Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

 Türkiye 81 milyon nüfusa sahip olan cennet ülkelerden birisidir.  Ülkemizde gezilip görülmesi gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Türkiye’de gezilmesi gereken en popüler yerlerden bazılarını sizler için seçtik.

Türkiye 81 milyon nüfusa sahip olan cennet birisidir.  Ülkemizde gezilip görülmesi gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Türkiye’de gezilmesi gereken en popüler yerlerden bazılarını sizler için seçtik.

BOLU GÖLCÜK GÖLÜ

Gölcük gölü bolu merkezinden 17 km uzaklıktadır.  Göl her mevsim manzarası ve temiz havası ile adeta ziyaretçilerini büyülüyor. Gölü ziyarete gelen misafirler en güzel anılarını burada fotoğraf çekerek kalıcı hale getirmeden geri dönmüyorlar.

ŞANLIURFA BALIKLI GÖL

Balıklı göl Urfa ilinin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Urfa’ya iş için ya da gezmek için gelen kişilerin mutlaka görmeden gitmedikleri bir mekândır. İbrahim peygamberin zalim hükümdar tarafından ateşe atıldığı yer olarak bilinen bu iki gölün kutsal sayılan balıkları ve çevresindeki tarihi eserler ile en çok dikkat çeken mekânlardandır.

 İbrahim peygamber,  Nemrut ve halkının taptığı putlara karşı mücadele etmeye ve tek tanrı fikrini savununca zalim hükümdar Nemrut tarafından Urfa kalesinin bulunduğu yerden ateşe atılır. O sırada Allah tarafından “ey ateş İbrahim içim serin ve selamet ol “ emri gelir. Emir üzerine ateş suya odunlar ise balığa dönüşürler.  İbrahim peygamberin düştüğü yer Halil-ür rahman gölüdür. Bir rivayete göre zalim hükümdar Nemrut’un kızı Zeliha İbrahim peygambere inandığı için arkasından atlar. Zeliha’nın düştüğü yer ise Aynzeliha Gölü’dür. Bu gölde bulunan balıkların kutsal olduğu düşünülmektedir. Binlerce insan burayı ziyaret edip balıklara yem vermektedir.

  MANİSA AĞLAYAN KALE

Spil dağının hemen yanındadır. Kadın yüzüne benzeyen bu kaya parçasının göze benzeyen iki delikten sürekli su akması ile ağlayan kaya ismini almıştır. Bu kaya ile ilgili duyulan efsaneye göre kralın kızı olan Niobe’nin 12 çocuğu gözlerinin önünde öldürülünce üzüntüsünden taş kesilir.  Efsane gerçek olmasa da kayanın ağlayan bir kadını andırması oldukça etkileyicidir.

      HAKKÂRİ CENNET- CEHENNEM VADİSİ

 Hakkâri’ nin merkezine 45 km mesafede olan vadiler görülmeye değer. Bir tarafı buzulların oluşturduğu kütleler le kaplıyken diğer tarafı çiçekler ve yeşilliklerle dolu olan bir doğa harikası olan cennet- cehennem vadisi 3500 rakımlı cilo dağında ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Doğaseverler kamp, kaya tırmanışları, dağ sporları ve doğa yürüyüşleri gibi çeşitli etkinlikler düzenleyerek bir taraftan da bölgenin gizli kalmış yerlerini keşfetme imkânı buluyorlar.

VAN ERCİŞ BALIK BENDİ

Erciş merkezine 10km mesafede şeker fabrikasının yanında bulunmaktadır.  Balık bendi Van gölünde yaşayan inci kefalinin yumurtlamak için sodalı suyu olan Van gölünden tatlı su olan akarsuya geçtikleri yerdir. Van gölü ile birleşen deli Çay’ın kuvvetli akıntısı içinde yumurtlamak için çaba gösteren ve suyun akıntısının tersine yüzen ve zıplayan balıklar harika bir görsele imza atıyorlar.  Balıkların yumurtlama zamanı olan nisan ve temmuz aylarında mutlaka gitmelisiniz.

KASTAMONU VALLA KANYONU

Kastamonu ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı olan Murat başı köyünün yakınındadır.  Valla kanyonu Devrekâni çayı ve Kanlı Çay’ın birleştiği yerde başlamaktadır.  Murat başı köyünden valla mahallesine kadar olan bölgede sakin bir yol bulunmaktadır. Mahalleden sonra 1,5 km ormanın içinde patika yol ile devam edilir. 1994 senesinde 4 öğrencinin kanyonda  kaybolması 14 gün sonra da Cide ilçesinde çıkmaları buranın vahşi cennet olarak bilinmesine neden olmuştur. Kanyon içinde mutlaka gerekli olan teçhizat ve ekipmanlar ile gezilmesi gerekmektedir.

TRABZON SÜMELA MANASTIRI

 Trabzon Maçka ilçesine bağlı Altındere köyü sınırlarındadır. Sümela manastırı yüksek ve oldukça geniş bir alanda yer alır. İçerisinde öğrenci odaları, misafirhaneler, kütüphane, kutsal ayazma bölümleri bulunmaktadır. MS. 375 ve 395 Yıllarında yapılmış olduğu düşünülmektedir. Kendine has bir mimarisi olan manastır süslemeleri, mimarisi ve freskleri ile görülmeye değer.