Yaz Tatili Yapacağınız 10 Muhteşem Şehir

Yaz tatili bütün bir senenin stresini, yorgunluğunu üzerimizden atmak için harika bir fırsattır. Bahar ayları geldiğinde yazın gideceğimiz, tatil yapacağımız yerlerin hayalini kurarız. Yaz yaklaştıkça sürekli yaz tatili ne zaman diye bakarız.

Yaz Tatili İçin Muhteşem Şehirler

Yaz tatili için kimileri yurt dışı düşünürken kimileri de kendi ülkelerinde daha rahat tatil yapacaklarını düşünür. Çoğunlukla kendi ülkesini tercih edenler için bu yazımız oldukça yararlı olacaktır. Bu yaz iyi bir tatil yapmak istiyor ve nereye gitsek diye düşünüyorsanız bu içeriğe bir göz atmalısınız. Harika bir tatil yapabileceğiniz o muhteşem şehirler;

1 – Bodrum, Muğla da Yaz Tatili

Birinci sırada giden çoğu insanın beğendiği Bodrum var. Türkiye yaz tatili denilince belki de ilk akla gelen yerdir Bodrum. Pırıl pırıl denizi ve geniş kumsallarının yanı sıra binlerce yıllık bir tarih gizlidir bu yerde. Eski adı Halikarnassosdur mitolojiye ilgi duyanların mutlaka uğramasını tavsiye ederiz. İlçenin tam ortasında bulunan Bodrum Kalesi yılın en iyi müzesi unvanını almıştır. Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Antik Tiyatroda mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

2 – Alaçatı, İzmir

Yaz tatili denilince akla gelen bir diğer yer İzmir’dir, ege bölgesi tatil yerleri arayanlar için önerebileceğimiz bir yerdir. Sörf tutkunları için Alaçatı’nın hırçın denizi biçilmiş kaftandır. İzmir Alaçatı’ya gitmeyi düşünürseniz 150 senelik bir tarihi olan yel değirmenlerini görmeden geçmeyin. Her beldenin bir çarşısı vardır ancak Alaçatı’nın çarşısı beklentilerinizin fazlasıyla üzerindedir, alışveriş için başka yer aramanıza gerek kalmayacaktır. Renkli taş evleri ise önünde fotoğraf çektirmeden geçmek istemeyeceğiniz tarzdadır.

3 – Bozcaada, Çanakkale

Aile tatil yerleri tavsiyeleri arayanlar için Bozcaada tam da önerilecek bir yerdir. Adeta bütün dünyadan arınmış ve gürültüden kendini izole etmiş bir yerdir. Bambaşka, size huzur verecek bir dünyaya kucak açmak istiyorsanız Bozcaada’ya bir şans verin deriz. Tarih boyunca Rum ve Türk halkları beraber ve kardeşçe yaşamıştır. Rum mahallelerini gezebilir ve Bozcaada kalesine çıkıp adanın manzarasını seyre dalabilirsiniz.

4 – Karasu, Sakarya

Yaz tatili için Karadeniz’i düşünenler için Sakarya’yı önerebiliriz. Sakarya, Karadeniz’in incisi olarak bilinir, karasu ilçesinin ise muhteşem bir doğası vardır. Maden deresi kanyonu yazın bunaltıcı sıcaklarında bile serin bir atmosfer sağlar. Bu sebeple piknikçilerin gözde yerlerinden biridir. Küçükboğaz gölü ise balık tutmaya ilgisi olanların vazgeçemediği yerlerdendir.

5 – Nice, Fransa

Bazı aileler veya tek başına tatil yapmak isteyenler yaz tatili için yurt dışını düşünür. Böyle düşünenler için Fransa’nın ünlü sahillerinden biri olan Nice’ı önerebiliriz. Ilıman iklimi olduğu için kışın da tatil için ideal bir yerdir. Bunaltan bir sıcağı olmaması sıcağı çok sevmeyenlerin hoşuna gidecektir. Burada nefis yemekler ve farklı bir kültür göreceksiniz. Gezilecek yer olarak “Vieux Nice” diye bilinen yani “Eski Nice” olarak adlandırılan yeri önerebiliriz gezerken göreceğiniz dar sokakları ile fazlasıyla ilginizi çekecektir.

6 – Didim, Aydın

Yazın çok güzel olan yerlerden birisidir Aydın, çok sayıda turistin tercih ettiği bir yerdir. Didim’de yer alan Millet Müzesi bölgenin tarihi açısından en net bilgiyi size sunar. Mistik bir hava solumak isterseniz Albanda Antik Kenti’ne mutlaka uğrayın deriz. Tarihi camii gezmeyi sevenler ve meraklılar için önerebileceğimiz yer ise Cihanoğlu Camiidir. Bu camii Osmanlı mimarisinin eşsiz örneklerinden sadece bir tanesidir.

7 – Kastamonu

Yaz tatili için tarihi eserler ve doğa güzelliklerini bir arada görmeyi düşünenler olacaktır. Kastamonu tamda böyle düşünenler için önerebileceğimiz bir yerdir. Kastamonu kalesi tarihi yer sevenlerin hoşuna gidebilecek bir yerdir. Kale, Bizans zamanında yapılmış olup 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Kastamonu Arkeoloji Müzesi ve Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi de tarih sevenlerin gezebileceği yerlerdir. Doğal güzellik olarak tavsiye edeceğimiz yer ise Çatak Kanyonudur.

8 – Mersin

Yaz tatili için tercih edilebilecek bir yer olan Mersin sıcak ve sakin bir yerdir. Gerek doğal güzellikleri gerek tarihi yerler olarak oldukça zengindir. Mersin müzesi ve Tarsus müzesi tarihi açıdan oldukça zengindir. Doğal güzellik olarak Tarsus Şelalesi ve Anamur Çayı oldukça ilginizi çekebilir. Ayrıca Anamur Çayı’nda kano sporu da yapılabilmektedir. Silifke ilçesinde yer alan Astım Dilek Mağarası ise astım hastalarına iyi gelmesiyle bilinmektedir. Cennet Cehennem mağaraları da görmeden geçmemeniz gereken yerlerdendir.

9 – Belek, Antalya

Denizi, muhteşem doğası ve yeşili ile yaz tatili için gidilmesi gereken bir yerdir Belek. Bölgede bulunan golf otelleri golf düşkünlerini buraya çekmektedir. Sırf bunun için yurt dışından gelen turistler oldukça fazladır. 5 yıldızlı otelleri sayesinde de tatilcileri kendine çekmeyi başarmıştır.

10 – Ayvalık, Balıkesir

Ayvalık, Balıkesir’in Ege’ye doğru olan ilçesidir. Sarımsaklı Plajında denizin tadını çıkarabilirsiniz. Balıkesir’e gitmeye karar verdiyseniz Cunda için fazlasıyla vakit ayırmanızı tavsiye ederiz. Bunların dışında tarihi zeytinyağı ve sabun fabrikasını ziyaret etmeden geçmeyin.     

Bir cevap yazın