Saklıkent Nerededir? Ne Zaman Gidilir? Tanıtım

Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Saklıkent Antalya ve Muğla sınırında bulunmaktadır. Saklıkent nerededir sorusunun cevabı  hem Muğla’nın Fethiye ilçesi hem de Antalya’nın Kaş ilçesi olacaktır. Türkiye’de bulunan kanyonlar arasında en büyük kanyon olma özelliği taşımaktadır. Doğa harikası olan bu bölge keşfedildiğinden bu yana her geçen gün ziyaretçi sayısı artmaktadır. Saklıkent Milli Park içerisinde bulunurken, Eşen Çayı’nın bir bağlantısına uzanmaktadır. Fethiye ilçesine uzaklık mesafesi 46 kilometredir. Kaş ilçesine uzaklık mesafesi ise 64 kilometredir.

Saklıkent’e Ne Zaman Gidilir?

Saklıkent, tabanında bulunan su şiddetli bir şekilde akmaktadır. Bu yüzden suyun içerisine giriş yapılması uygun değildir. Arazi kalkerli bir yapıya sahip olurken aşınma işlemi kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Dik yamaçların eşliğinde derinlemesine ilerleyebilmek için tahtadan yapılan köprü kullanılır. Yaklaşık 200 metre uzunluğunda olan tahta köprü, demir parçalarla kanyonun sırtlarına sabitlenmiştir. Kanyonda yürürken cep telefonu ya da değerli eşyalar su geçirmez bir çanta ile korunması gerekir. Bazı bölümlerde su bel bölgenize kadar gelecektir. Bu yüzden yanınıza mutlaka yedek kıyafet almanız gerekir. Serin suların keyfini çıkarırken hasta olmamak için tedbir almalısınız.

Saklıkent, genellikle yaz aylarında turistlerin akınına uğradığı bir alan olmuştur. Yerli veya yabancı turist sayısı her geçen gün artarken, ziyaretçilerin odak noktası haline gelmiştir. Özellikle hafta içi gitmeniz daha uygun olacaktır. Hafta sonu oluşan trafikten dolayı kanyonda hareket alanınız kısıtlanabilir. Kanyonun arazi yapısı kaygan olduğu için yürüyüşe elverişli değildir. Bu yüzden yanınızda deniz ayakkabısı ya da lastik ayakkabı getirmeniz tavsiye edilir. Gün içinde yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Piknik yapımının uygun olduğu alanlar belirlenmiştir. Bu alanları tercih ederek temiz hava eşliğinde keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Nerededir?

Saklıkent kanyonu nerededir ve nasıl gidilir sorularının cevabı şu şekildedir. Saklıkent kanyonu, Muğla’nın Fethiye ilçesiyle Antalya’nın Kaş ilçesi sınırları arasındadır. Fethiye ilçesine yaklaşık 48 kilometre uzaklığında bulunurken Kaş ilçesine 64 kilometre mesafededir. Eğer kanyona gidebilmek için aracınız bulunmuyorsa Fethiye otogarından hareket eden minibüsleri tercih edebilirsiniz. Yaklaşık bir saat süren yolculuk sonrası kanyona varmış olacaksınız.

Saklıkent’te Neler Yapılır?

Saklıkent, Türkiye’de rafting tutkunlarının tercih ettiği bölgeler arasında bulunur. Üç farklı parkur düzeyi bulunmaktadır. Bu parkurlar uzunluklarına göre sıralanmaktadır. İlk parkur kırk beş dakika sürerken, ikinci bir buçuk saat, üçüncü ise üç saat sürmektedir. Uzman rehberler sayesinde rafting keyfini doyasıya çıkarmanız mümkündür. Rafting turu sona erdikten sonra çamur havuzuna gidilmektedir. Cilt rahatsızlıklarına etkili olduğu gözlenmiştir. 

Belirlenen farklı alanlarda doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Yürüyüş yolları genellikle 14 ile 16 kilometre uzunluğu arasında değişir. Yürüyüş esnasında stres atacak, temiz hava ile manzaranın tadını çıkacaksınız. Aynı zamanda ihtiyaçlarınızı karşılamak için market, restoran ve dinleme alanları bulunmaktadır. Çeşitli buzdolabı süsü ve anahtarlık gibi hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar da mevcuttur. Doğal üretilen zeytinyağı veya pekmez gibi yiyecekler de tercih edebilirsiniz.

Saklıkent nerededir şeklinde sorulan soruların cevapları verilmiştir. 1996 yılından beri koruma altında olan bu kanyon, doğal oluşumlar sonucu ortaya çıkmıştır. Saklıkent’te bulunan güzelliğin keşfedilmesi çoban sayesinde olduğu söylenir. Keçisi sürüden ayrılarak kaçar ve onu aramaya peşinden giden çoban karşılaştığı manzara karşısında şaşkınlığa uğrar. Çevre ve Orman Bakanlığı’na bildirerek Milli Park ilan edilir. Zamanla birçok mağara bulunur ve geçmişte insanların bu mağaralarda yaşadığı öğrenilir. Saklıkent bölgesinde konaklama imkanı da bulunmaktadır. Aynı gün içerisinde gezilecek alanları bitiremediyseniz ağaç evlerde dilediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın