Seyahat Rehberi: Kamp ve Gezi Planı

Doğru bir seyahat rehberi nasıl hazırlanır, gezi planı nasıl hazırlanır, kamp malzemeleri seçerken nelere dikkat edilmelidir güvenli kamp nasıl yapılır ? Bu makalede bu başlıklara değinmiş bulunmaktayım uygun fiyatlı bir tatil için dikkat edilmesi gerekenler burada.

Seyahat Rehberi: Kamp ve Gezi Planı

Öz

Bu makalede gezmeyi seven, doğa sporlarından özellikle kamp ile ilgilenen gezmeyi bir hayat modeli olarak benimseyen kişilere bir rehber niteliğinde yazılmıştır. Makale kapsamı şu şekildedir: doğru seyahat rotası çizme, uygun fiyatlı bir tatil nasıl planlanır, temel kamp ekipmanları, acil durum müdahale ekipmanları, güvenli kamp şeklinde sıralanabilir.

Anahtar Kelimeler: Seyat, Gezi, Kamp, Kamp ekipmanları, Doğa Sporları, Rafting, Yüzme, Treking, Doğa Yürüyüyüşleri

1. Giriş

Bu makalenin amacı seyahate çıkmayı planlayan, yeni yerler keşfetmek isteyen fakat doğru planlamayı yapmakta zorlanan bireyler için bir rehber niteliğindedir. Özellikle daha önceden kamp yapmayan fakat yapmayı çok isteyen bireylerin de bu makaleyi incelemelerinde fayda vardır.

Bu makaledenin oluşturulmasında kullanılan yöntem yaparak yaşarak öğrenme modelidir. Yani bi zaati kendim sizlere demeyimlemediğim hiçbir durumu, yöntemi, yolu paylaşmıyorum.

2. Seyahat Rehberi: Kamp ve Gezi Planı

Seyahat rehberi sizlere verimli bir gezi planı hazırlamanızın yanında ekonomik bir tatil yapmanızı da sağlayacak bir rehberdir. Bu rehber bazı alt başlıklardan oluşmaktadır. Bunlar;

2.1. Doğru Seyahat Rotası Çizme

Doğru bir seyahat rotası zaman, bütçe, emekten tasarruf etmemizi sağlamalıdır. Yani ihtiyaçlarımızı koşullara göre şekillendirebilmeliyizdir. Örneğin: şehirler arası ulaşımda otobüs firmalarından uygun fiyatlı olanlar tercih edilirken fiyat karşılaştırmalarında yolculuk süresine de dikkat edilmelidir. Örneğin A firmasıyla 150 TL ile 9 saatte gidilen tercih yerine B firmasıyla 120 TL ye 10 saat yolculuk yapmak daha uygundur.

Güzergah olarak baktığımızda tatilimizi X noktasında başlatacaksak ve tekrardan X noktasından tatilimizi sonlandıracaksak Y den başlayıp X e doğru ilerleyen hem gezip hem tatilimizi yapabileceğimiz bir rota bizim için daha verimli ve masrafsız olacaktır. Bu şekilde daha çok yer görüp daha verimli bir tatil yapmış oluruz. Örneğin Tatilimin başlangıç noktası Geyikli ilçesi ise ve tatilimi sonlandıracak olduğum nokta Çanakkale merkez ise otobüs biletimizi Geyikliye alıp Geyikliden Çanakkale’ ye doğru bir planlama yapmalıyız.

2.2. Uygun Fiyatlı Bir Tatil Nasıl Planlanır

Bütçe tatil planlarımızı en çok belirleyen etkenlerden biridir diğeri ise zamandır. Doğru bütçe yönetimi ise çok önemli bir noktadır. Tatilimizin kaç gün süreceği zamansal olarak tatilimizi etkilerken doğru bütçe yönetimi ile zamanımızın olması durumda daha fazla tatil yapabilme imkanına sahip oluruz.

