ormanpark Lokanta, Dört Mevsim Kafeterya, Sade Kahve ve Köy Kahvaltısı olmak üzere konuklarını 4 değişik alanda ağırlıyor. Hafta sonları devasa ağaçlar altında köy kahvaltısı yapmak oldukça keyifli oluyor.

2 – KENTPARK
Şehir merkezinde, Daha önceki Tarımsal Donatım Müessesesi Fabrikası arazisinin yeşil alana dönüştürülmesiyle oluşan Kentpark, Adapazarı halkının yorucu şehir hayatından kaçıp soluk alabilecekleri bir mekân haline getirildi. Pek çok yürüyüş alanına sahip Kentpark yanında bulunan Çark Deresi sayesinde her mevsim yemyeşil. Tam orta yerinde devasa bir gölet bulunan ve bu gölet üzerindeki adacıklardaki ağaç gölgeleriyle serin ve huzurlu bir ortamın sunulduğu parkta spor yapmak için de faklı bölümler de bulunuyor. Gölet’te deniz bisikleti le gezinti yapılabiliyor. Adapazarı, Sakarya gezilecek yerler listemizin ilki olan Kentpark’taki kıl çadırın sedirlerle şekillendirilmiş ambiyansında çayı, kahvesi, enfes kumpiri, gözlemesi ve bardakta tarhanasıyla natürel güzellikler içerisinde kır keyfini yaşatılıyor. Konser organizasyonları başta olmak üzere bir hayli etkinliğe de hane sahipliği yapan Kentpark, Adapazarı halkının en fazla seçenek ettiği dinlenme mekânlarından biri.

3 – KARASU
Sakarya Nehri’nin Karadeniz ile buluştuğu noktada bulunan Karasu’da deniz nehir irtibatına yakın mesafede pek çok kafe lokanta ve balıkçı bulunuyor. Balıkçı tekneleri bu bölgeyi liman olarak kullanmış, hem nehir kenarında hem Karadeniz sahilinde dolaşmak oldukça keyifli oluyor. Yaz aylarında Adapazarı Sakarya’da denize girilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen yer olan Karasu bu arada Sakarya’nın tek mavi bayraklı plajı olma özelliğini taşıyan Karasu Sahil Park Plajı’nı da bünyesinde barındırıyor.

4 – MADEN DERESİ
Kayın, gürgen, kestane, meşe, çınar, kavak ormanları ve fındık bahçeleri ile çevrili olan Maden Deresi, Sakarya’nın Karadeniz kıyısında yer alan Kocaali ve Karasu kazaları arasında bulunuyor. Burada bulunan kanyon yazın aşırı sıcaklarında dahi oldukça serin bir abuhava yaratıyor. Oluşan nehir, gür ağaçlık alan, serin hava insanları tabiat ile başbaşa bırakıyor ve bu vaziyet yakın ve uzak etraf için ideal bir piknik ve dinlenme alanı oluşturuyor.

5 – ACARLAR LONGOZU
Sırada Sakarya’da Doğada Gezilecek Yerlerden biri olan Karasu’ya çok yakın mesafede olan Acarlar Longozu var. Burası 1. derece Doğal Sit Alanı olarak savunma altına alınmış Türkiye’nin en büyük longozu. Longoz dediğimiz olay denize doğru akan derelerin ağzının kumla kapanması neticesi oluşan göl ve ormanın iç içe girdiği özel bir eko sistem. Acarlar Longozu üzerinde boylu süresince uzanan tahta yol boyunca güzel manzara eşliğinde huzurlu bir yürüyüş yapmak oldukça keyifli.

6 – POYRAZLAR GÖLÜ
Daha önceki Adapazarı Karasu yolunun 10. kilometresinde yer alan Poyrazlar Gölü, çevresi yeşil tepeler ve ormanlarla çevrili oldukça büyük bir göl. 1. derecede doğal sit alanı olan göl doğa içinde bir gün geçirmek, bisiklet sürmek ve piknik yapmak isteyenler için ideal. çevresinde onlarca piknik masası bulunan, mangal yakmanın ve balık tutmanın serbest olduğu Poyrazlar Gölü’ne İstanbul’dan özel araçla 2.5 saatte erişilebiliyor.

7 – KIRKPINAR, SAPANCA GÖLÜ
Adapazarı’na Yakın Gezilecek Yerler listemizin sonuncusu Kırkpınar, Sapanca Gölü kıyısındaki restoranların yoğunlaştığı artık turistik olmuş bir köy. Bu köyde bulunan villalarda arkadaşlarınızla konaklayabileceğiniz gibi hafta sonu günübirlik gelip göl keyfi yapmanız da olası. Göl kıyısında sazlıkların arasında yürüyüş yaptıktan sonra Maja Kırkpınar’ın veyahut Beta Home Gölevi’nin göl kıyısındaki sevimli bahçelerinde kahvaltı veyahut yemek molası verebilirsiniz.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın