Unutkanlık Nedir? Unutkanlık Neden Olur, Nasıl Geçer? Hafızayı Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

Unutkanlık, kişilerin gün içerisinde küçük şekillerde rastlayabileceği bir durum olarak tanımlanabilir. Bu durumları gün içerisinde normal bir şekilde yaşayabiliriz; ancak farklılık durumu, unutkanlığın süreklilik halini alması durumunda başlıyor. Günümüzde her insanın unutkanlık yaşadığı dönemler ve anlar olduğu bilinmektedir; uzmanların söylevlerine göre, bazı unutkanlık durumları beslenmeyle alakalı olan zayıflıktan kaynaklanıyor. Bu zayıflığın yanı sıra, kişilerin kronik olarak da unutkanlığı olabileceğine vurgu yapıyorlar. Hafızamızın kuvvetlenmesi ve unutkanlığın nasıl geçeceği hakkında birçok araştırmada bulunduk; araştırmalarımız sonucunda edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız. Bazı insanların hafızaları oldukça kuvvetlidir, bazılarınsa hafızalarının kötü olduğunu dün ne yemek yediklerini unuttuklarından anlayabiliriz; yani bu durum kişiden kişiye değişim göstermektedir. Hafızamız üzerinde genel bir araştırmanın sonucunda, hafıza sağlığının da etkileneceği bir çok temel faktör olduğunu öğrendik. Bu temel faktörlerden bazıları ise, ruh sağlığı, uyku düzeni ve uyku sorunları, psikolojik hal, beslenme ve iş ortamı ile alakalandırabileceğimiz faktörlerdir. Hafıza bu faktörlerin olumsuz bir şekilde zarar gördükleri durumda etki altında kalmaktadır; ve vücuda tepki olarak unutkanlığı verir. Bu faktörlerin yanında ise, gün içerisinde strese maruz kalan kişilerin sayıları arttıkça artıyor. Strese maruz kalan kişi, hafızasında da problemler yaşayabiliyor; strese maruz kalan beyin yorulur ve yaşlanmaya yaklaşır. Beynin yorulduğunu dahi hissedemezken, vücuda bir tepki olarak unutkanlık durumunu yansıtır. Ruhsal sağlıkla alakalı ise, keyifsizlik haliniz, huzursuzluğunuz ve depresyon başlangıcında olma durumunuzda, istemsizce unutkanlık yaşayabilirsiniz. Her bireyin unutkanlık yaşayabileceğini yazımızın başında söylemiştik; bu durumun süreklilik halini alması durumunda korkmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Unutkan olduğumuza aşikarsak, uyku düzeninize, stres durumunuza, ruh sağlığınıza ve beslenmenize dikkat göstermeniz halinde, bu durumdan zaman içerisinde kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Günümüzde unutkanlığın gençlerde de yükseldiğini gözlemledik; araştırmalara göre, unutkanlık 20 sene öncesinden bu zamana kadar gelebildiği en genç ortalamasını yaptı. Küçük ve gündelik işlerden başlayan unutkanlık durumu, Alzheimer hastalığına kadar ilerleyebiliyor; bu durumun en başta teşhis edilmesi ve doktorun söylediklerine uyulması durumunda, tedavi olabilirsiniz. B12 Vitamini ve diğer bazı vitaminlerden de eksik kalan vücutlarda, unutkanlığa rast gelindiği bilinmelidir; bu vitaminleri yerinde tüketirseniz unutkanlığınızı en az seviyeye indireceğinizi de söylememiz gerekiyor. Unutkanlıktan ve hafızadan bahsettiğimize göre, hafızayı güçlendirme ve dinç tutma yollarından da bahsedebiliriz. Bu yolları tavsiyelerimiz ve açıklamalarımızla da giydirdik diyebiliriz. Aşağıda bulunan maddeleri iyi bir şekilde uyguladığınızda hafızanızın geçmişe oranla daha kuvvetli olduğunu zaman içerisinde hissedebilirsiniz.

Hafızayı Güçlendirme Yolları Nelerdir?

  • Hafızanızın kötü olduğunu düşünüyor ve güçlendirmeye çalışıyorsanız, balık yağı tüketebilirsiniz. Balık yağını uzmanlar kişilere oldukça fazla bir şekilde tavsiye ederler; bu durum balık yağının içinde barındırdığı vitamin ve minerallerden kaynaklanır. Bunların yanında ise, içinde barındırdığı omega-3 vitamini, kalp ve damar sağlığına da oldukça iyi gelmektedir.
  • Gün içerisinde tüketeceğiniz bir bardak kahve hafızanızı zinde ve canlı tutar. Kahvenin insan sağlığına birçok yönden katkılarının olduğu dünya üzerinde yapılan araştırmalarla da biliniyor. Kahvenin hafızayı güçlendirdiğini bilmenizin yanı sıra, beyin sağlığına ve zihne iyi geldiğini de bilmeniz gerekiyor. Gün içerisinde bir ila iki bardak arası tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir; ancak uyku problemi yarattığını düşünüyorsanız haftanın 4 ila 5 günü bir bardak olmak şartıyla bu gıdayı tüketebilirsiniz.
  • Meditasyon yaparak hafızanızı güçlendirmeniz muhtemel bir durumdur. Meditasyonun, hafızaya iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Her gün olarak uyguladığınız meditasyon durumu, hafızanızı iyi duruma getirir.
  • Şarkı, şiir, numara ve metin ezberlemeniz hafızanızı güçlendirir. Bu yöntem, uzun zaman boyunca uygulandığı zaman, hafızanızın ne kadar kuvvetlendiğini göreceksiniz. Bunun yanında beyin fonksiyonlarınızı da böylelikle güçlendirmiş olacaksınız.
  • Sosyal medyada uğraşınızı azaltın veya bırakın. Sosyal medya bağımlılık yaratan, beyni ve zihni uyuşturabilen bir durumdur. Bu durumlara maruz kalmamak için, sosyal medyaya girişlerinizi azaltmanız veya sosyal medyayı kullanmayı bırakmanız öneriliyor.
  • Bulmaca, satranç ve diğer zihin, kağıt oyunları da hafızayı oldukça güçlendirir. Bu oyunların arasında hafızaya en fazla etkisi oyunlar, bulmaca ve satrançtır. Beyni pozitif yönde yoran bu oyunlar, beyin sağlığına da iyi gelmektedirler. Bu oyunların çoğunu süreklilikle birlikte oynamanız halinde, hafızanızın ne kadar geliştiğini ve kuvvetlendiğini hissedebilirsiniz.
  • Düzenli olarak spor yapmanız uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Bu durum ise, sporun insan sağlığına her alanda etki ettiği gibi, hafızaya da etki etmesinden kaynaklıdır. Spor yapmanın, zihne, beyin sağlığına, hafızaya ve unutkanlığa iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur.
  • Düzgün ve düzenli beslenmeniz öneriliyor. Bu durumu sağlıklı besinler tüketmek olarak algılayabilirsiniz; sağlıksız yağlardan ve şekerlerden uzak durmanız istenilmektedir. Uzmanlar tarafından, protein açısından zengin olan besinler ve sağlıklı karbonhidratlarla beslenmeniz öneriliyor.

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi hafızayı güçlendirmenin birçok yolu vardır. Bu yollardan bazılarını dahi uygularsanız, hafızanızın ne kadar güçlendiğine şahit olabilirsiniz. Kalp, beyin ve hafıza sağlığı kişinin ruh sağlığına kadar etkide bulunabilir. Hafızanızda eksiklik duyuyorsanız, bu durumları uygulayabilirsiniz; sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın