Türkiye’de Gezilmesi Gereken Tarihi Mekanlar ( 5 Farklı Mekan)

Avrupa ve Asya kıtasını birbirine bağlayan Türkiye, geçmişten günümüze bir çok medeniyete ve olaylara konu olmakla birlikte şahitlik etmiştir. Türkiye’de tarihi mekanlar, farklı kültürler ve medeniyetlere şahitlik ettiği için gezilmesi ve görülmesi gereken bir çok mekan vardır. Biz de gezi severler için bu tarihi mekanları zevkli bir şekilde sıraladık.

Türkiye’nin En Popüler 5 Tarihi Mekânı

Türkiye’nin gezilip görülmesi gereken 5 tarihi mekanı şu şekilde sıralayabiliriz;

Nemrut Dağı Milli Parkı:

Nemrut Dağı Milli Parkı: Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı, 2150 metre yüksekliğinde olmakla birlikte çok eski tarihlere dayanmaktadır. Nemrut heykelini ve dönemin kitabelerinin bulunduğu bu milli park, UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine eklenmiş ve dünyanın 8’inci harikası olarak isimlendirilmiştir.

Sadece Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından turist akımına uğrayan Nemrut Dağı Milli Parkı, diğer dağlardan popüler olmasının nedeni; Kommagene Kralı Tümülüs ve dönemin heykelleridir. Persler ve Greklerin sağlam bir kültür bırakmaları, milyonlarca turistin görmesine neden olmaktadır.

2. Pamukkale Travertenleri ( Denizli)

Türkiye’nin tarihi mekanları arasında yer alan Pamukkale travertenleri, sadece Türkiye’de değil, dünyanın en güzel ve doğal tarihi mekanları arasında yer almaktadır. Beton yığınları arasında bunalan insanlar, bu doğal güzelliği ile ilham veren travertenleri görmek için can atmaktadır.

UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine eklenen Pamukkale Travertenleri, doğal görünümüne milyonlarca  hem yerli hem de yabancı turist çekmektedir. Travertenleri ziyaret eden turistlerin konaklaması için tarihi mekanın etrafına otel ve diğer işletmeler açılsa da, bu doğal güzelliğin etrafının da betonlaşmasını önlemek için kapatılmıştır.

3. Balıklıgöl ( Şanlıurfa)

Balıklıgöl: Gizemli hikayesi ile adeta insanın içini ürpertiyor. Hem yeri hem de yabancı turistlerin akımına neden olan hikayesi insanları derinden etkilemektedir. Nemrut döneminde, Hz. İbrahim’in Nemrut’a değil de Allaha tapması, Nemrut’tun öfkelenmesene ve Hz. İbrahim’i mantıkla Urfa kalesinden ateşe atmıştır.

Balıklıgöl ’ün nasıl oluştuğunu kısaca özetlersek, Hz. İbrahim döneminde, zalim ve kibirli olan Nemrut, Hz. İbrahim’e ceza olarak ateşe atar. Ancak Allah’ın “ ol demesiyle” Hz. İbrahim için yanan ateş suya, ateşin içimdeki odunlar ise balığa dönüşmüştür. Bundan dolayı kutsal bir mekan olan Balıklıgöl, Türkiye’nin tarihi mekanları arasında yer almakta ve böylece milyonlarca turistin akın etmesine neden olmaktadır.  Ayrıca Balıklıgöl’e giriş ücretsizdir. Fakat hemen yukarısında yer alan Urfa Kalesini gezmek için giriş ücreti 20 TL’dir.

Türkiye’nin tarihi mekanları arasında yer alan Kapadokya Peri Bacaları, Nevşehir merkezine 7 kilometre uzaklığındadır. Olağan üstü güzelliği ile yüz binlerce turistin ziyaretine  neden olan Peri Bacaları, sizi tarihin ve eski medeniyetlerin güzelliğiyle buluşturmaktadır.

Rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkan bu doğal güzellik, turistlerin ilgisini çok çekmeye ve sayısız fotoğraf çekerek bu güzelliği tüm dünyaya yaymasıdır. Ayrıca Türkiye’de gezilecek mekanlar arasında yer aldığı için, herkesin görmesi gereken bir mekandır. Bu mekânı görmeden, Türkiye’yi gezdim gibi bir cümle kurmak, bu doğal ve mükemmel manzaraya hakaret olur.

5. Musa Ağacı ( Hatay)

Türkiye’de tarihi mekanlar arasında yer alan bir diğer yerimiz Musa Ağacıdır. Yaklaşık 3.000 yılık bir geçmişe sahip olan bu ağaç, geçmişin izlerini gövdesinin büyüklüğü ile büyülemektedir. Rivayete göre; Hz. Musa, Abı hayat suyundan içmek için asasını suyun yanına yere saplar, şu içtikten sonra asanın yeşerip fidan haline geldiği söylenilir.

Musa Ağacı, Hayat’ın Samandağ ilçesin bağlı olan Hıdırbey köyündedir. Bundan dolayı hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğrayarak, her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca Musa Ağacı, Hatay’ın turizm açısından büyük bir paya edinmiştir.

Bir cevap yazın