2.2.1 Konaklama

Konaklama tatilde öncelikle belirlememiz gereken temel unsurlardan birisidir. Otelde mi kalacağız pansiyonda mı ? Ücretsiz bir yerde mi kamp kuracağız yoksa kamp merkezlernden birinde mi kalacağız ? Bu soruların yanıtını belirledikten sonra göz önünde almamız gereken temel unsur fiyatlardır. Çeşitli uygulamalar aracığıyla (Booking, Airbnb, Sahibinden) kalabileceğimiz yerleri anında hızlı bir şekilde bulabiliriz. Burada fiyat ve hizmetleri inceledikten sonra kendi ihtiyaçlarımıza uygun olan bir konaklama yöntemini seçmeliyiz. Örneğin bir otelde konaklamaktansa öğretmen evinde kalmak daha uygun fiyatlı olacaktır.

2.3. Temel Kamp Ekipmanları

Konaklama yönetimimizin kamp olduğuna karar verdikten sonra ihtiyacımız olan kamp malzemelerini temin etmeliyiz. Burada da fiyat ve performanns odaklı bir yaklaşım daha uygun olacaktır. Temel kamp ekipmanları ise şunlar olarak sıralanabilir : Çadır, Mat(klasik veya şişme), Yastık, Uyku tulumu, Çanta.

Çadır, uyku tulumu özellikle mevsim koşullarına göre tercih edilmesi gereken ekipmanlardandır. Yazın kışlık uyku tulumu hem sizi yorar hem de iklim şartlarına uygun değildir. Yastık ise şişme yastık olursa hem yer kaplamaz hem de hafif olur. Çanta ise tamamen sizin tercihinize kalmakla beraber çanta seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır bunlardan başlıca olanları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Sırt desteği var mı
  • Bel  desteği var mı
  • Ayarlanabilir özelliklere  sahip mi ?

Bu özellikler dikkate alınarak uygun fiyatlı bir ürünü tercih edebilirsiniz.

2.4. Acil Durum Müdahale Ekipmanları

Bu başlık altında aslında ilk yardım malzemelerini ele alacağız. Doğada işlerin her zaman yolunda gitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ayağınızı burkabileceğiniz gibi ayağınızı kırabilirsiniz de.

Düşüp dizinizi yaralayabilirsiniz ya da zehirli bir böcek sizi ısırabilir. Sonuç olarak vahşi doğada olduğunuzu unutmayın ve her zaman tedbirli olun. Yanınızda ilk yardım kiti bulundurun, düzenli kullandığınız ilaçları mutlaka yedekleriyle beraber yanınıza alın, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilacınız olsun. Sinek ve böcekler için sprey kullanabilirsiniz. İğne ve iplik bulundurun kıyafetiniz yırtılabilir. Düdük, ışık, yasal koşullara uyan küçük bir çakı işinizi görecektir. Kas ağrılarına karşı krem de bulundurun.

2.5. Güvenli Kamp

Güvenli bir kamp için öncelikle bir önceki başlıkta anlatılan ihtiyaçlara dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra çadır kuracak olduğunuz yerin çevre güvenliğini sağlama çalışın. Doğa koşullarını dikkate alarak konaklama yerinizi belirleyin su kaynağına yakın olun ama sular altında kalmayın. Yağmurlu ve şimşekli havalarda ağaç altlarından uzak olun. Vahşi hayvan gördüyseniz veya izine rastladıysanız orada kamp kurmayın. Yemek artıklarınızı gece çadırın etrafında bırakmayın. Çöpe atın veya çöp poşetiyle çadırınızdan uzak bir noktaya bırakın çöpünüzü giderken almayı unutmayın.

3. Sonuç ve Öneriler

Sonuç olarak sağlığınızı bozacak ve tehlikeye atacak durumlardan uzak durun. Doğayla barışık olun ona saygılı olun çevrenizi temiz tutun. Bütcenizle barışık bir tatil planı hazırlayın ekonomik olarak sizi zor duruma düşürecek yiyeceklerden içeceklerden kaçının. Tatil bütçenizin bir kısmını acil durumlar için ayırın.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.