TÜRKİYE’DEKİ KAYAK MERKEZLERİ

Kış turizmi ile birlikte kayağa gönül verenler kaymanın heyecanını taşırlar. Kaymak bir maceradır, o beyaz cennet içerisinde inanılmaz bir aksiyon yaşamaktır. Türkiye’de birçok kayak merkezleri vardır ve bunlar dönem pandemi dönemi olsa da kurallar çerçevesinde hizmetini sürdürmektedir. Bu tür kayak merkezlerinde hem kayak sporu yapılabilmekte hem de kış tatili fırsatı yakalanabilmektedir.

Kayak Merkezleri Listesi


Uludağ Kayak Merkezi
Erciyes Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartepe Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi
Kastamonu-Ilgaz Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi Bursa iline 36 km uzaklıktadır ve Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir. Bölge konaklama tesisleri açısından hayli çeşitli olduğundan kış turizmi burada son derece hareketli geçer. Uludağ kış mevsimi boyunca festivallerle de hareketini sürdürür. Özel pistleri vardır. Kayak tutkunlarının bu keyfi sürmesinin dışında snowboard, kar motosikletleri turları keyfi de yaşanabilir. Bursa’dan Uludağ’a teleferik ile ulaşmak mümkündür.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri iline 25 km uzaklıkta olan Türkiye’deki en uzun telesiyej hizmetine sahip merkezdir. Aralık ve Mart ayları kayak için en elverişli aylardır. Kayakçılar için de elverişli bir pisti bulunmaktadır. Aynı zamanda profesyoneller için yüksek zirvelere de sahiptir. Erciyes sadece Türkiye’de değil Dünya çapında bilinen kayak merkezidir. Hem yağan karın kalitesi hem de pistlerin Avrupa standartlarında olması ile önem taşır.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu ili 38 km uzaklıktadır. Burası kış turizmine önemli bir katkı sağlayan özelliklere sahiptir. Kartalkaya çevresi çam ormanları ile kaplı olup iklimi de ılımandır. Merkez çevresinde konaklamak açısından seçenekler bol olup aynı zamanda günübirlik tercihler için de uygundur. Kartalkaya’da kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşabilmektedir. Snowboard pisti de Avrupa standartlarındadır.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi İstanbul’a sadece 115 km uzaklıkta olup kış turizminde en çok tercih edilen yerlerden biridir.Kartepe de konaklamak için her çeşit tesis bulunabilir. Özellikle hafta sonları günübirlik seçim için en iyi alternatiftir.
Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi Erzurum iline bağlıdır. Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahiptir. Hava koşulları son derece soğuk olduğundan profesyonel kayak tutkunları için ayrı bir adrenalindir. Palandöken merkez toz kar özelliğine sahiptir. Bu özellik Uluslararası olimpiyatlara ev sahipliği yapmasında etkendir. Kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşır. Pist son derece geniştir. Konaklama tesisleri çeşitlidir.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars ilinde olup özellikle Aralık ve Mart ayları kayak yapmak için en uygun zamanlarıdır. Kayak merkezi hem amatörlere hem profesyonellere cevap verebilecek düzeyde piste sahiptir.

Kastamonu-Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ile Çankırı arasında bulunmaktadır. Merkez hem kayak yapmak hem de muhteşem bir doğa ile tad çıkarabilmek için en iyi seçeneklerden biridir. Merkezde 2 adet pist vardır, bu pistlerden birinde gece kayak yapma imkanı mevcuttur.

Türkiye hem yaz turizmi hem kış turizmi açısından elverişli bir coğrafyada olması sebebi ile yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği merkezlere sahiptir. Sezon kış sezonu olunca kış tatili ve kış sporlarına ilgi duyan yerli ve yabancı turistler kayak merkezlerinde yerlerini alırlar.

Bir cevap yazın